Jak wygląda miesiączka po założeniu wkładki wewnątrzmacicznej?

Jak wygląda miesiączka po założeniu wkładki wewnątrzmacicznej?

Jak wygląda miesiączka po założeniu wkładki wewnątrzmacicznej?

Wybór odpowiedniej formy antykoncepcyjnej może stanowić trudności. Powinien być oparty na indywidualnych potrzebach, trybie życia oraz budżecie użytkownika. Warto skonsultować się ze specjalistą, który ułatwi podjęcie decyzji. Jedną z częściej wybieranych opcji jest wkładka wewnątrzmaciczna.

Co to jest wkładka wewnątrzmaciczna?

Wkładka wewnątrzmaciczna (wkładka domaciczna, spirala) jest jedną z metod antykoncepcyjnych. Ma zapobiegać możliwości zajścia w ciążę. Zostaje umieszczona wewnątrz macicy. Jest niewielkim przedmiotem – jej długość wynosi około 2-4 centymetry. Najczęściej ma kształt, który przypomina literę S albo T. Wkładka domaciczna jest wykonywana z tworzywa sztucznego.

Jest ciałem obcym, a jej obecność w organizmie wywołuje miejscowy, septyczny stan zapalny. Wówczas w macicy nagromadzają się duże ilości krwinek białych (leukocytów). Jedną z ich funkcji jest niszczenie drobnoustrojów, które dostają się do macicy. Należą do nich m.in. plemniki czy komórki jajowe. Wkładka wewnątrzmaciczna może również wpływać na zmianę właściwości błony śluzowej macicy, czyli endometrium. Dzięki temu utrudnia zagnieżdżenie się zarodkowi.

Spiralę umieszcza się we wnętrzu macicy podczas krótkiego zabiegu. Procedurę wykonuje wykwalifikowany specjalista. Podczas niej używa się specjalnego aplikatora. Najczęściej zabieg trwa do 30 minut. Przeprowadza się go podczas ostatniego dnia miesiączki.

Istnieją trzy rodzaje wkładek wewnątrzmacicznych. Pierwszy z nich to tzw. obojętny. Nie zawiera żadnych dodatkowych substancji, które wpływają na zwiększenie efektu antykoncepcyjnego. W związku z tym jego skuteczność jest najniższa i jest to najrzadziej wybierany rodzaj spirali. Drugi typ to wkładka wzbogacona jonami metalu. Najczęściej używa się miedzi, jednak można się również spotkać z jonami srebra, platyny czy złota. Ostatni rodzaj to wkładka hormonalna. Jest ona połączeniem wkładki z jonami metalu i antykoncepcji hormonalnej. Zawiera wbudowaną kapsułkę, która uwalnia progestageny.

Wkładka domaciczna cechuje się wysoką skutecznością. Jej indeks efektywności według wskaźnika Pearla wynosi mniej niż 1. Warto wspomnieć, że pomimo pojawienia się miejscowego stanu zapalnego ta metoda jest bezpieczna, ponieważ w macicy nie nagromadzają się bakterie. Wkładka wewnątrzmaciczna nie chroni przed możliwością zarażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową. W przypadku istnienia ryzyka zakażenia warto sięgnąć po prezerwatywy.

Działanie tej metody antykoncepcji utrzymuje się około trzech lat. Później jej skuteczność zostaje osłabiona i trzeba wymienić wkładkę.

Jak wygląda miesiączka po założeniu wkładki wewnątrzmacicznej?

Niestety nie można przewidzieć, jak organizm danej osoby zareaguje na aplikację wkładki wewnątrzmacicznej. Po założeniu wkładki domacicznej można doświadczać cięższych niż zwykle krwawień miesięcznych. Dzieje się tak, ponieważ organizm potrzebuje dostosować się do spirali. Można wówczas zaobserwować m.in. plamienie, intensywniejsze krwawienie czy nieregularne miesiączki. Okres dostosowawczy trwa zazwyczaj kilka tygodni albo miesięcy. Średnio wynosi 3 miesiące. Wszelkie potrzebne informacje powinien dostarczyć specjalista.

Po dostosowaniu się organizmu do wkładki wewnątrzmacicznej często można spodziewać się lżejszego krwawienia i mniejszej liczby miesiączek. Dzieje się tak w przypadku wkładek hormonalnych. Wówczas hormony wpływają na cykl menstruacyjny. Przy korzystaniu z wkładek domacicznych z jonami metalu nie zostaje przerwana owulacja i można spodziewać się regularnych miesiączek.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Zarówno hormonalne, jak i miedziane wkładki wewnątrzmaciczne mogą powodować nieprzyjemne skutki uboczne. Po aplikacji wkładki domacicznej należy zwrócić się o pomoc lekarską, jeśli wystąpią m.in. nieregularne lub niezwykle obfite miesiączki po pierwszych 6 miesiącach, brak miesiączki przez 6 lub więcej tygodni, objawy ciąży, ból podczas seksu, nietypowa lub nieprzyjemnie pachnąca wydzielina z pochwy, ból brzucha czy głowy, gorączka, dreszcze.

Przeczytaj także:

Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya do samodzielnego stosowania, odpowiednia dla 98% kobiet

Monitor płodności do wyznaczania dni płodnych i owulacji na smartfon. Certyfikowana aplikacja antykoncepcyjna. Wyrób medyczny.

Tampony BEPPY bez sznureczków do sauny, na basen i fitness a także do seksu podczas okresu

 

Translate »