Co to jest indeks Pearl’a i czy jest wiarygodny?

Jak możemy zmierzyć skuteczność antykoncepcji? Co to jest indeks Pearla? Czy indeks Pearla jest wiarygodny?

Jak możemy zmierzyć skuteczność antykoncepcji? Co to jest indeks Pearla? Czy indeks Pearla jest wiarygodny?

Decydując się na konkretną metodę antykoncepcji, należy przyjrzeć się pewnym aspektom kontroli urodzeń. Niezwykle istotnym czynnikiem jest skuteczność tej techniki. Jednak niezawodność każdej metody antykoncepcji zależy od tego, czy jest stosowana konsekwentnie i prawidłowo. Biorąc to pod uwagę, wskaźniki efektywności niektórych technik są znacznie wyższe niż innych. Jednym ze sposobów pomiaru jest indeks Pearla. Czym jest? Czy jest wiarygodny?

Jak możemy zmierzyć skuteczność antykoncepcji?

Żadna antykoncepcja nie jest w 100% skuteczna. Bez względu na to, jaką metodę wybierzesz, nadal istnieje ryzyko ciąży. Jednak niektóre metody kontroli urodzeń są bardziej efektywne niż inne.

Każda osoba będzie miała inne doświadczenia z antykoncepcją. Niemniej ważne jest, abyśmy mieli pomiar kliniczny, gdy mówimy o skuteczności kontroli urodzeń. W świecie antykoncepcji zwykle mówimy o dwóch miarach efektywności — typowym i doskonałym zastosowaniu.

Typowe zastosowanie odnosi się do wskaźników niepowodzeń dla osób, które niekonsekwentnie lub nie zawsze prawidłowo stosują środki antykoncepcyjne. Wskaźniki te zwykle odnoszą się do przeciętnej osoby, ponieważ czasami trudno jest zawsze i niezawodnie prawidłowo skorzystać z danej kontroli urodzeń.

Natomiast doskonałe zastosowanie informuje o skuteczności metody w idealnym świecie — czyli czy była używana dokładnie tak, jak powinna za każdym razem, gdy para uprawia seks. Nadal istnieje niewielki wskaźnik awaryjności, który ma zastosowanie, jeśli sama metoda przestanie działać, ale doskonałe użycie jest zwykle wyższe niż typowe zastosowanie, ponieważ całkowicie eliminuje błędy użytkownika.

Co to jest indeks Pearla?

Wskaźnik Pearla oblicza się, biorąc pod uwagę liczbę ciąż, które wystąpiły pomimo stosowania danej metody antykoncepcyjnej w próbie 100 aktywnie seksualnych kobiet w ciągu roku. Na przykład tabletka antykoncepcyjna ma typową skuteczność stosowania 95%, a więc indeks Pearla jest równy 5. Oznacza to, że pięć kobiet w ciągu jednego roku zajdzie w ciążę pomimo zażywania pigułek. Natomiast w przypadku idealnych warunków skuteczność metody ocenia się na ponad 99%, czyli indeks Pearla wynosi mniej niż 1%. Jak widać, im bardziej skuteczna metoda, tym niższą wartość wskaźnika Pearla.

Czy indeks Pearla jest wiarygodny?

Podobnie jak wszystkie miary skuteczności antykoncepcji, wskaźnik Pearla jest wyliczeniem opartym na obserwacjach próbki danej populacji. Zatem badania różnych populacji stosujących ten sam środek antykoncepcyjny dadzą różne wartości wskaźnika. Kultura i dane demograficzne badanej populacji oraz technika stosowania tej metody mają znaczący wpływ na jej wskaźnik niepowodzeń.

Indeks Pearl ma jednak pewne wady. Zakłada stały poziom błędu w czasie. Jest to nieprawidłowe założenie z dwóch powodów: po pierwsze, najbardziej płodne pary zajdą w ciążę jako pierwsze. Pary pozostające dłużej w badaniu mają średnio niższą dzietność. Po drugie, większość metod kontroli urodzeń ma lepszą skuteczność u bardziej doświadczonych użytkowników. Im dłużej para uczestniczy w badaniu, tym lepiej radzi sobie z tą metodą. Zatem im dłuższa długość badania, tym niższy będzie indeks Pearla – a porównania wskaźników Pearla z badań o różnej długości mogą nie być dokładne.

Indeks Pearla nie podaje również informacji o czynnikach innych niż przypadkowa ciąża, które mogą mieć wpływ na obliczenia efektywności, takich jak:

  • niezadowolenie ze stosowania metody,
  • aktywne staranie się o ciążę,
  • medyczne skutki uboczne.

Przy wyborze metody antykoncepcyjnej warto udać się na konsultację do specjalisty. Lekarz wyjaśni wady i zalety każdej techniki i pozwoli zdecydować, która metoda kontroli urodzeń jest właściwa dla jednostki.

Przeczytaj także:

Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya do samodzielnego stosowania, odpowiednia dla 98% kobiet

Monitor płodności do wyznaczania dni płodnych i owulacji na smartfon. Certyfikowana aplikacja antykoncepcyjna. Wyrób medyczny.

Tampony BEPPY bez sznureczków do sauny, na basen i fitness a także do seksu podczas okresu

 

 

Translate »