Jak wyliczyć dni płodne po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych

Jak wyliczyć dni płodne po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych

Jak wyliczyć dni płodne po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych

Przyjmowanie doustnych tabletek antykoncepcyjnych jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania nieplanowanym ciążom. Są używane również podczas leczenia problemów zdrowotnych układu rozrodczego np. przy zespole policystycznych jajników.

Dostępne są trzy rodzaje pigułek, które różnią się składem. Niektóre zawierają więcej hormonów niż inne i odpowiednie są dla osób o różnych potrzebach. Niezależnie od zawartości tabletki spełniają jeden podstawowy cel: dzięki wydzielaniu do krwi odpowiedniej ilości hormonów powodują zatrzymanie owulacji.

Przy planowaniu powiększenia rodziny trzeba przestać brać pigułki. Miesiączka powróci w ciągu najbliższych kilku tygodni, choć czasami ten proces trwa nawet kilka miesięcy. Po odstawieniu tabletki pierwsze krwawienie jest tzw. krwawieniem z odstawienia. Dopiero następne będzie prawdziwą miesiączką.

Cykl często bywa nieregularny, jednak po jakimś czasie unormuje się. Warto pamiętać, że już pierwszy cykl trzeba uznawać za owulacyjny, dlatego istnieje wysoka szansa na zapłodnienie. W tym okresie ze względu na zwiększoną płodność kobiety jest duże prawdopodobieństwo ciąży mnogiej.

Jak szybko można zajść w ciążę po zaprzestaniu przyjmowania pigułek?

Nie da się tego przewidzieć, ponieważ jest to kwestia indywidualna. Po odstawieniu tabletki antykoncepcyjnej niektóre kobiety mogą zajść w ciążę od razu po pierwszym stosunku, podczas gdy inne mogą potrzebować kilku miesięcy na poczęcie.

Organizm potrzebuje trochę czasu, aby naturalny poziom hormonów powrócił do normy. Po odstawieniu pigułki powrót do normalnej, naturalnej owulacji i płodności może zająć nawet do sześciu miesięcy. Wystąpienie regularnych miesiączek jest zależny rodzaju tabletek, długości stosowania antykoncepcji, wieku kobiety oraz wcześniejszych cykli menstruacyjnych.

Jak wyliczyć dni płodne po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych?

Przed obliczeniem należy zapisywać, w jakich terminach wystąpiły miesiączki przez co najmniej dwa miesiące. Dzięki temu można sprawdzić średnią długość cyklu menstruacyjnego.

Okres płodny trwa tylko kilka dni. Występuje przed miesiączką. Najczęściej są to 3-7 dni przed oraz 2-3 dni po owulacji. Czas trwania dni płodnych jest zależny od długości cyklu menstruacyjnego.

W przypadku problemów z samodzielnymi obliczeniami można również korzystać z internetowych kalkulatorów dni płodnych, ale trzeba pamiętać, że nie są one często bardzo dokładne, ponieważ nie uwzględniają czynników, które mają wpływ na cykl miesiączkowy.

Przydatne narzędzia do wyliczania dni płodnych

Wyliczenie dni płodnych po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych bywa trudnym zadaniem. Co więcej, nie daje stuprocentowej pewności, ponieważ cykl każdej osoby może się różnić. Warto zwracać uwagę na inne oznaki płodności np. śluz z szyjki macicy czy temperaturę ciała. Z pomocą przychodzą testery owulacyjne czy monitory płodności.

Przykładowo monitor płodności Afrodyta Smart to inteligentny test, który potrzebuje kilku kropel śliny, by określić, w której fazie cyklu znajduje się kobieta. Rozróżnia dni płodne, owulację oraz dni niepłodne. Natomiast monitor płodności cyclotest mySense jest cyfrowym termometrem. Dzięki technice nowej generacji urządzenie poprzez Bluetooth przesyła do dedykowanej aplikacji wszelkie dane. Sam wykonuje obliczenia, a na ich podstawie zawiadamia, kiedy występują dni płodne.

Inne czynniki wpływające na ciążę po antykoncepcji

Należy również wziąć pod uwagę ogólny stan zdrowia. Otyłość lub niedożywienie mogą utrudniać zajście w ciążę, podobnie jak niektóre schorzenia, takie jak zaburzenia przysadki mózgowej, zespół policystycznych jajników (PCOS) czy zaburzenia tarczycy.

Wraz z wiekiem maleje płodność kobiety. Ogólnie przyjętą zasadą jest, że jeśli próby zajścia w ciążę są nieskuteczne przez rok (dla kobiet do 35 roku życia) oraz 6 miesięcy (u kobiet, które ukończyły 35 lat) to należy udać się po pomoc do specjalisty.

Na możliwość poczęcia dziecka wpływa również jakość nasienia mężczyzny. Im większa liczba plemników, tym większe prawdopodobieństwo zapłodnienia.

Warto pamiętać, że jeśli po zaprzestaniu antykoncepcji wystąpią jakiekolwiek nietypowe odczucia lub objawy, może być konieczne zwrócenie się do lekarza po profesjonalną pomoc.

Przeczytaj także:

Diafragma Caya – antykoncepcyjna błona dopochwowa odpowiednia dla 98% kobiet. Skuteczna antykoncepcja mechaniczna, którą stosujesz tylko, kiedy potrzebujesz.

Translate »