Faza lutealna a ciąża. Faza lutealna- czym jest, objawy, jak długo trwa?

faza lutealna, Faza lutealna a ciąża. Faza lutealna- czym jest, objawy, jak długo trwa?, Naturalna PłodnośćPodczas cyklu menstruacyjnego w organizmie zachodzi szereg zmian. Dzieli się go na kilka etapów, a jednym z nich jest faza lutealna. Czym jest? Jak długo trwa? Jakie są jej objawy?

Faza lutealna – czym jest?

Jednym z etapów cyklu menstruacyjnego jest faza lutealna (inaczej nazywana fazą ciałka żółtego). Jest ostatnią z faz w cyklu. Występuje po fazie folikularnej i owulacji oraz przed pojawieniem się krwawienia miesięcznego. To najdłużej trwająca faza. Warto pamiętać, że u każdej osoby zdrowy cykl menstruacyjny może trwać od 21 do 35 dni, a faza lutealna trwa około 14 dni. Podczas tego etapu cyklu w ciele zachodzi najwięcej zmian.

W trakcie trwania fazy lutealnej organizm przygotowuje się, żeby przyjąć zapłodnioną komórkę jajową. Pozostałości po pękniętym pęcherzyku Graafa przekształcają się w ciałko żółte. Co więcej, następuje zwiększona produkcja hormonów – estrogenów i progesteronu. Progesteron wpływa na właściwości błony śluzowej macicy, czyli endometrium, które grubieje i przystosowuje się do ułatwienia zagnieżdżenia się zarodka w macicy. Wytwarza również specjalny płyn, mający zapewnić odpowiednie substancje odżywcze zarodkowi. W przypadku, gdy nie dojdzie do zapłodnienia, ciałko żółte zmniejsza się i zanika, a poziomy hormonów spadają. Dochodzi również do złuszczania się błony śluzowej macicy i rozpoczyna się miesiączka.

Faza lutealna – objawy

Warto monitorować swoje ciało, co pozwoli zaobserwować pojawiające się w organizmie zmiany. Nie jest to proste zadanie. Nauka rozróżniania poszczególnych faz cyklu menstruacyjnego wymaga systematyczności i cierpliwości.

Faza lutealna następuje po owulacji, dlatego warto obserwować właściwości śluzu pochwowego. Podczas owulacji jest on ciągliwy, przezroczysty oraz występuje w dużej ilości. Natomiast podczas fazy lutealnej zmniejsza się jego ilość, a wydzielina staje się gęsta i nieprzezroczysta. Warto również zwrócić uwagę na temperaturę ciała, która jest odrobinę podwyższona. Najczęściej waha się między 36,9 a 37,2 stopniami Celsjusza. Podwyższenie temperatury jest niewielkie, dlatego taka obserwacja wymaga systematycznych pomiarów. Należy ją mierzyć z samego rana, przed wstaniem z łóżka. Można również zaobserwować ból piersi, niższe libido czy zmiany nastroju, jednak nie są to podstawowe objawy dla fazy lutealnej.

Faza lutealna a ciąża

Podczas fazy lutealnej są najmniejsze szanse na zapłodnienie. Rozpoczynają się wówczas dni niepłodne. Nie oznacza to jednak, że nie istnieje taka możliwość, jednak jest bardzo niewielka. W przypadku cykli menstruacyjnych, które są regularne i przebiegają prawidłowo, praktycznie nie ma możliwości zapłodnienia.

Warto jednak pamiętać, że do okresu płodności zalicza się około 2-3 dni przed owulacją, dzień owulacji oraz 2-3 dni po jajeczkowaniu. Co więcej, plemniki wewnątrz pochwy w odpowiednich warunkach mogą przetrwać od 2 do 5 dni. Istnieje również możliwość, że pojawienie się fazy lutealnej jest przesunięte. Wpływ na zmiany w trwaniu oraz występowaniu w cyklu menstruacyjnym fazy lutealnej mają m.in. nieregularne miesiączki, poziom stężenia progesteronu w kolejnych etapach cyklu menstruacyjnego, przeżywany stres, dieta, zmiany klimatu czy intensywna aktywność fizyczna. Z tego powodu w fazie poowulacyjnej ryzyko zajścia w ciążę jest niewielkie, jednak istnieje taka możliwość.

W przypadku zaobserwowania niepokojących objawów należy udać się do specjalisty, który pomoże dobrać odpowiednie postępowanie do indywidualnych predyspozycji, potrzeb oraz stylu życia pacjenta.

Przeczytaj także:

Antykoncepcja mechaniczna dla 98% kobiet – diafragma Caya – wkładka antykoncepcyjna do samodzielnego zakładania – antykoncepcja tylko, kiedy potrzebujesz.

Wyznaczanie dni płodnych i niepłodnych w 5 min na podstawie kropli śliny. Skuteczność 98%. Aplikacja na smartfon.

Antykoncepcja mechaniczna – w jakich sytuacjach najlepiej się sprawdza?

 

Translate »