Ciąża z wkładką wewnątrzmaciczną

Czy można zajść w ciążę przy założonej wkładce wewnątrzmacicznej?

Czy można zajść w ciążę przy założonej wkładce wewnątrzmacicznej?

Wkładka wewnątrzmaciczna jest jedną z najpopularniejszych i niezawodnych form odwracalnej kontroli urodzeń na rynku. Decyduje się na nią wiele kobiet, ponieważ metoda charakteryzuje się wysoką skutecznością. Czy można jednak zajść w ciążę z zaaplikowaną wkładką wewnątrzmaciczną?

Czym jest wkładka domaciczna?

Wkładka wewnątrzmaciczna (znana również jako spirala czy wkładka domaciczna) to małe urządzenie zwykle w kształcie litery T. Wykonuje się ją z bezpiecznych i elastycznych tworzyw, które umożliwiają dopasowanie produktu do jamy szyjki macicy kobiety.

Celem wkładki wewnątrzmacicznej jest zapobieganie ciąży. Najczęściej wykorzystuje się dwa rodzaje urządzenia. Pierwszy z nich zawiera jony metali — zwykle można spotkać się z miedzią, a rzadziej ze srebrem, złotem czy platyną. Natomiast drugi typ posiada wbudowaną kapsułkę, w której znajdują się hormony. Działanie obu typów spirali jest podobne i skutkuje utrudnieniem zapłodnienia. Wkładka nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, więc w przypadku zwiększonego ryzyka zakażenia należy skorzystać z dodatkowej formy antykoncepcji.

Spirala jest niezwykle skuteczną metodą antykoncepcyjną. Szacuje się, że efektywność jej działania wynosi około 98%.

Do wkładki domacicznej dołączone są dwie nitki, które specjalista wykorzystuje, żeby usunąć urządzenie po zakończeniu okresu przydatności (po 3 do 10 latach, w zależności od zastosowanego typu), a także gdy pacjentka zdecyduje się zajść w ciążę lub w rzadkich przypadkach — kiedy doszło do zapłodnienia czy pojawiły się inne powikłania.

Czy można zajść w ciążę przy założonej wkładce wewnątrzmacicznej?

Żadna forma kontroli urodzeń nie jest skuteczna w 100 procentach. Chociaż jest to rzadkie, możliwe jest zajście w ciążę podczas używania wkładki wewnątrzmacicznej. Wkładka wewnątrzmaciczna powinna pozostać w macicy, aby zapobiec ciąży. Ale czasami może się przemieścić i wsunąć do szyjki macicy, która znajduje się poniżej macicy albo dochodzi do wygaśnięcia terminu przydatności urządzenia. Jeśli tak się stanie, istnieje większe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę.

Warto zwracać uwagę na objawy jak nudności, zaparcia, zgaga, wymioty, ból głowy, tkliwość piersi czy zwiększenie zmęczenia, a także intensywne krwawienie z dróg rodnych o niewyjaśnionej przyczynie, gorączka, trudności z oddychaniem, zawroty głowy, przyspieszony oddech i bicie serca, wzmożone pocenie czy omdlenia. Jeśli istnieje podejrzenie ciąży czy rozwoju infekcji, należy natychmiast udać się na konsultację do ginekologa. Specjalista przeprowadzi wywiad z pacjentką, a także wykona odpowiednie badania. Pierwszym krokiem jest określenie rodzaju ciąży, która może być:

  • wewnątrzmaciczna — wówczas płód rozwija się w macicy, czyli odpowiednim, naturalnym miejscu, pozwalającym na wzrost płodu przez 9 miesięcy i prawidłowe doniesienie ciąży;
  • ektopowa (pozamaciczna) — czyli gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się w jajowodzie lub innym miejscu poza macicą i stwarza poważne zagrożenie dla zdrowia kobiety.

Następnie należy usunąć wkładkę domaciczną. Czasami procedura jest niemożliwa i wówczas należy szczególnie uważać, ponieważ zwiększa się ryzyko rozwoju infekcji, a także poronienia czy przedwczesnego porodu.

Przeczytaj także:

Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya do samodzielnego stosowania, odpowiednia dla 98% kobiet

Monitor płodności do wyznaczania dni płodnych i owulacji na smartfon. Certyfikowana aplikacja antykoncepcyjna. Wyrób medyczny.

Tampony BEPPY bez sznureczków do sauny, na basen i fitness a także do seksu podczas okresu

 

 

Translate »