Kiedy dochodzi do zapłodnienia i implementacji zarodka?

Kiedy dochodzi do zapłodnienia i implementacji zarodka od momentu współżycia?

Kiedy dochodzi do zapłodnienia i implementacji zarodka od momentu współżycia?

Zapłodnienie to skomplikowany proces, w wyniku którego w organizmie dochodzi do licznych zmian. Dla osób, które starają się o powiększenie rodziny bardzo ważne jest posiadanie wiedzy, kiedy dochodzi do zapłodnienia.

Co trzeba wiedzieć o zapłodnieniu?

Do zapłodnienia dochodzi po połączeniu dwóch gamet, czyli komórek rozrodczych – żeńskiej komórki jajowej oraz męskiego plemnika. Jest to skomplikowany proces, na który wpływa wiele czynników m.in. stosowanie środków antykoncepcyjnych, współżycie w odpowiednim czasie (okres dni płodnych), indywidualne predyspozycje pary. Najczęściej dochodzi do zapłodnienia w trakcie stosunku, jednak jest ono możliwe również w warunkach laboratoryjnych. Mowa wówczas o inseminacji czy wykorzystaniu metody in vitro.

Do zapłodnienia w trakcie współżycia może dojść jedynie w przypadku, gdy kobieta ma dni płodne. Faza płodna najczęściej obejmuje 3 dni przed pojawieniem się owulacji, dzień jajeczkowania i 3 dni po nim. Trzeba zaznaczyć, że owulacja (jajeczkowanie) jest kluczowym elementem cyklu menstruacyjnego. Najczęściej ma miejsce w połowie cyklu, jednak może się przesunąć w przypadku cykli nieregularnych. W trakcie owulacji pęka pęcherzyk Graafa i zostaje uwolniona dojrzała i gotowa do zapłodnienia komórka jajowa. Gameta podróżuje jajowodem, żeby połączyć się z plemnikiem. Komórka jajowa żyje tylko 24 godziny.

Warto monitorować ciało, żeby wiedzieć, kiedy dochodzi do owulacji. To pozwoli zwiększyć szansę na zapłodnienie. Do objawów jajeczkowania zalicza się zmianę konsystencji śluzu szyjkowego. Może on przypominać białko kurzego jaja, ponieważ staje się rozciągliwy i gładki. Zmienia się również szyjka macicy, która staje się bardziej wilgotna, miękka, a także otwarta i skierowana do przodu. Podczas owulacji nieznacznie podwyższa się temperatura ciała (zwykle o 0,5 stopnia Celsjusza). Można również zaobserwować wzrost libido, tkliwość piersi, ból owulacyjny w podbrzuszu czy delikatne plamienie.

Kiedy dochodzi do implantacji zarodka od momentu współżycia?

Warto pamiętać, że zapłodnienie nie jest pojedynczym wydarzeniem, a szeregiem zmian, które zachodzą w organizmie. Do zapłodnienia podczas współżycia dochodzi w bańce jajowodu. Po połączeniu komórki jajowej z plemnikiem tworzy się embrion. Zarodek przemieszcza się z jajowodu do macicy, co trwa około 3-4 dni. Rozwija się, stając się blastocystą. Gdy dotrze do macicy, musi znaleźć dobre miejsce do zagnieżdżenia się w jej ścianie. To przyczepianie się w błonie śluzowej macicy nazywa się implantacją. Gdy zakończy się cały proces, zarodek zostanie w tym miejscu aż do momentu porodu. Do implantacji zarodka dochodzi między 6. a 7. dniem od momentu zapłodnienia, jednak proces trwa kilka dni, dlatego zagnieżdżenie się zarodka najczęściej kończy się około 12.-14. dnia od momentu współżycia.

Objawy implantacji

Głównym objawem implantacji zarodka jest plamienie implantacyjne. Występuje przed spodziewanym okresem i jest wczesną oznaką ciąży. Może nie pojawić się u każdej ciężarnej. Co więcej, ze względu na to, że jest bardzo skąpe, można je z łatwością przegapić. Plamienie implantacyjne może nastąpić po upływie około 6-14 dni od zapłodnienia, czyli po zagnieżdżeniu się zarodka w macicy. Wówczas naruszone zostają delikatne naczynia powierzchni błony śluzowej i dochodzi do uszkodzeń przebiegających przez nią naczyń krwionośnych. Plamienie jest krótkotrwałe. Może trwać od kilku godzin do 3 dni. Jeśli występuje intensywne krwawienie czy inne niepokojące dolegliwości należy jak najszybciej udać się do specjalisty w celu przebadania, czy nie występują poważne zaburzenia czy choroby.

Do pozostałych objawów wczesnociążowych zalicza się m.in. wymioty i nudności, kłucie w podbrzuszu, ból w dolnej części pleców czy głowy, tkliwość i bolesność piersi, poczucie zmęczenia, wzmożoną senność.

Warto wykonać test ciążowy, żeby potwierdzić ciążę. Najczęściej sięga się po domowy test. Jego wykonanie zaleca się po 7-14 dniach od zapłodnienia. W ramach uzyskania pewności warto powtórzyć test i zgłosić się do lekarza na badanie laboratoryjne. Test laboratoryjny jest szybszym i bardziej pewnym rozwiązaniem. Można go wykonać już po upływie 7-10 dni po zapłodnieniu. Badanie wykonuje się z krwi lub moczu.

Przeczytaj także:

Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya do samodzielnego stosowania, odpowiednia dla 98% kobiet

Monitor płodności do wyznaczania dni płodnych i owulacji na smartfon. Certyfikowana aplikacja antykoncepcyjna. Wyrób medyczny.

Tampony BEPPY bez sznureczków do sauny, na basen i fitness a także do seksu podczas okresu

 

Translate »