girl-18918_640Jak naturalnie wspomóc pracę jajników

Cykl menstruacyjny kobiety to złożony proces, który zachodzi w organizmie pod wpływem hormonów. Ma charakter cykliczny, powtarza  co miesiąc i opiera się o ten sam schemat – uwolnienie komórki,  stworzenie odpowiednich warunków do jej zapłodnienia, przygotowanie macicy na przyjęcie zygoty lub oczyszczanie w postaci krwi menstruacyjnej, jeśli do zapłodnienia nie dojdzie. Tak to wygląda, kiedy kobiecy organizm jest zdrowy i funkcjonuje prawidłowo. Najważniejszym elementem całego cyklu jest oczywiście owulacja i dni płodne, podczas których możliwe jest poczęcie dziecka.

Ciało kobiety daje jej różne sygnały, które wskazują, że owulacja się zbliża:  pojawia się przeźroczysty, rozciągliwy śluz ( ma ułatwić plemnikom drogę do jajeczka), podwyższona temperatura ciała, ból w okolicy podbrzusza i jajników, a także zwiększony popęd seksualny. Kiedy kobieta stara się od dłuższego czasu o dziecko i skrupulatnie obserwuje swój organizm, w poszukiwaniu oznak owulacji, a tych nie widać – może być to oznaką cyklów bezowulacyjnych, czyli takich, w których nie występują dni płodne i tym samym niemożliwe będzie zajście w ciążę w trakcie takiego miesiąca.

Cykle bezowulacyjne przydarzają się młodym dziewczętom, które dopiero zaczynają miesiączkować, a także kobietom wkraczającym w okres menopauzy. Jeśli taki cykl wystąpi raz, dwa razy w roku u kobiety „hormonalnie ustabilizowanej”, czyli w okresie najwyższej płodności również nie jest niczym niepokojącym. Może się to przytrafić każdej z nas. Jeśli jednak mamy podejrzenia, że nie jest to jednorazowy problem, powinnyśmy zgłosić się do lekarza. Cykle bezowulacyjne nie są chorobą, ale mogą być jej objawem, bądź oznaką jakiś nieprawidłowości, do których dochodzi w organizmie.

Jak wspomóc pracę jajników i zmniejszyć ryzyko wystąpienia cyklów bezowulacyjnych w naturalny sposób? Lekarze oczywiście stosują terapię hormonalną i farmakologiczną w takich sytuacjach, ale jednocześnie możemy same próbować stymulować organizm, tak aby funkcjonował jak najlepiej. Przyczyną cyklów bezowulacyjnych mogą być różne choroby, tj. zespół policystycznych jajników, czy problemy z tarczycą, dlatego najpierw będzie trzeba zrobić odpowiednie badania, których diagnoza uwarunkuj leczenie.  Zdarza się często również, że na brak owulacji wpływają  zewnętrzne czynniki środowiskowe: stres, zły styl życia, otyłość czy zła dieta. W związku z tym trzeba przeanalizować dokładnie styl życia jaki się prowadzi i czy któryś z tych elementów nie towarzyszy nam nagminnie. Niestety w dzisiejszych czasach życie w biegu, stres, brak czasu na odpowiednie odżywianie, aktywność fizyczną i relaks znacznie zaburzają naturalną homeostazę organizmu. Jeśli mamy problem z cyklami owulacyjnymi należy zacząć od poprawy stylu życia. Warto również zerknąć do domowego poradnika zielarskiego, ponieważ wiele naturalnych ziół i herbatek ziołowych wykazuje dobroczynne właściwości związane z poprawą płodności. Wiele kobiet również szuka alternatywnych metod oddziałujących na płodność, takich jak akupunktura, medytacja, joga, czy właśnie ziołolecznictwo.

 

 

 

 

0 komentarzy

Leave a Reply

, Jak naturalnie pobudzić pracę jajników, Naturalna Płodność
, Jak naturalnie pobudzić pracę jajników, Naturalna Płodność

FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi

, Jak naturalnie pobudzić pracę jajników, Naturalna Płodność

Odwiedź nasz Sklep !

Masz problemy Zajść w Ciążę ? Szukasz Skutecznej i Bezpiecznej Antykoncepcji?

marker20 (3)Szybkie i Łatwe Zakupy w 24 h

Icon made by Freepik from www.flaticon.com
Translate »

Share This

Share this post with your friends!

%d bloggers like this: