Jak wygląda śluz przed okresem

Jak wygląda śluz przed okresem

Jak wygląda śluz przed okresem

Konsystencja oraz kolor śluzu szyjkowego różni się w zależności od fazy cyklu miesiączkowego. Inaczej wygląda w dni płodne i niepłodne, jest inny przed okresem, a inny podczas owulacji. Jego wygląd ulega zmianom pod wpływem licznych czynników między innymi przy infekcjach, ciąży czy jest zależny od zmian w diecie. Warto go obserwować, żeby zauważyć płynące z ciała sygnały.

Co to jest śluz szyjkowy?

To naturalna wydzielina produkowana przez gruczoły szyjki macicy. Świadczy o prawidłowym funkcjonowaniu dróg rodnych. Jest produkowana w reakcji na zachodzące w gospodarce hormonalnej zmiany. Konsystencja, ilość oraz barwa śluzu szyjkowego jest różna w zależności od dnia cyklu menstruacyjnego. Jest to związane wraz z wahaniami stężenia żeńskich hormonów płciowych w organizmie: estrogenów i progesteronu. W związku z tym zmienia się jego rola, którą odgrywa w organizmie.

Jaką funkcję pełni śluz szyjkowy?

Jedną z funkcji wydzieliny jest ochrona szyjki macicy przed wrogimi bakteriami, dzięki temu organizm broni się przed występowaniem zakażeń, infekcji czy chorób. Warto rozróżnić śluz na płodny oraz niepłodny. Ten pierwszy ułatwia dotarcie plemnikom do pochwy, przedłużając ich żywotność oraz umożliwiając zapłodnienie. Jest bardziej płynny, elastyczny oraz przejrzysty. Taki śluz jest produkowany przed owulacją. W pochwie zmienia się pH na zasadowe, które tworzy optymalne środowisko dla plemników. Jest to związane z podwyższeniem w organizmie stężenia estrogenów.

Natomiast po owulacji następuje wzrost poziomu progesteronu, który wpływa na śluz, zagęszczając go i zmniejszając ilość jego wytwarzania. Taka wydzielina lepiej chroni przed patogenami, ponieważ jego pH jest kwasowe, co utrudnia funkcjonowanie oraz przetrwanie w pochwie drobnoustrojom i plemnikom, przez co zmniejsza się możliwość na zapłodnienie. Umożliwia również filtrację plemników oraz przepuszcza jedynie te zdrowe i prawidłowo rozwinięte.

Śluz pochwowy jest wydzielany w większej ilości podczas pobudzenia seksualnego. Dzięki temu stanowi naturalne nawilżenie i umożliwia bardziej satysfakcjonujące stosunki. Co więcej, pozwala uniknąć pojawienia się mikrourazów w pochwie.

Warto również wspomnieć, że po zapłodnieniu wydzielina tworzy tzw. czop śluzowy. Jest to blokada powstała u ujścia szyjki macicy. Uniemożliwia przedostawanie się do macicy wrogim drobnoustrojom, a także pozwala utrzymać wewnątrz wody płodowe, niezbędne do przetrwania rozwijającego się płodu.

Jak wygląda śluz przed okresem?

Śluz pochwowy przez podwyższony poziom progesteronu jest bardziej gęsty, lepki, galaretowaty i zawiesisty. Najczęściej ma białe albo żółte zabarwienie, a także jest nieprzejrzysty. Czasami można w nim zaobserwować niewielką ilość niteczek krwi, które świadczą o wcześniejszym złuszczaniu się śluzówki macicy i zbliżającym się okresie. Śluz szyjkowy przed okresem ma odczyn kwasowy.

Warto obserwować wygląd oraz zapach wydzieliny pochwowej. W przypadku, gdy pojawia się nieprzyjemny odór, występują brunatne, czarne, zielone czy szare upławy, należy udać się do ginekologa. Taka wydzielina może świadczyć o rozwijaniu się lub występowaniu infekcji czy choroby. Mogą również pojawić się inne objawy jak obrzęk warg sromowych, świąd okolic intymnych czy ból podbrzusza.

Przeczytaj także:

Antykoncepcja mechaniczna dla 98% kobiet – diafragma Caya – wkładka antykoncepcyjna do samodzielnego zakładania – antykoncepcja tylko, kiedy potrzebujesz.

Wyznaczanie dni płodnych i niepłodnych w 5 min na podstawie kropli śliny. Skuteczność 98%. Aplikacja na smartfon.

Antykoncepcja mechaniczna – w jakich sytuacjach najlepiej się sprawdza?

 

Translate »