adult-1822413_640

Antykoncepcja dla nastolatki – jaką metodę antykoncepcji wybrać?

Antykoncepcja dla nastolatków powinna być dostosowana pod kątem trybu życia statystycznego młodego człowieka, czyli przykładowo – dość częstych zmian partnerów seksualnych, przypadkowych kontaktów seksualnych pod wpływem emocji, możliwości zapomnienia przyjęcia tabletki o konkretnej godzinie, stosunkowo niskiej wiedzy na temat płodności i związanymi z tym metodami naturalnymi itp. Młodzi ludzie żyją chwilą i nie zawsze myślą o konsekwencjach, jakie może przynieść ze sobą moment zapomnienia. Ponadto nie każda antykoncepcja przeznaczona jest dla młodego organizmu i kobiet, które jeszcze nie rodziły. W związku z tym formy zabezpieczania się przed niechcianą ciążą muszą być zawsze odpowiednio dobrane przez lekarza, a mając na uwadze choroby przenoszone drogą płciową – prezerwatywa powinna znajdować się w kieszeni każdego nastolatka, który rozpoczął już życie seksualne. 

  1. Prezerwatywa – numer 1 dla nastolatków!

Jest to najpowszechniejsza metoda zabezpieczania się przed nieplanowaną ciążą, o której w pierwszej kolejności powinni myśleć nastolatkowie. Wybór ten powinien być rozważany w pierwszej kolejności nie tylko ze względu na właściwości antykoncepcyjne prezerwatywy, ale przede wszystkim na jej względną ochronę przed różnego rodzaju niebezpiecznymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. Ta kwestia jest kluczowa i edukacja młodych ludzi w kwestii seksualności zawsze powinna uwzględniać fakt, że prezerwatywa jest jedyną metodą antykoncepcyjną, która może być barierą dla wirusów i infekcji – wszystkie pozostałe formy zabezpieczania się nie dają takiej ochrony.  Ponadto posiada wysoką skuteczność w skali indeksu Pearla, co oznacza, że jest dobrym wyborem zarówno dla nastolatków, jak i dla wszystkich, którzy nie planują w najbliższym czasie dzieci. Jest to również łatwo dostępna metoda, którą można kupić w aptece bez recepty i dzisiaj już praktycznie w każdym sklepie i stacji benzynowej. Góruje w związku z tym nad metodami hormonalnymi, które wymagają wizyty u lekarza, recepty i przyjęcia tabletki w pierwszym dni cyklu, bądź założenia wkładki przez ginekologa. Wszystkie te elementy związane są ze wcześniejszym zaplanowaniem, co nie zawsze jest łatwe w życiu nastolatka. Ponadto cena prezerwatyw nie jest wysoka i z pewnością odpowiednia na każdą młodą kieszeń. Aby miała jeszcze lepszą skuteczność warto stosować ją równocześnie z innymi metodami, np. globulkami, czy żelami plemnikobójczymi.

  1. Metody hormonalne – nie dla wszystkich

Najpierw ginekolog powinien przeprowadzić odpowiednie badanie i zlecić wykonanie podstawowej morfologii, w celu sprawdzenia czy wszystko jest w porządku, a także przeprowadzić rozmowę na temat stylu życia i świadomości nastolatka na temat konsekwencji, jakie może nieść ze sobą rozpoczęcie współżycia seksualnego. Na podstawie wyników badań i wywiadu z pacjentką ginekolog dobiera najlepszą dla pacjentki formę zabezpieczeń. Bardzo istotną kwestią jest także wiek pacjentki, ponieważ poniżej 16 roku życia nie zaleca się stosowania hormonów. Hormonalną antykoncepcję przepisuje się zazwyczaj kobietom, które ukończyło 18/19 wiek życia i ich układ płciowo-hormonalny już w pełni się ukształtuje i dojrzeje. Wtedy najczęściej ginekolog proponuje pigułkę dwuskładnikową o małej zawartości hormonów, aby jak najmniej obciążała organizm. Rzadziej przepisywane są młodzieży pozostałe formy antykoncepcji z hormonami, takie jak, np. tabletka jednoskładnikowa (obowiązkowe przyjmowanie co do godziny), plastry (mogą się odkleić), czy pierścienie (trudności z aplikacją) itd. Pigułka dwuskładnikowa cieszy się bardzo dużą skutecznością, ale należy połykać ją regularnie, co może nastolatkom sprawiać pewną trudność. W związku z tym lekarze wybierają często te pigułki, których system przyjmowania jest nieprzerwalny i w tygodniu, kiedy powinno wystąpić krwawienie i odstawienie tabletek – pacjentka połyka placebo. Dzięki temu nie pojawia się problem związany z  zapomnieniem rozpoczęcia nowego opakowania.

  1. Metody naturalne – odradzane nastolatkom

O ile naturalne metody antykoncepcyjne zdecydowanie są polecane małżeństwom i parom żyjących w stałych związkach, ponieważ nie ingerują w naturalne funkcjonowanie organizmu i nie szkodzą zdrowiu, to w przypadku młodzieży, nie jest to najlepsza forma zabezpieczania się. Młodzi ludzie często zmieniają partnerów seksualnych, ponieważ pierwsze zauroczenia i związki zazwyczaj dość szybko się kończą. Ponadto w tak młodym wieku ciężko byłoby wywiązać się z obowiązkowej systematyczności i regularności, jaką niosą ze sobą wymagania naturalnych metod: codzienne mierzenie temperatury ciała, obserwacja śluzu, czyli dokładnej analizie i interpretacji wskaźników płodności. Potrzebna jest do tego także odpowiedzialność i wiedza dotycząca cyklu menstruacyjnego, która u nastolatków nie jest jeszcze tak uzmysłowiona i wyćwiczona. Najważniejszą kwestią jest jednak to, że u większości młodych dziewczyn cykle miesiączkowe są najczęściej nieregularne i ulegają licznym przesunięciom, skróceniom lub wydłużeniom, co znacznie utrudnia ustalenie, kiedy pojawią dni płodne. W związku z tym naturalne metody antykoncepcyjne nie są odpowiednią formą zabezpieczania się dla nastolatków.

TAGI: antykoncepcja, antykoncepcja hormonalna, pigułka antykoncepcyjna, antykoncepcja naturalna, prezerwatywa, metoda naturalna, metoda hormonalna

 

 

, Antykoncepcja dla nastolatki. Jaką metodę wybrać?, Naturalna Płodność
, Antykoncepcja dla nastolatki. Jaką metodę wybrać?, Naturalna Płodność
, Antykoncepcja dla nastolatki. Jaką metodę wybrać?, Naturalna Płodność

FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi

Odwiedź nasz Sklep

Masz problemy Zajść w Ciążę ? Szukasz Skutecznej i Bezpiecznej Antykoncepcji?

marker20 (3)Szybkie i Łatwe Zakupy w 24 h

Translate »