Wkładka wewnątrzmaciczna

Wkładka wewnątrzmaciczna

Wkładka domaciczna to jedna z najpopularniejszych form odwracalnej, długo działającej kontroli urodzeń. Posiada wysoką skuteczność i jest bezpieczna. Oprócz działania antykoncepcyjnego może wpływać na cykl menstruacyjny, powodując lżejsze okresy czy całkowicie zatrzymując miesiączkowanie. Jak działa wkładka wewnątrzmaciczna?

Czym jest wkładka wewnątrzmaciczna?

Wkładka domaciczna to elastyczne urządzenie. Najczęściej ma kształt litery T albo S, dlatego jest potocznie nazywana spiralą. Jest mała, ma około 2-4 centymetry długości. Umieszcza się ją w macicy, gdzie może pozostać przez długi czas, zapobiegając ciąży.

Spiralę wykonuje się z bezpiecznego, przebadanego medycznie tworzywa sztucznego. Istnieją trzy typy wkładek wewnątrzmacicznych. Pierwszy z nich jest zwykły i wykazuje najmniejszą skuteczność antykoncepcyjną. Drugi rodzaj posiada jony metali — najczęściej miedzi, a rzadziej srebra, złota czy platyny. A ostatni, trzeci typ posiada wbudowaną kapsułkę z hormonami.

Czas trwania efektu antykoncepcyjnego jest zależny od producenta i rodzaju wkładki, jednak często zabezpieczenie trwa od 3 do 5 lat. Po upływie okresu przydatności spiralę trzeba wyjąć. Później można założyć nowy model albo zdecydować się na inną metodę antykoncepcyjną.

Wkładki wewnątrzmaciczne z jonami metalu i hormonalne charakteryzują się wysoką skutecznością. Efektywność danej metody antykoncepcyjnej jest wyliczana za pomocą wskaźnika Pearla, który wskazuje, ile na 100 aktywnych seksualnie kobiet zaszło w ciążę w ciągu roku przy zastosowaniu danej techniki. Im niższy jest indeks, tym dana metoda ma wyższą skuteczność. Dla wkładek wewnątrzmacicznych indeks wynosi nie więcej niż 1.

Jak działa wkładka wewnątrzmaciczna?

Wkładka domaciczna z jonami metalu jest ciałem obcym, który umieszczony w macicy wywołuje septyczny, miejscowy stan zapalny. Wówczas nagromadzają się duże ilości białych krwinek (leukocytów), tworząc nieprzyjazne środowisko niszczące drobnoustroje w tym komórki jajowe i plemniki.

Wkładka wewnątrzmaciczna hormonalna łączy działanie klasycznej spirali z antykoncepcją hormonalną. Posiada specjalny zbiorniczek, w którym znajdują się stopniowo uwalniane do organizmu hormony (progestagen). Dzięki temu urządzenie wpływa na zagęszczenie śluzu, zmniejszając jego przepuszczalność, co ogranicza zdolność do poruszania się plemników i utrudnia im przedostanie się do komórki jajowej. Co więcej, hormony mogą hamować jajeczkowanie i wzrost błony śluzowej macicy, uniemożliwiając implantację.

Chociaż są bezpieczne i niezwykle  skuteczne w zapobieganiu ciąży, wkładki nie zapobiegają przenoszeniu chorób przenoszonych drogą płciową. Dlatego w przypadku możliwości zakażenia się infekcją czy chorobą warto zastosować dodatkową formę antykoncepcji mechanicznej — prezerwatywę.

Przeczytaj także:

Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya do samodzielnego stosowania, odpowiednia dla 98% kobiet

Monitor płodności do wyznaczania dni płodnych i owulacji na smartfon. Certyfikowana aplikacja antykoncepcyjna. Wyrób medyczny.

Tampony BEPPY bez sznureczków do sauny, na basen i fitness a także do seksu podczas okresu

 

Translate »