rosnie-rynek-suplementow-dietyAntykoncepcja awaryjna czyli tabletki po– jak działają i jaki mają wpływ na organizm kobiety

Antykoncepcję awaryjną stosuje się po niezabezpieczonym stosunku lub w sytuacji,w której antykoncepcja doraźna zawiodła
nppękła prezerwatywa lub tabletka antykoncepcyjna została źle zażyta.
Tabletka po ma za zadanie zapobiec ciąży po niezabezpieczonym stosunkunależy jednak pamiętać by zażyć  możliwie szybko
gdyż jej skuteczność maleje wraz z upływem czasuRynek farmaceutyczny dysponuje dwoma rodzajami tabletek poktóre różnią się
składem i czasem działaniaPierwsze z nich to tabletki zawierające składnik aktywny o nazwie levonorgestrel npEscapell czy Postinor duo,
które można zażyć najpóźniej 72 godziny (3 dnipo niezabezpieczonym stosunku; druga to EllaOne, zawierająca octan uliprystalu,którą można zażyć do 120 godzin (5 dni) po stosunku.
Wyżej wymienione tabletki różnią się również sposobem działania, zapobiegania ciąży, jednak żaden z nich nie wywołujeporonienia/aborcji . Nazywanie tabletki po tabletka wczesnoporonną jest błędne i nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.
Tabletki zawierające levonorgestrel  czyli Escapelle i Postinor Duo jeśli zostały zażyte przed jajeczkowaniem, blokują owulację idodatkowo zmieniają błonę śluzową macicy, utrudniając zagnieżdżenie się zarodka. Jeśli jednak tabletka została przyjęta zbyt późno i  doszło już do implantacji zarodka, żadna z powyższych tabletek nie zadziała w sposób wywołujący poronienie.
Tabletkę EllaOne stosuje się w tych samych przypadkach co Escapelle czy Postinor Duo czyli w sytuacji gdy doszło doniezabezpieczonego stosunku seksualnego lub antykoncepcja doraźna zawiodła. Substancje aktywne zawarte w tabletce EllaOne zatrzymują uwalnianie komórki jajowej z jajnika,  hamując w ten sposób owulację. Dodatkowo tabletka wprowadza zmiany w wyściółcemacicy, utrudniając zarodkowi zagnieżdżenie się.
Jeśli w przeciągu 3 godzin od zażycia jednej z w/w tabletek wystąpią wymioty, należy zażyć kolejną tabletkę gdyż poprzednia mogła nieprzeniknąć do organizmu.
Należy pamiętać, że każda z tabletek zabezpiecza tylko i wyłącznie przed ciążą ze stosunku odbytego przed jej zażyciemtabletpio
Do stycznia 2015 roku tabletki po dostępne były w sprzedaży w aptekach po uprzednim okazaniu recepty, którą wypisać może każdylekarz zarówno ginekolog  jak i lekarz rodzinny a nawet weterynarz. Jednak od stycznia 2015 zgodnie z zarządzeniem unijnym,antykoncepcja awaryjna ma być dostępna bez recepty.
Ceny tabletek po wahają się od 55-60 za Escapelle, 90-100 za Postinor Duo do 120-130zł za EllaOne.
Antykoncepcję awaryjną należy stosować w sytuacjach wyjątkowych i nie można jej uznać za rodzaj antykoncepcji doraźnej.Uzasadnieniem zażycia tabletki po jest:
  • pęknięcie prezerwatywy,
  • seks bez zabezpieczenia,
  • błędne zażycie tabletek antykoncepcyjnych
  • gwałt
Antykoncepcji awaryjnej nie należy stosować częściej niż dwa razy w trakcie cyklu gdyż ma ona znaczący wpływ na organizm kobiety.Dawka hormonów zawarta w każdej pigułce może rozregulować kobiecy organizm nawet na następne 6 miesięcy.
Zażyciu tabletek po mogą towarzyszyć:
  • bóle głowy,
  • krwawienia i plamienia,
  • bóle brzucha,
  • nudności,
  • biegunka,
  • wymioty
Z powyższych powodów decyzja o zażyciu tabletki po powinna być przemyślana i nie podejmowane pod wpływem chwili.

Odwiedź nasz Sklep

Planujesz dziecko ? Szukasz Bezpiecznej Antykoncepcji ?

marker20 (3)

Szybkie i Łatwe Zakupy w 24 h

, ANTYKONCEPCJA AWARYJNA, Naturalna Płodność

Odwiedź nasz Sklep

Masz problemy Zajść w Ciążę ? Szukasz Skutecznej i Bezpiecznej Antykoncepcji?

marker20 (3)Szybkie i Łatwe Zakupy w 24 h

Icon made by Freepik from www.flaticon.com
Translate »