Poronienie naturalne – objawy i kiedy do niego dochodzi

Kiedy dochodzi do poronienia naturalnego?

Kiedy dochodzi do poronienia naturalnego?

Termin „poronienie” odnosi się do utraty wczesnej ciąży. Poronienie jest również znane jako spontaniczna aborcja i zwykle ma miejsce przed 20. tygodniem ciąży. Poronienia stanowią około 10-15 procent wszystkich ciąż, a 80 procent z nich występuje zwykle w pierwszym trymestrze. Wiele kobiet nawet nie zdaje sobie sprawy, żeby były w ciąży. Większość poronień ma miejsce, ponieważ płód nie rozwija się prawidłowo. Jest stosunkowo powszechnym doświadczeniem — ale to wcale nie ułatwia sprawy.

Kiedy dochodzi do poronienia naturalnego?

Poronienie samoistne jest przedwczesnym zakończeniem ciąży. Występuje wskutek naturalnych przyczyn. Większość poronień ma miejsce, ponieważ płód nie rozwija się w prawidłowy sposób. Około 50 procent poronień jest związanych z dodatkowymi lub brakującymi chromosomami u płodu. Najczęściej problemy z chromosomami wynikają z błędów, które pojawiają się przypadkowo, gdy zarodek dzieli się i rośnie, a nie z problemów odziedziczonych po rodzicach.

W nielicznych przypadkach stan zdrowia matki może doprowadzić do poronienia. Przykłady obejmują niekontrolowaną cukrzycę, infekcje, problemy hormonalne, problemy z układem rozrodczym czy choroby tarczycy.

Warto również pamiętać, że poniższe czynności nie powinny powodować poronienia:

  • ćwiczenia, w tym zajęcia o wysokiej intensywności;
  • stosunek płciowy;
  • praca — pod warunkiem że nie jest się narażonym na szkodliwe chemikalia lub promieniowanie.

Jak wygląda poronienie naturalne?

Nie ma dwóch takich samych poronień. To, czego doświadczysz, będzie miało związek m.in. z tym, jak zaawansowana była ciąża. Proces ten może również wyglądać inaczej, jeśli nosisz ciążę mnogą.

Przed samym poronieniem może dojść do złagodzenia objawów ciążowych jak porannych mdłości czy tkliwości piersi. Podczas poronienia naturalnego zarodek oddziela się od błony śluzowej macicy. Z tego powodu zazwyczaj zaczyna się od krwawienia.

Na początku ciąży poronienie może przypominać intensywną menstruację. Prawdopodobnie poczujesz skurcze i zobaczysz więcej skrzepów niż zwykle. Krwawienie może trwać kilka godzin czy dni. Zarodek jest wydalany jako fragmenty zakrzepów i resztek tkanek.

U niektórych osób pojawiają się również skurcze macicy, ból podbrzusza (może przypominać ból menstruacyjny), potrzeba parcia czy wzmożony wyciek śluzu pochwowego. Z biegiem czasu skurcze powinny ustąpić, a krwawienie się zmniejszyć — kolor może zmienić się z czerwonego na ciemnobrązowy lub różowy. Jeśli nieprzyjemne objawy nie ustąpią albo nasilą się czy pojawią się objawy zakażenia, takie jak gorączka lub pogorszenie samopoczucia, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Po poronieniu trzeba udać się na wizytę do specjalisty. Lekarz przeprowadzi odpowiednie badania. W przypadku gdy wystąpiło poronienie niezupełne, należy wykonać łyżeczkowanie i usunąć resztki tkanek płodowych.

Przeczytaj także:

Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya do samodzielnego stosowania, odpowiednia dla 98% kobiet

Monitor płodności do wyznaczania dni płodnych i owulacji na smartfon. Certyfikowana aplikacja antykoncepcyjna. Wyrób medyczny.

Tampony BEPPY bez sznureczków do sauny, na basen i fitness a także do seksu podczas okresu

 

Translate »