Kiedy można starać się o kolejną ciążę po poronieniu?

Kiedy można starać się o kolejną ciążę po poronieniu?

Kiedy można starać się o kolejną ciążę po poronieniu?

Poronienie to trudne przeżycie zarówno dla ciężarnej, jak i jej partnera. Wiąże się z wieloma nieprzyjemnościami fizycznymi i psychicznymi. To obciążający organizm proces, który wzbudza wiele negatywnych emocji. Ze względu na bolesne doświadczenie myśl lub decyzja o ponownym staraniu się o dziecko niesie ze sobą wiele pytań i obaw. Kiedy można starać się o kolejną ciążę po poronieniu?

Poronienie a ciąża

W ciąży warto zwracać uwagę na wszelkie niepokojące objawy, które należy natychmiast zgłaszać ginekologowi. Poronienie jest powikłaniem ciąży, które kończy się wydaleniem obumarłego płodu. Według statystyk około 20% ciąż, szczególnie te we wczesnym stadium, kończą się poronieniem. Wiele kobiet nawet nie jest świadomych, że było w ciąży. Najczęstsze przyczyny poronień obejmują nieprawidłowości w budowie zarodka (np. wady gamet), nieprawidłowy rozwój lub odklejenie łożyska, zaburzenia hormonalne, urazy mechaniczne, choroby zakaźne, nieprawidłowe odżywianie czy stosowanie używek przez matkę, nadwaga czy niedowaga ciężarnej, stosowanie chemii, nieprawidłowości immunologiczne czy wcześniejsze poronienia (wówczas występują tzw. poronienia wtórne).

Podczas poronienia pojawiają się m.in. krwawienie i plamienie, brak wyczuwalnej aktywności dziecka, skurcze oraz bóle brzucha, a często występują również: stan podgorączkowy, poczucie osłabienia, wymioty.

Co zrobić po poronieniu?

Przede wszystkim po przebytym poronieniu należy zrobić odpowiednie badania m.in. na obecność przeciwciał wirusów czy infekcji (np. różyczka, toksoplazmoza), stężenia hormonów, budowy anatomicznej narządów rodnych, morfologię krwi, badania moczu i kariotypu. Pomogą one przybliżyć powód utraty ciąży, a także dostarczą informacji o możliwości zajścia w kolejną. Badania powinno przejść oboje partnerów. Znane okoliczności poronienia pomogą lepiej przygotować się do następnej ciąży i uniknąć błędów z poprzedniej.

Trzeba dbać o odpoczynek. Organizm powinien mieć czas i przestrzeń, żeby wrócić do pełni sił. Warto prowadzić zdrowy tryb życia – pamiętać o wypoczynku, wysypianiu się, odpowiedniej higienie, bogatej w składniki odżywcze i witaminy diecie. Dobrze rozważyć suplementację w szczególności kwasu foliowego.

Przed podjęciem starań na nowo trzeba się upewnić, że stan psychiczny pary jest stabilny. Po utracie dziecka naturalnym procesem jest przejście żałoby. Poronienie to obciążające zarówno fizycznie, jak i psychicznie doświadczenie, które wiąże się z wieloma negatywnymi emocjami jak smutek, przygnębienie, apatia czy poczucie straty. Dobrze mieć przestrzeń oraz czas na przeżycie utraty. Nie warto tłumić w sobie emocji, ponieważ może to spowodować komplikacje w przyszłości. Warto zapewnić wsparcie parze, która utraciła dziecko. W przypadku ciężkiego stanu psychicznego dobrze sięgnąć po pomoc z zewnątrz i udać się od specjalisty np. na psychoterapię. Należy rozmawiać z bliskimi o stracie i swoim samopoczuciu. Warto pomyśleć o zapisaniu się do grupy wsparcia, gdzie można spotkać osoby po podobnym doświadczeniu.

Kiedy można starać się o kolejną ciążę po poronieniu?

Zapłodnienie po poronieniu najczęściej jest już możliwe podczas pierwszego cyklu menstruacyjnego. Jednak takie działanie nie jest zalecane. Najczęściej współżycie można rozpocząć ok. 4-6 tygodni od poronienia. Warto odczekać od 3 do 6 miesięcy z kolejnymi próbami. Ten czas warto poświęcić na wykonywanie badań przez parę, obserwację organizmu kobiety, a także regenerację fizyczną i psychiczną.

Podczas starań o ciążę po poronieniu warto zachować ostrożność i zminimalizować albo wykluczyć wszelkie czynniki, które mogą negatywnie wpływać na poczęcie i rozwój dziecka. Przede wszystkim należy zrezygnować z przyjmowania używek m.in. wyrobów tytoniowych, alkoholu czy kofeiny. Trzeba pamiętać o zdrowej diecie i przyjmowaniu odpowiedniej ilości płynów. Warto zadbać o odpoczynek i nieprzeciążanie organizmu. Przydatne będą techniki oddechowe, które pomogą w redukcji poziomu stresu i wyciszeniu organizmu.

Ważne, żeby decyzję o ciąży podjąć z rozwagą i spokojem. Należy zastanowić się wspólnie z partnerem nad kolejną ciążą, a także przedyskutować wszelkie szczegóły z lekarzem.

Przeczytaj także:

Komputer cyklu cyclotest myWay – skuteczne narzędzie pomagające zajść w ciążę

Tester owulacyjny ze śliny do wyznaczania dni płodnych i owulacji. Skuteczność 98% potwierdzona badaniami.

 

Translate »