Przyczyny niepłodności

Przyczyny niepłodności

Środowiskowe  przyczyny niepłodności u kobiet i mężczyzn.

„Według Światowej Organizacji Zdrowia o niepłodności mówi się, gdy nie dochodzi do poczęcia ciąży u seksualnieaktywnej pary, która nie stosuje żadnej antykoncepcji, przez co najmniej rok.” (Tempelton. Infertility)

„W Polsce problem niepłodności jest stwierdzony u ok 19% par, z czego 4% stanowią osoby niepłodne, a 15% osoby z ograniczoną płodnością.” (Sanocka, Kurpisz. Infertility in Poland)

Czynniki wpływające na płodność kobiet i mężczyzn:

Masa ciała:

Według wielu badań zarówno nadwaga i otyłość jaki niedowaga mają bezpośredni związek na płodność kobiet. Byt duża lub zbyt mała masa ciała może skutecznie utrudniać zajście w ciąże kobietom w wieku rozrodczym. W przypadku mężczyzn, nie stwierdzono bezpośredniej relacji między wagą ciała a płodnością.

Wiek:

W przypadku kobiet płodność i możliwości rozrodcze są nierozerwalnie związane z wiekiem. Im kobieta starsza, tym trudniejszy jest proces zajścia w ciążę. Jeśli chodzi o mężczyzn nie ma żadnych badań wskazujących iż mężczyzna po 35 roku życia ma mniejsze możliwości rozrodcze.

Palenie:

Palenie papierosów w przypadku kobiet nie tylko wpływa na utratę funkcji reprodukcyjnych ale również przyspiesza proces menopauzy oraz ryzyko poronień i  ciąż pozamacicznych. Jednak w przypadku mężczyzn bezpośrednia korelacja pomiędzy paleniem tytoniu a  spadkiem płodności nie została jednoznacznie potwierdzona.

Picie kawy:

Duże spożycia kawy i  napojów zawierających kofeinę skutkuje u kobiet obniżoną płodnością, co zostało potwierdzone badaniami także w przypadku zapłodnienia pozaustrojowego. Te same badania nie wykazały by nadmierne spożycie kawy miało wpływ na jakość męskiego nasienia.

Alkohol:

Kwestia alkoholu zdaje się być kwestią dyskusyjną, według jednych badań nadmierne spożycie napojów wyskokowych może skutkować zanikiem jąder, impotencją, zmniejszonym libido i pogorszeniem jakości nasienia. Według innych źródeł badania przeprowadzone na grupie prawie 19 000 tysięcy kobiet nie wykazało związku pomiędzy piciem alkoholu a płodnością.

Marihuana:

W przypadku marihuany sprawa jest prosta, ma ona bezpośrednie przełożenie na płodność zarówno kobiet jak i mężczyzn. W przypadku Pań intensywne zażywanie marihuany zmniejsza stężenie hormonu luteinizującego, jeśli chodzi o Panów wpływa ona nagatywnie na proces spermatogenezy.

Stres:

Badania dowodzą iż stres potrafi upośledzać funkcje rozrodcze kobiet powodując opóźnienie miesiączki, jej brak oraz wywoływać wczesne występowanie menopauzy. Jeśli chodzi o mężczyzn stres wpływa na jakość nasienia oraz zmniejszenie poziomu testosteronu.

Przegrzewanie gonad (w przypadku mężczyzn):

Przegrzewanie jąder znajduje się dość wysoko w rankingu najczęstszych przyczyn niepłodności, może również powodować oligozospermię (obniżona ilość plemników w nasieniu). Aby uniknąć przegrzania gonad Panowie powinni unikać:

  • Noszenia ciepłej i obcisłej bielizny,
  • Korzystanie z sauny i bardzo gorących kąpieli
  • Dużego wysiłku fizycznego
  • Otyłości

Jak widać przyczyn niepłodności jest wiele a te które zostały wymienione w powyższym artkule to tylko część z nich, są to głównie czynniki środowiskowe. Świadomość potencjalnych zagrożeń i ryzyka to pierwszy krok ku szczęśliwemu i szybkiemu poczęciu upragnionego potomka.

Przyczyny niepłodności, Środowiskowe przyczyny niepłodności u kobiet i mężczyzn, Naturalna Płodność

Odwiedź nasz Sklep

Planujesz dziecko ? Szukasz Bezpiecznej Antykoncepcji ?

marker20 (3)

Szybkie i Łatwe Zakupy w 24 h

Przyczyny niepłodności, Środowiskowe przyczyny niepłodności u kobiet i mężczyzn, Naturalna Płodność

Odwiedź nasz Sklep

Masz problemy Zajść w Ciążę ? Szukasz Skutecznej i Bezpiecznej Antykoncepcji?

marker20 (3)Szybkie i Łatwe Zakupy w 24 h

Icon made by Freepik from www.flaticon.com
Translate »