Wkładka wewnątrzmaciczna

Wkładka wewnątrzmaciczna

Jak sprawdzić czy wkładka domaciczna znajduje się na swoim miejscu?

Wkładka wewnątrzmaciczna, inaczej spirala jest jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcji, ponieważ jej skuteczność wynosi ponad 98%. Stąd też cieszy się dużą popularnością wśród pań. Światowa Organizacja zdrowia (WHO) podaje, że liczba kobiet stosujących tę formę antykoncepcji wynosi nawet 160 milionów.

Na rynku medycznym istnieją  różne rodzaje wkładek wewnątrzmacicznych, najpopularniejsze zawierają odpowiednią dawkę hormonów lub miedzi. Długość ich skuteczności zależy od producenta i rodzaju wkładki, ale generalnie liczona jest w latach w przedziale od 5 do nawet kilkunastu lat.

Działanie wkładki wewnątrzmacicznej opiera się na paru aspektach. Spirala umieszczana jest przez lekarza ginekologa wewnątrz jamy macicy i ma utrudniać plemnikom przedostanie się do jajowodu, ponieważ jej ramiona mechanicznie blokują wejścia do jajowodów. Umożliwia to jej specyficzny kształt w postaci litery T lub S. Spirala powoduje również zwiększoną gęstość śluzu szyjkowego, który blokuje plemniki, a także wywołuje stan zapalny, który je unieruchamia.

Spiralę można założyć jedynie w gabinecie ginekologicznym i najlepszy moment jej aplikacji to menstruacja, ponieważ wtedy jest pewność, że kobieta nie jest w ciąży, a także zmniejsza się ewentualny ból, który może powstać podczas umiejscawiania spirali.

Wkładka wewnątrzmaciczna posiada cienkie nitki, lekko wystające z macicy. Ich długość zależy od tego, jak krótko przytnie je lekarz. Dzięki nim można sprawdzić, czy wkładka znajduje się na swoim miejscu. Nie mogą być jednak zbyt długie, by nie drażniły ścianek pochwy. Podczas stosunku partner nie powinien wyczuwać wkładki, ani partnerka nie powinna odczuwać dyskomfortu, ani bólu.

Lekarz po aplikacji uczy swoje pacjentki jak sprawdzać, czy wkładka znajduje się na swoim miejscu. Jest ona zakończona plastikową żyłką, która wystaje poza szyjkę macicy, ale nie poza pochwę. Po miesiączce należy sprawdzać obecność i odpowiednie położenie nici za pomocą dwóch palców, które należy włożyć do pochwy w pozycji kucznej. Jeśli nici nie są wyczuwalne, należy zgłosić się do ginekologa. Ważne jest także, aby chodzić na kontrole do ginekologa, który będzie sprawdzał, czy wszystko jest na swoim miejscu. Generalnie zasada jest taka, że wkładka ma prawo się przesunąć w okresie pierwszego półrocza od aplikacji. Po tym czasie nie powinno mieć to miejsca.

Wkładki domaciczne są popularną i skuteczną formą antykoncepcji stosowanej przez kobiety.  Panie często się na nie decydują, ponieważ aplikuje je ginekolog raz na parę lat, przez co nie trzeba o nich pamiętać (w przeciwieństwie do codziennego przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych). Znacznie mniej obciążają również budżet , ponieważ w porównaniu do pigułek lub dobrej jakości prezerwatyw wypadają korzystniej finansowo.

Ich działanie wzmacniane jest przez dodatkowe substancje, które uniemożliwiają zapłodnienie – jony miedzi lub hormony. Są to obecnie dwa najpowszechniejsze rodzaje wkładek domacicznych. Warto pamiętać, by uczęszczać na wizyty wyznaczone przez ginekologa w celu sprawdzenia, czy wkładka znajduje się na swoim miejscu. Nie panikujmy również, gdy chwilowo nie wyczuwamy nitek, ponieważ nie musi to oznaczać, że z wkładką coś się stało. Jeśli jednak nie będziemy mogli jej wyczuć przez kilka dni, warto w tym okresie dodatkowo się zabezpieczać i umówić na kontrolną wizytę u ginekologa.

TAGI: wkładka domaciczna, wkładka wewnątrzmaciczna, spirala

, Jak sprawdzić czy wkładka domaciczna znajduje się na swoim miejscu?, Naturalna Płodność
, Jak sprawdzić czy wkładka domaciczna znajduje się na swoim miejscu?, Naturalna Płodność
, Jak sprawdzić czy wkładka domaciczna znajduje się na swoim miejscu?, Naturalna Płodność

FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi

Odwiedź nasz Sklep

Masz problemy Zajść w Ciążę ? Szukasz Skutecznej i Bezpiecznej Antykoncepcji?

marker20 (3)Szybkie i Łatwe Zakupy w 24 h

Translate »