Antykoncepcja a łysienie. Czy istnieje związek ze stosowaniem antykoncepcji hormonalnej a łysieniem?

Większość kobiet zadowolona jest z efektów jakie daje stosowanie tabletek hormonalnych. Oprócz zabezpieczenia przed nieplanowanym zapłodnieniem , antykoncepcja hormonalna potrafi zdziałać też wiele dobrego dla naszej cery, paznokci oraz kondycji włosów, np. poprzez zmniejszanie ich wypadania. Jednak czy zawsze uzyskujemy takie efekty? Okazuje się, że antykoncepcja hormonalna może niekiedy mieść ze sobą poważne konsekwencje dla kobiety, np.  zamiast pobudzać nasze włosy do wzrostu powoduje ich nadmierne wypadanie, a nawet łysienie.

Źle dobrane tabletki

Niewiele kobiet zdaje sobie sprawę z tego, że źle dobrane pigułki antykoncepcyjne mogą spowodować poważne spustoszenie w organizmie, np. powodując silne wypadanie włosów. Takie ryzyko istnieje w  szczególności w przypadku tabletek starszej generacji, zawierających męskie hormony (androgeny),  które sprzyjają zaburzeniu gospodarki hormonalnej. Przy tego typu tabletkach istnieje ryzyko duże wystąpienia skutków ubocznych w postaci wypadania włosów lub co gorsza – pojawienia się łysienia.  Warto również zwrócić uwagę na obecność w niektórych tabletkach hormonalnych gestagenów, czyli hormonów, które są pochodnymi androgenów. Gestageny mogą przyczynić się do występowania u kobiety łysienia androgenowego, które jest charakterystyczne dla mężczyzn i wynika z nadmiaru testosteronu. Łysienie androgenowe daje się rozpoznać poprzez intensywne przerzedzanie się włosów od szczytu głowy.

Przerwanie kuracji hormonalnej

Nadmierne wypadanie włosów może być również skutkiem odstawienia tabletek antykoncepcyjnych. Dochodzi wówczas do gwałtownego spadku poziomu estrogenów w organizmie, które   odpowiedzialne są za prawidłowy wzrost włosów. Zbyt mała  ilość estrogenów powoduje, że cebulki są w stanie uśpienia. W efekcie włosy stają się delikatne, wrażliwie, kruche, podatne na wypadanie.

Jak sobie radzić z problemem?

Oczywiście, że tak. Jeśli zaobserwujemy związek między stosowanie antykoncepcji hormonalnej i wypadaniem włosów natychmiastowo powinniśmy udać się do ginekologa, który powinien dobrać nam inny rodzaj tabletek, dostosowany do naszego organizmu. Zmiana antykoncepcji hormonalnej powinna przynieść zadowalające efekty dla kondycji naszych włosów. Należy mieć jednak na uwadze, że zmiana tablet  hormonalnych nie powinna być zbyt gwałtowna, ponieważ może to jedynie zaostrzyć problem.

TAGI: antykoncepcja, wypadanie włosów a antykoncepcja, antykoncepcja hormonalna

 

FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi

Odwiedź nasz Sklep

Masz problemy Zajść w Ciążę ? Szukasz Skutecznej i Bezpiecznej Antykoncepcji?

marker20 (3)Szybkie i Łatwe Zakupy w 24 h

Share This