Czy wkładkę domaciczną można założyć nieródce?

Czy wkładkę domaciczną można założyć nieródce?

Czy wkładkę domaciczną można założyć nieródce?

Wkładki domaciczne to jedne z najpopularniejszych metod antykoncepcji. Należą do najskuteczniejszych dostępnych form kontroli urodzeń. Charakteryzują się długim działaniem, a także możliwością wyjęcia, co przywraca możliwość zajścia w ciążę. Są więcej odwracalną metodą antykoncepcyjną. Czy można założyć wkładkę wewnątrzmaciczną nieródce?

Czym jest wkładka domaciczna?

Wkładka domaciczna (inaczej wkładka wewnątrzmaciczna albo spirala) jest niewielkim urządzeniem. Wykonuje się ją z elastycznych, bezpiecznych i przebadanych medycznie surowców. Może mieć kształt litery T albo S.

Wkładkę wewnątrzmaciczną umieszcza się w jamie macicy w celu zapobiegania ciąży. Najczęściej pozostaje na miejscu przez kilka lat — od 3 do 10 w zależności od producenta. Można ją usunąć, kiedy się chce, przerywając działanie antykoncepcyjne. Wówczas istnieje możliwość zajścia w ciąże.

Są 3 rodzaje wkładek. Pierwsza z nich jest zwykła i ma najniższy poziom skuteczności. Z tego powodu rzadko się z niej korzysta. Drugi typ wkładki ma jony metali — miedzi, srebra, złota czy platyny. Natomiast trzeci rodzaj to spirala ze wbudowanym pojemniczkiem, w którym znajdują się hormony.

Jak działa wkładka wewnątrzmaciczna?

Każdy rodzaj wkładki wewnątrzmacicznej działa nieco inaczej, ale z tym samym skutkiem: utrudnia plemnikom dotarcie do komórki jajowej.

Wkładki z jonami metali tworzą środowisko niegościnne dla plemników. Urządzenie wywołuje stan zapalny, w ramach którego w macicy dochodzi do namnożenia się białych komórek krwi niszczących wszystkie drobnoustroje — również komórki jajowe i plemniki.

Hormonalne wkładki wewnątrzmaciczne zawierają progestagen. Hormon zapobiega ciąży na kilka sposobów. Zagęszcza śluz szyjkowy, aby zablokować plemnikom przedostanie się do jajowodu i zapłodnienie komórki jajowej. Wpływa również na zahamowanie pogrubienia błony śluzowej macicy, zmniejszając możliwość implantacji zapłodnionej gamety. Wkładki hormonalne mogą również spowodować zatrzymanie owulacji.

Trzeba zaznaczyć, że urządzenia nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową i przy ryzyku zakażenia warto skorzystać z antykoncepcji mechanicznej np. prezerwatyw.

Przeciwwskazania do założenia wkładki wewnątrzmacicznej

Wśród przeciwwskazań wymienia się:

  • ciążę albo podejrzenie ciąży,
  • niedawno przebyty poród (6 tygodni od porodu siłami natury i 6 miesięcy od cesarskiego cięcia),
  • nietypową budowę macicy,
  • wady wrodzone macicy,
  • stany zapalne narządów rodnych,
  • nieprawidłowości układu rozrodczego wymagające leczenia np. nadżerki i mięśniaki,
  • nowotwór lub podejrzenie nowotworu piersi,
  • nieleczone i nieustabilizowane choroby jak zespół metaboliczny, cukrzyca i nadciśnienie tętnicze,
  • niemożność stosowania antykoncepcji hormonalnej (w przypadku wkładek z hormonami).

Według wskazań WHO wkładki domaciczne mogą być stosowane zarówno przez kobiety po ciąży i porodzie, jak i nieródki. Niemniej decyzję o rozpoczęciu stosowania danej metody antykoncepcyjnej warto podjąć po konsultacji ze specjalistą, który przedstawi wszelkie możliwości dostosowane do indywidualnych potrzeb jednostki.

Przeczytaj także:

Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya do samodzielnego stosowania, odpowiednia dla 98% kobiet

Monitor płodności do wyznaczania dni płodnych i owulacji na smartfon. Certyfikowana aplikacja antykoncepcyjna. Wyrób medyczny.

Tampony BEPPY bez sznureczków do sauny, na basen i fitness a także do seksu podczas okresu

 

Translate »