Ryzyko ciąży po seksie w 5-tym dniu cyklu

Jakie jest ryzyko zajścia w ciążę po współżyciu w 5-ym dniu cyklu?

Jakie jest ryzyko zajścia w ciążę po współżyciu w 5-ym dniu cyklu?

Ciąża i narodziny dziecka mogą wywoływać u ludzi różne reakcje, od radości i oczekiwania po przerażenie i strach. Zależy to głównie od momentu zajścia w ciążę w cyklu naszego życia. Niezależnie od tego, czy chcesz począć (lub zapobiec poczęciu), czas jest bardzo istotnym czynnikiem, który wpływa na możliwość zapłodnienia. Jakie jest ryzyko ciąży w poszczególnych fazach cyklu?

Jak dochodzi do zapłodnienia?

Zapłodnienie to połączenie komórki jajowej z plemnikiem. W tym celu męska gameta musi zostać przetransportowana z pochwy do jajowodu przez szyjkę macicy. Po zapłodnieniu komórka jajowa przemieszcza się z jajnika do macicy przez jajowód. Tutaj przyczepia się do błony śluzowej (endometrium) macicy.

Poczęcie może nastąpić w dowolnym momencie, od kilku godzin do 5 dni po stosunku. Najszybciej plemnik może dotrzeć do komórki jajowej w zaledwie około 45 minut, podczas gdy „wolniejsze” gamety mogą potrzebować do 12 godzin, aby przejść tę samą podróż. Plemniki mogą przetrwać w organizmie do 3-5 dni. Z tego powodu okres dni płodnych kobiety wynosi około 7-10 dni. Największe szanse na zapłodnienie są w dniu owulacji, jednak do okresu płodnego zalicza się jeszcze 5 dni przed i 2-4 dni po jajeczkowaniu.

Jakie są szanse na zajście w ciążę przed miesiączką?

Czy kobieta może zajść w ciążę tuż przed okresem? Ze względu na to pytanie załóżmy, że dotyczy to tygodnia poprzedzającego okres. W tym scenariuszu musimy również założyć, że dana kobieta jest świadoma swojego cyklu miesiączkowego i jest on regularny.

W takim przypadku, chyba że w tym tygodniu ma owulację, jest bardzo mało prawdopodobne, że seks, który ma miejsce w tym czasie, doprowadzi do poczęcia. Zazwyczaj najbardziej płodnym momentem zajścia w ciążę u kobiety jest okres trwający od pięciu dni przed owulacją do samej owulacji. O ile ten czas nie pasuje do tygodnia przed okresem, zapłodnienie nie może nastąpić. Rzadkim przypadkiem, w którym może się to zdarzyć, jest bardzo krótki cykl kobiety, trwający około 19-22 dni, gdzie możliwe jest, że seks przed miesiączką może doprowadzić do zajścia w ciążę.

Szanse na zajście w ciążę podczas miesiączki

Czy kobieta może zajść w ciążę podczas miesiączki? Otóż ​​to zależy od kobiety, długości jej miesiączki, jej regularności oraz czasu owulacji.

Jeśli zastanawiasz się również, czy możesz zajść w ciążę podczas menstruacji i czy uprawianie seksu podczas okresu może prowadzić do ciąży, odpowiedź brzmi „tak”, jeśli dotyczy to następujących sytuacji:

  • Twój okres jest regularny.
  • Trwa do 5-7 dni.
  • Czas pomiędzy cyklami jest krótki (około 20-23 dni).
  • Owulujesz około 10 do 12 dnia cyklu.

We wszystkich tych sytuacjach plemniki, które dostały się do ciała podczas seksu w trakcie okresu, mogą zapłodnić komórkę jajową i możesz zajść w ciążę.

Wskazówki dotyczące uprawiania seksu podczas okresu

Uprawianie seksu w trakcie okresu ma wiele korzyści. Po pierwsze, działa jak naturalny środek przeciwbólowy (dla niektórych osób), aby złagodzić skurcze i bóle głowy. Eliminuje również potrzebę korzystania z dodatkowego nawilżenia podczas zbliżenia, a dzięki wahaniom poziomu hormonów możesz czuć się bardziej podniecona niż w innych fazach cyklu. Podczas gdy seks menstruacyjny może kojarzyć się z bałaganem, warto wprowadzić w życie poniższe wskazówki.

Po pierwsze, jeśli chcesz w ogóle uniknąć szansy na zajście w ciążę, warto stosować antykoncepcję w postaci prezerwatyw. Pomaga to również zabezpieczyć przed możliwością zarażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jeśli używasz tamponów podczas okresu, upewnij się, że je wyjmujesz przed stosunkiem. Przykryj łóżko ciemnymi i grubymi ręcznikami, aby wyciekająca krew mogła w nie wsiąknąć. To pomoże utrzymać pościel w czystości. Trzymaj mokre chusteczki tuż przy łóżku, aby móc z nich korzystać po seksie.

Ważne jest, aby otwarcie komunikować partnerowi lub partnerce swoje potrzeby i obawy. Jeśli czujesz się z czymś nieswojo, daj o tym znać drugiej osobie. Możesz rozpracować problem i znaleźć kreatywne rozwiązania, które sprawią, że seks miesiączkowy będzie przyjemniejszy.

Szanse na zajście w ciążę po okresie

Możesz zajść w ciążę po zakończeniu okresu. W rzeczywistości dni płodne trwają do 3-5 dni po zakończeniu okresu. Jeśli planujesz począć, zaleca się regularny seks w co drugi dzień. Powinno to być kontynuowane do kilku dni po upływie połowy cyklu menstruacyjnego. Na przykład, jeśli półmetek to 14 dni, 6 dni przed i 4 dni po są uważane za idealne.

Większość kobiet ma cykl, który trwa 28-32 dni, podczas gdy inne kobiety mają cykle znacznie krótsze lub dłuższe niż ta średnia. Ważne jest zrozumienie znaczenia owulacji dla ciąży. Zwykle dzieje się to między 10. a 15. dniem cyklu. Owulacja to czas, w którym kobieta jest najbardziej płodna, a seks podczas jajeczkowania zwiększa szanse na poczęcie. Owulację można ogólnie ocenić m.in. na podstawie zmian w śluzie szyjowym (będzie bardziej elastyczny, w większych ilościach i przezroczysty), temperatury ciała (podczas dni płodnych, a szczególnie owulacji nieznacznie się podwyższy – o około 0,2-0,5 stopnia Celsjusza) czy zmian w szyjce macicy (podczas okresu płodnego wejście do szyjki macicy będzie bardziej otwarte, miękkie i wilgotne).

Czynniki, które wpływają na Twoje szanse na zajście w ciążę

Istotnym czynnikiem jest wiek kobiety. Największe szanse mają młodsze kobiety (ok.20-30 roku życia). Co ważne, kobiety mogą zajść w ciążę jedynie do menopauzy, a późne rodzicielstwo jest również obarczone pewnymi czynnikami ryzyka. Warto wspomnieć, że wiek mężczyzny najczęściej nie jest aż tak istotnym czynnikiem. Choć wraz z upływem lat może pogarszać się jakość plemników i możliwość współżycia, panowie zachowują zdrowie reprodukcyjne przez całe życie.

Kolejnym czynnikiem jest regularność cykli menstruacyjnych. Miesiączki pojawiające się w nieregularnych odstępach czasu bardzo utrudniają przewidzenie czasu owulacji, a tym samym odpowiedniego czasu na odbycie stosunku płciowego do poczęcia.

Częstotliwość uprawiania seksu jest oczywiście ważna, ale co dziwne, seks każdego dnia może być mniej skuteczny niż co drugi dzień. Ważne jest, aby dać partnerowi czas na regenerację, ponieważ zbyt częsty seks i wytrysk może pogorszyć jakość i zmniejszyć ilość nasienia. Trzeba również pamiętać, żeby sam seks nie stał się mechaniczną koniecznością lub obowiązkiem, który ma prowadzić wyłącznie do zapłodnienia. To przede wszystkim przyjemność i sposób na pogłębienie bliskości w relacji.  Jeśli para uprawiała regularnie seks przez okres do roku bez udanej próby zajścia w ciążę, powinna udać się do lekarza i wykluczyć problemy ze zdrowiem seksualnym.

Każda choroba lub infekcja, na które cierpi którykolwiek z partnerów, również wpływa na poczęcie. Z tego powodu warto przeprowadzić odpowiednie badania oraz rozpocząć leczenie zagrażających płodności stanów.

Oznaki pomyślnego poczęcia

Często przeocza się oznaki zapłodnienia. Ponieważ objawy ciąży różnią się tak bardzo, jeśli chodzi o każdy przypadek, niektóre kobiety mogą być zdezorientowane, czy są w ciąży, czy nie. Podczas gdy niektóre kobiety mogą bardzo łatwo rozpoznać objawy, innym może to sprawić trudność – na przykład tym, które mają nieregularne miesiączki i są przyzwyczajone do braku miesiączki.

Najczęstsze objawy ciąży to brak okresu, poranne mdłości, częste oddawanie moczu, mrowienie tkliwych i opuchniętych piersi, ciemnienie brodawek, zaciemnienie linii od pępka do okolic łonowych, poczucie zmęczenia, ból głowy, w okolicy podbrzusza czy dolnej części pleców, zwiększony apetyt.

Wszystkie te znaki pojawiają się w różnym czasie, a w niektórych przypadkach wcale. Dlatego ciążę należy potwierdzić testami ciążowymi – domowym lub testem laboratoryjnym oraz badaniem lekarskim.

Typowe błędy, których należy unikać podczas próby zajścia w ciążę

Podczas próby zajścia w ciążę należy zwrócić uwagę na kilka kwestii, które zwiększą szansę na poczęcie.

Pierwszym błędem, jaki popełniają ludzie, jest uprawianie seksu w niewłaściwym czasie. Jeśli właściwie obliczy się czas owulacji i zaplanuje regularny seks w okresie poprzedzającym i po jajeczkowaniu, istnieją większe szanse na sukces.

Para, która od roku regularnie uprawia seks co 2-3 dni i nie zaszła w ciążę, powinna jak najwcześniej zaplanować wizytę u lekarza. Badanie może być potrzebne zarówno dla partnerów w zakresie zdrowia reprodukcyjnego, jak i ogólnych problemów zdrowotnych. Wizyta u lekarza w ciągu 6-8 miesięcy od regularnego seksu zazwyczaj oznacza, że ​​para zbytnio martwi się o poczęcie. To zmartwienie i towarzyszący mu stres mogą z kolei negatywnie wpłynąć na zdolności reprodukcyjne pary.

Co więcej, automatyczne założenie, że problem z płodnością zawsze dotyczy kobiety, jest błędem. 40% problemów z płodnością leży po stronie mężczyzny. Badanie obojga partnerów jest integralną częścią prawidłowej identyfikacji problemów ze zdrowiem reprodukcyjnym i ich wyeliminowania, aby mogło dojść do pomyślnego poczęcia.

Picie, palenie, zażywanie narkotyków, nadmierne ćwiczenia i przepracowanie to niezdrowe nawyki, które mogą mieć wpływ na zdrowie, płodność i funkcje seksualne np. jakość nasienia, komórki jajowej czy występowanie problemów zdrowotnych jak otyłość. W przypadku starań o dziecko warto dbać o prowadzenie zdrowego stylu życia.

Jeśli chodzi o poczęcie, czas to prawie najważniejszy czynnik. Istnieje jeszcze kilka innych rzeczy, które mogą wpływać na szanse na zajście w ciążę. Upewnij się, że podejmujesz niezbędne środki ostrożności i działania, aby osiągnąć swój cel.

Przeczytaj także:

Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya do samodzielnego stosowania, odpowiednia dla 98% kobiet

Monitor płodności do wyznaczania dni płodnych i owulacji na smartfon. Certyfikowana aplikacja antykoncepcyjna. Wyrób medyczny.

Tampony BEPPY bez sznureczków do sauny, na basen i fitness a także do seksu podczas okresu

 

 

Translate »