Co zrobić jeśli zapomniałaś wziąć tabletkę antykoncepcyjną

Co zrobić jeśli zapomniałaś wziąć tabletkę antykoncepcyjną

Co zrobić jeśli zapomniałaś wziąć tabletkę antykoncepcyjną

Tabletka antykoncepcyjna to jedna z najskuteczniejszych metod prewencji przed nieplanowaną ciążą. Jej skuteczność oceniana jest na 99%. Jednak, żeby środek działał poprawnie, należy przyjmować go systematycznie – codziennie o ustalonej godzinie.

Co to jest tabletka antykoncepcyjna?

Pigułki antykoncepcyjne działają poprzez hamowanie naturalnego cyklu hormonalnego organizmu, aby zapobiec ciąży. Hormony kontrolują pracę jajnika i macicy. Tabletki działają poprzez zatrzymanie owulacji (tj. uwalnianie komórki jajowej z jajnika, co ma miejsce raz w miesiącu) i stworzenie nieprzyjaznego środowiska w macicy dla zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej. Istnieją różne rodzaje pigułek, które różnią się stężeniem hormonów.

Do każdego opakowania tabletek antykoncepcyjnych dołączona jest ulotka. Zawiera ona instrukcję przyjmowania pigułek, a także informacje o postępowaniu w razie pominięcia dawki.

Tabletki nie dobiera się samodzielnie. Robi to lekarz na konsultacji. Wybór odpowiedniego środka jest zależny od wielu czynników np. wieku czy potrzeb pacjenta.

Warto również pamiętać, że korzystanie z tabletek antykoncepcyjnych zmniejsza ryzyko zajścia w ciążę, jednak nie jest pomocne w ochronie przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Co należy zrobić, jeśli zapomnimy wziąć tabletkę antykoncepcyjną?

Współczesny świat nakłania do pośpiechu. Takie zabieganie często odbija się negatywnie na organizmie. Czasami zdarza się, że pamięć zawodzi i pomija się jedną czy dwie dawki tabletki. Nie należy przejmować się tym na zapas. Trzeba wziąć głęboki wdech i wydech i na spokojnie zacząć działać.

Podstawowym pytaniem, jakie pojawia się w głowie to „Kiedy wziąć następną tabletkę antykoncepcyjną?”.

W przypadku pominięcia jednej tabletki antykoncepcyjnej należy ją wziąć jak najszybciej. Jeśli nie upłynęło 12 godzin, ochrona przed ciążą jest aktywna. W sytuacji, gdy pigułkę pominięto przez dłużej niż 12 godzin, działanie środka może być osłabione. Zapasowa antykoncepcja awaryjna zazwyczaj nie jest potrzebna, jednak można z niej skorzystać, by zmniejszyć prawdopodobieństwo zapłodnienia. Resztę tabletek można brać tak, jak zwykle.

W przypadku pominięcia dwóch lub więcej tabletek antykoncepcyjnych sprawa jest odrobinę bardziej skomplikowana. Wszystko zależy od tygodnia przyjmowania pigułek. W pierwszym i drugim tygodniu zapomnianą tabletkę trzeba wziąć jak najszybciej. Warto również rozważyć korzystanie z antykoncepcji awaryjnej. Natomiast w trzecim tygodniu należy dokończyć blister oraz rozpocząć kolejny. W tym przypadku rezygnuje się z zalecanej przerwy pomiędzy opakowaniami.

W sytuacji dłuższego pomijania tabletki antykoncepcyjnej może pojawić się tzw. krwawienie z odstawienia. Każdy niepokojący symptom należy konsultować z lekarzem.

Warto wspomnieć, że tabletki najczęściej występują w systemie 21+7. Oznacza to, że 21 pigułek jest aktywnych, czyli zawierają hormony, które zapobiegają owulacji. Pozostałe tabletki są nieaktywne i nie mają wpływu na płodność. Inaczej określa się je jako tabletki placebo. Są przeznaczone do zażywania po zakończeniu przyjmowania tabletek aktywnych. W rozróżnieniu tabletek pomocne są ich oznaczenia kolorystyczne.

W przypadku pominięcia tabletki nieaktywnej nie trzeba brać dodatkowej pigułki. Zamiast tego można wyrzuć nieaktywną, zapomnianą pigułkę i kontynuować stosowanie antykoncepcji jak zwykle. Ponieważ te tabletki nie zawierają żadnych hormonów, pominięcie jednej nie zwiększy ryzyka zajścia w ciążę.

Czy istnieje ryzyko zajścia w ciążę?

Tabletki antykoncepcyjne najlepiej działają, kiedy są przyjmowane każdego dnia o tej samej porze. W przypadku pominięcia dawki jest możliwość zapłodnienia, jednak wszystko zależy od tygodnia przyjmowania tabletek.

Zasada jest prosta: im dłuższa zwłoka z przyjmowaniem pigułki, tym większe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. W takim przypadku zawsze bezpieczniej podjąć dodatkowe środki ochronne m.in. stosować inne środki antykoncepcyjne (np. prezerwatywy) czy wstrzymać się od stosunków seksualnych.

Jak nie zapomnieć o przyjmowaniu tabletki antykoncepcyjnej?

Opakowanie tabletek antykoncepcyjnych warto przechowywać w widocznym, łatwo dostępnym miejscu. Można ustawić sobie alarm w telefonie, który będzie przypominać o pigułce. Istnieje również szereg aplikacji antykoncepcyjnych. Wystarczy zaplanować harmonogram przyjmowania tabletek, a programy będą automatycznie przypominać o pigułce, wysyłając komunikaty dźwiękowe czy tekstowe.

Przeczytaj także:

Diafragma Caya – antykoncepcyjna błona dopochwowa – skuteczna antykoncepcja mechaniczna, którą używasz, kiedy chcesz i potrzebujesz

Skuteczność i zasada działania testów owulacyjnych ze śliny wielokrotnego użytku

Translate »