, Czy wiesz kiedy masz owulację?, Naturalna PłodnośćOWULACJA: Czy wiesz, kiedy masz owulację? Dlaczego ta wiedza odgrywa tak ważną rolę w życiu każdej z nas?

Czy wiesz kiedy masz owulację? Znajomość swojego cyklu miesięcznego  i umiejętność wyznaczania dni płodnych wydaje się być wiedzą niezbędną w życiu każdej kobiety. Jest ważna zarówno dla kobiet starających się o dziecko, jak i tych, które chcą uniknąć ciąży. Jak się jednak okazuje tylko 1/4 Polek potrafi  prawidłowo wskazywać dni, w których istnieje największe prawdopodobieństwo zapłodnienia. Dlaczego ta wiedza odgrywa tak ważną rolę w życiu każdej z nas?

Pomimo szerokiego dostępu informacji  wiedza na temat funkcjonowania własnego ciała wciąż jest dla wielu kobiet znikoma, przede wszystkim mamy trudności w wyznaczaniu okresów niepłodności i płodności oraz określenia momentu owulacji.

Przede wszystkim monitorowanie

W cyklu miesiączkowym kobiety  możemy wyróżnić zarówno okresy płodne i niepłodne. Możliwość poczęcia dziecka możliwa jest tylko przez kilka dni płodnych w czasie cyklu. Podręcznikowa długość cyklu miesięcznego wynosi 28 dni, jednak większość kobiet ma mniej lub bardziej nieregularne cykle. U niektórych trwają krócej niż 25 dni, a u innych ponad 35. Pierwszy dzień krwawienia jest również pierwszym dniem cyklu miesiączkowego. Od tego dnia do dnia poprzedzającego następną miesiączkę możemy obliczyć cały cykl. Dla monitorowania swojej płodności przede wszystkim istotna jest wiedza na temat występowania:

Owulacji (jajeczkowania), która  pojawia się  mniej więcej w połowie cyklu, czyli na 10-16 dni przed kolejną miesiączką.  W dużej mierze moment jej występowania zależy od organizmu kobiety i różnych czynników zewnętrznych (np. choroba czy stres mogą opóźnić datę owulacji). Jednak umiejętność wyznaczenia jej   oraz  okresu dni płodnych to ważny krok w czasie starań o dziecko.

Dni płodnych u kobiety – czyli  okresu okołoowulacyjnego. Największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę występuje na 3 dni przed jajeczkowaniem i do 2 dni po nim.  Istotna jest stała obserwacja swojego ciała, notowanie przebiegu kilku lub nawet kilkunastu cykli. Pierwszy dzień płodny oblicza się, odejmując 18 dni od najkrótszego cyklu, natomiast ostatni dzień płodny wyznacza się, odejmując 11 dni od najdłuższego cyklu. Po tym dniu następują dni niepłodne, które stanowią większą część cyklu kobiety.

Śluz prawdę Ci powie

Śluz płodny ma biały lub przezroczysty kolor i jest rozciągliwy oraz elastyczny. Ważne jest, aby zapamiętać zmianę konsystencji  śluzu  –  z mętnego na bardziej przezroczysty i rozciągliwy, co świadczy o  występowaniu dni płodnych. Śluz płodny konsystencją  przypomina białko kurzego jaja. Można go rozciągać między palcami dłoni.

Po okresie owulacji śluz jest lepki, mętny, suchy . Czasem śluz całkowicie zanika. Jeśli trzy dni po przewidzianym szczycie odczuwamy suchość, można przyjąć, że owulacja się odbyła i że komórka jajowa obumarła. Jeśli w czasie tych trzech dni ponownie pojawi się śluz płodny, oznacza to, że okres owulacji opóźnił się.

Śluz płodny  stanowi przede wszystkim ochronę dla plemników, co zwiększa ich szansę na zapłodnienie przez 3-5 dni. Gdyby nie jego obecność, plemniki żyłyby bardzo krótko, ponieważ  kwaśne środowisku pochwy spowodowałoby ich uszkodzenie. Śluz również umożliwia im poruszanie i dotarcie do celu podróży w  organizmie kobiety.

Od momentu obumarcia komórki jajowej do wystąpienia krwawienia mija zazwyczaj 14 dni i jest to okres stały. Na tej podstawie można określić potencjalny dzień zapłodnienia. Jeśli cykl trwa 28 dni to od daty przewidzianej menstruacji należy odjąć 14 dni, aby otrzymać wynik szczytu płodności (dzień owulacji). Jeśli nie planujemy potomstwa należy powstrzymać się od współżycia ok. 5 dni przed owulacją oraz ok. 3-4 dni po jej wystąpieniu lub zastosować w tym czasie dodatkową antykoncepcję, np. prezerwatywę.  Jest to związane z możliwą kilkudniową żywotnością plemników.

Wiedza oparta na znajomości przebiegu swojego cyklu pozwala zdobyć podstawowe informacje o dniach płodnych i niepłodnych oraz umożliwia lepsze poznanie funkcjonowania swojego ciała.  Dzięki monitorowaniu swojej płodności kobieta może podjąć decyzji o współżyciu lub zachowania wstrzemięźliwości seksualnej (np. w sytuacji, gdy nie jest gotowa na posiadanie dziecka.) Pomocnymi w tym tej sytuacji narzędziami  mogą okazać się tzw. komputery cyklu, takie jak: Cyclotest® 2 Plus, Cyclotest® myWay oraz testy owulacyjne, np. Afrodyta Tester Owulacyjny. Podane monitory cyklu są skuteczne w przedziale aż 97-99% i przede wszystkim naturalne oraz bezpieczne.

 

 

, Czy wiesz kiedy masz owulację?, Naturalna Płodność
, Czy wiesz kiedy masz owulację?, Naturalna Płodność
, Czy wiesz kiedy masz owulację?, Naturalna Płodność
FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi

Odwiedź nasz Sklep

Masz problemy Zajść w Ciążę ? Szukasz Skutecznej i Bezpiecznej Antykoncepcji?

marker20 (3)Szybkie i Łatwe Zakupy w 24 h

Translate »