Wkładka wewnątrzmaciczna

Wkładka wewnątrzmaciczna

Spirala hormonalna czy spirala z miedzią – jaka wybrać? Czy są tak samo skuteczne?

 

Spirala antykoncepcyjna, nazywana też wkładką domaciczną to jedna z powszechniejszych, a zarazem bezpiecznych i skutecznych metod zapobiegania przed nieplanowaną ciążą. Na rynku dostępne są spirale hormonalne oraz spirale miedziane. Czym się od siebie różnią i jaka jest ich skuteczność?

Czym jest wkładka domaciczna?

Wkładka domaciczna to mechaniczny środek antykoncepcyjny, kształtem przypominający literę T lub S, który umieszczany jest przez ginekologa w drogach rodnych kobiety. Obecnie najczęściej stosuje się wkładki zawierające miedź lub wkładki hormonalne. Spirale antykoncepcyjne wykonywane są z bezpiecznych i certyfikowanych surowców, a ich skuteczność w zapobieganiu przed niechcianą ciążą może wynosić od 2 do 10 lat.

Rodzaje spiral antykoncepcyjnych

Wkładka miedziana – jest niewielkim przyrządem wykonanym z miedzi, który stwarza niekorzystne dla plemników środowisko, uniemożliwiając tym samym dotarcie nasienia do jajeczka. Ponadto zapobiega implantacji zapłodnionego jajeczka wewnątrz macicy. Niekiedy może być stosowana jako rodzaj antykoncepcji awaryjnej, można ją założyć do 5 dni po niebezpiecznym stosunku owulacji. Wkładkę miedzianą zakłada ginekolog w dowolnym momencie cyklu, zaleca się jednak, by był to moment menstruacji ponieważ wtedy szyjka macicy jest nieco bardziej rozszerzona. Skuteczność wkładki miedzianej wynosi 0,3 do 2,0 według indeksu Pearla, a więc jest bardzo wysoka.

Wkładka hormonalna – działanie spirali hormonalnej polega na stopniowym uwalnianiu progestagenu, który poprzez zagęszczenie śluzy w macicy blokuje poruszanie się plemników i ich dotarcie do komórki jajowej. Ponadto wkładka hormonalna wpływa na obkurczanie się błony śluzowej macicy, co również blokuje implantację. Podobnie jak w przypadku spirali miedzianej jest ona zakładana przez specjalistę, najlepiej w okresie menstruacji. Skuteczność wkładki hormonalnej wynosi 0,1-0,2 na wskaźniku Pearla, a więc jest nieco wyższa niż w przypadku spirali bez hormonów.

Możliwe działania niepożądane

Do niepożądanych objawów, które mogą pojawić się w wyniku założenia wkładki domacicznej należą:

– obfite i bolesne miesiączki

– upławy i plamienia międzymiesiączkowe

– podwyższenie temperatury ciała

Zalety stosowania spirali antykoncepcyjnej

– wygoda użytkowania

– duża skuteczność w zapobieganiu przed nieplanowaną ciążą

– całkowita odwracalność płodności po wyjęciu spirali

– brak negatywnego wpływu na aktywność seksualną

– może być stosowana przez kobiety karmiące piersią

Na jaką spiralę się zdecydować?

W tej kwestii najlepiej zaufać ginekologowi, który w czasie konsultacji z pacjentką powinien poinformować ją o wszelkich konsekwencjach noszenia wkładki domacicznej. Lekarz podczas doboru tej metody antykoncepcyjnej powinien uwzględnić obfitość krwawienia miesiączkowego, przebyte choroby, ciąże lub wystąpienie poronień. Ponadto założenie spirali domacicznej zarówno miedzianej jak i hormonalnej powinno być poprzedzone cytologią, USG dróg rodnych oraz badaniem krwi.

 

TAGI: spirala antykoncepcyjna, wkładka domaciczna, wkładka wewnątrzmaciczna, antykoncepcja mechaniczna

 

 

 

, Spirala hormonalna czy spirala z miedzią – jaką wybrać? Czy są tak samo skuteczne?, Naturalna Płodność
, Spirala hormonalna czy spirala z miedzią – jaką wybrać? Czy są tak samo skuteczne?, Naturalna Płodność
, Spirala hormonalna czy spirala z miedzią – jaką wybrać? Czy są tak samo skuteczne?, Naturalna Płodność
FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi

Odwiedź nasz Sklep

Masz problemy Zajść w Ciążę ? Szukasz Skutecznej i Bezpiecznej Antykoncepcji?

marker20 (3)Szybkie i Łatwe Zakupy w 24 h

Translate »