, 10 typowych pytań o antykoncepcję, Naturalna Płodność10 typowych pytań o antykoncepcję

Wybranie odpowiedniej metody antykoncepcyjnej zawsze powoduje wiele pytań i wątpliwości. Nic dziwnego, w końcu jest to bardzo ważna decyzja i nie może zostać podjęta pochopnie. Poznaj 10 najczęściej zadawanych pytań dotyczących antykoncepcji.

Czym jest i co oznacza indeks Pearla?

Jest to wskaźnik pokazujący na ile skuteczna jest dana metoda antykoncepcyjna. Im mniejszy indeks Pearla, tym mniejsze prawdopodobieństwo zajścia w ciążę i wyższa skuteczność. Określa się go na podstawie liczby nieplanowanych ciąż w ciągu roku, które wystąpiły u kobiet stosujących daną metodę antykoncepcyjną. Przykładowo – wskaźnik Pearl’a dla jakiejś metody wynosi 20. Oznacza to, ze na 100 par, które stosowały tę metodę w ciągu roku, 20 z nich spodziewa się dziecka. Warto dodać, że współczynnik skuteczności dla par, które nie stosują żadnej antykoncepcji waha się na poziomie 80-90, czyli prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest bardzo duże. Ponadto żadna metoda antykoncepcyjna nie daje 100% pewności, co do swojej skuteczności.

Co może obniżać skuteczność pigułek antykoncepcyjnych?

Antykoncepcja hormonalna jest jedną z najskuteczniejszych metod zabezpieczania się przed niechcianą ciążą, ale w pewnych sytuacjach jej działanie może zostać znacznie obniżone. Przede wszystkim dotyczy to stosowania niektórych leków lub suplementów równocześnie z tabletkami antykoncepcyjnymi, dlatego zawsze trzeba poinformować lekarza o przyjmowanych przez nas lekach. Duża grupa różnych antybiotyków, a także preparaty zawierające dziurawiec obniżają działanie pigułek. W związku z tym będąc w trakcie antybiotykoterapii należy pamiętać o dodatkowym  zabezpieczaniu się, np. użyciu prezerwatywy.

Czym różnią się od siebie tabletki antykoncepcyjne?

Na rynku istnieje wiele różnych tabletek antykoncepcyjnych. Możemy je podzielić ze względu na ilość hormonów, które zawierają. W związku z tym wymieniamy tabletki jednoskładnikowe (jeden hormon) i dwuskładnikowe (dwa hormony). Pierwsza grupa pigułek to tzw. minipigułki, które w swoim składzie mają tylko progestagen i przepisuje się je przede wszystkim kobietom karmiącym piersią oraz palącym papierosy. Natomiast tabletki dwuskładnikowe zawierają progestagen oraz estrogeny i dzielą się na jednofazowe (równe dawki hormonów), dwufazowe (zmienne są ilości progestagenu) oraz trójfazowe (różne ilości hormonów).

Czym jest niskodawkowa terapia hormonalna?

Od czasu wynalezienia pigułek antykoncepcyjnych znacznie zmniejszono ilość hormonów, które zawierają. Początkowo trudno było ustalić, jakie minimalne stężenie hormonów skutecznie zabezpieczało przed zajściem w ciążę, dlatego każda pigułka zawierała ich całkiem sporo. Wiązało się to z licznymi skutkami ubocznymi, takimi jak tycie, zatrzymywanie wody w organizmie, nudnościami obniżonym libido itd. Dzisiaj większość pigułek zawiera naprawdę niskie dawki hormonów, przez co można je stosować długoterminowo i nie obciążają organizmu tak bardzo, jak kiedyś.

Kiedy tabletka antykoncepcyjna nie wystarcza?

Są takie sytuacje, kiedy stosowanie jedynie pigułek, nie jest dobrym pomysłem. Po pierwsze należy pamiętać, że mimo iż są bardzo skuteczną metodą zapobiegania ciąży, to w żaden sposób nie chronią przed groźnymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jedynie „względnym” zabezpieczeniem jest w tym wypadku prezerwatywa. Dlatego, jeśli często zmieniamy partnerów seksualnych, pigułka antykoncepcyjna, jako samodzielna forma antykoncepcji – nie będzie dobrym pomysłem. Ponadto w momencie, kiedy zażywamy antybiotyki, lub inne środki, które obniżają jej skuteczność, zawsze należy pamiętać o dodatkowym zabezpieczeniu. Działanie pigułek słabnie również w momencie, kiedy po zażyciu tabletki dojdzie do wymiotów lub silnej biegunki – istnieje ryzyko, że tabletka nie zdążyła się wchłonąć.

Czy plastry antykoncepcyjne są skuteczne?

Plastry antykoncepcyjne to hormonalna metoda antykoncepcyjna. Różni się od tabletek przede wszystkim tym, że przykleja się je raz na tydzień oraz nie obciąża wątroby, gdyż nie trafia do układu pokarmowego. Plastry zalecane są kobietom, które mają problemy z wątrobą lub nie pamiętają o codziennym przyjmowaniu tabletek. Nie są jednak odpowiednie dla pań, które ważą powyżej 90 kg. Ponadto zawsze trzeba uważać, żeby plaster się nie odkleił, np. podczas kąpieli.

Czy krwawienia w trakcie cyklu podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej to coś groźnego?

Najprawdopodobniej nie, ponieważ często się zdarza, że podczas pierwszych miesięcy stosowania pigułek, może dochodzić do plamień. Ma to związek z wahaniem hormonów w organizmie. Jednak jeśli krwawienia cię niepokoją lub trwają zbyt długo – skonsultuj się z ginekologiem.

Co to jest implant antykoncepcyjny?

Ta metoda antykoncepcyjna jest już dość znana i popularna w Stanach i zachodniej Europie. Polega na zamieszczeniu pod skórą na ramieniu maleńkiego implantu, który uwalnia progestagen. Może chronić przed ciążą nawet do 5 lat. W momencie, kiedy zapragniemy mieć dziecko, implant jest usuwany w znieczuleniu miejscowym. Poleca się go w szczególności paniom, które z różnych powodów nie mogą zażywać tabletek antykoncepcyjnych. Ta innowacyjna metoda jest już w Polsce dostępna, ale tylko w kilku klinikach w Polsce i jej koszt wynosi ok.1200 zł.

Jak działa krążek dopochwowy i czy jest skuteczny?

Skuteczność krążka dopochwowego jest zbliżona do tabletek antykoncepcyjnych. Aplikuje się go raz na trzy tygodnie głęboko w pochwie. Po tym czasie należy go wyciągnąć i założyć nowy po 7 dniach. W trakcie tej przerwy pojawia się krwawienie. Zawiera hormony, które uwalniane są w pochwie, dzięki czemu nie przedostają się do wątroby.

Dlaczego kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną powinny przyjmować witaminę B?

Witamina B chroni i wspomaga pracę wątroby. Jest to szczególnie istotne, kiedy przyjmowana jest doustna antykoncepcja, która bardzo ten organ obciąża. W związku z tym kobiety zażywające pigułki antykoncepcyjne powinny pamiętać o suplementacji witaminy B.

, 10 typowych pytań o antykoncepcję, Naturalna Płodność
, 10 typowych pytań o antykoncepcję, Naturalna Płodność
, 10 typowych pytań o antykoncepcję, Naturalna Płodność

FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi

Odwiedź nasz Sklep

Masz problemy Zajść w Ciążę ? Szukasz Skutecznej i Bezpiecznej Antykoncepcji?

marker20 (3)Szybkie i Łatwe Zakupy w 24 h

Translate »