, Skutki uboczne antykoncepcji awaryjnej, Naturalna PłodnośćSkutki uboczne antykoncepcji awaryjnej

Antykoncepcja awaryjna, jak sama nazwa wskazuje, jest stosowana  wyłącznie w momencie, gdy dojdzie do nieprzewidzianej sytuacji, która mogłaby zakończyć się ciążą. W każdym innym wypadku wybieramy pozostałe metody antykoncepcyjne i absolutnie nie należy zastępować ich tabletką awaryjną.

Antykoncepcja „po” ma za zadanie powstrzymać owulację i nie dopuścić do zapłodnienia, przez co zawiera ogromną dawkę hormonów, które bardzo obciążają i rozregulowują organizm. Jakie są najczęstsze skutki uboczne antykoncepcji awaryjnej?

Mdłości

Przytrafiają się często po zażyciu tabletki awaryjnej. Ma to związek z przyjęciem jednorazowo bardzo dużej dawki hormonów. Organizm może różnie zareagować. Dlatego też warto zażyć środek przeciw mdłościom i pić dużo wody, tak by zminimalizować ryzyko wymiotów. W przypadku, gdy dojdzie do nich w przeciągu 2 godzin od połknięcia pigułki awaryjnej – może zostać obniżona jej skuteczność lub po prostu nie zadziałać.

Rozregulowany cykl

Pigułka „72h po” powoduje u większości kobiet rozregulowanie cyklu miesiączkowego. Okres może przyjść szybciej, później lub w danym cyklu w ogóle nie wystąpić. Ponadto wszystkie nieprzyjemne dolegliwości związane z menstruacją oraz Zespołem Napięcia Przedmiesiączkowego mogą być znacznie silniejsze.  Po około 2 miesiącach cykl powinien wrócić do normalnego funkcjonowania.

Plamienia w trakcie cyklu

Po zażyciu pigułki awaryjnej mogą pojawiać się plamienia w trakcie cyklu. Panie często zastanawiają się, czy to przyśpieszona miesiączka, czy po prostu plamienia. Związane jest to z wpływem dużej dawki hormonów jaką zawiera tabletka „72h po”.

Bóle głowy, pleców, brzucha i bolesność piersi

Dolegliwości te należą do częstych skutków ubocznych antykoncepcji awaryjnej. Ponadto dochodzi do tego również ogólne uczucie zmęczenia, osłabienia i rozdrażnienia. W przypadku silnych boleści można zażyć środek przeciwbólowy. Ogromna dawka hormonów, która jest zawarta w pigułce powoduje rozchwianie całego organizmu, dlatego można przyjmować ją jedynie w wyjątkowych sytuacjach, a nigdy nie stosować jak normalną formę antykoncepcji. Ilość skutków ubocznych jest znacznie większa niż w przypadku zwykłych tabletek antykoncepcyjnych, w których dawki hormonów są dużo mniejsze i przyjmowane stopniowo. Ból brzucha przypomina najczęściej ból, który odczuwamy w trakcie miesiączki. Piersi mogą stać się nabrzmiałe i bardzo wrażliwe na dotyk. Wahanie nastroju i ogólne złe samopoczucie również wynika z zakłócenia gospodarki hormonalnej organizmu.

Tabletka „dzień po” ma charakter antykoncepcji awaryjnej, dlatego zażywa się ją jedynie w uzasadnionych przypadkach. W żadnym razie nie może zastępować regularnej antykoncepcji, ponieważ ilość hormonów w niej zawartych jest ogromna i powoduje liczne skutki uboczne. W Polsce wydawana jest na podstawie recepty, dlatego zawsze najpierw należy udać się do ginekologa. W przypadku, gdy dolegliwości będą utrzymywały się dłużej niż kolejny cykl po zażyciu tabletki – warto zgłosić ten fakt lekarzowi.

 

0 komentarzy

, Skutki uboczne antykoncepcji awaryjnej, Naturalna Płodność
, Skutki uboczne antykoncepcji awaryjnej, Naturalna Płodność
, Skutki uboczne antykoncepcji awaryjnej, Naturalna Płodność

FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi

Odwiedź nasz Sklep

Masz problemy Zajść w Ciążę ? Szukasz Skutecznej i Bezpiecznej Antykoncepcji?

marker20 (3)Szybkie i Łatwe Zakupy w 24 h

Translate »