Krwawienie po stosunku. Czy jest groźne?

, Krwawienie po stosunku. Czy jest groźne?, Naturalna PłodnośćZdarza ci się krwawić po stosunku bez konkretnego powodu? Sprawdź, jakie mogą być tego przyczyny, czy jest to groźne dla zdrowia i czy wymaga konsultacji z lekarzem.

W trakcie całego cyklu menstruacyjnego kobiety, jedynym prawidłowym krwawieniem z dróg rodnych jest miesiączka. Wszystkie pozostałe plamienia, czy krwawienia niezwiązane z okresem muszą mieć swoją przyczynę, również te, które pojawiają się po stosunku.  Zazwyczaj nie oznaczają niczego poważnego, jednak zdarza się, że są objawem poważnej choroby lub nowotworu. Dlatego też nigdy nie powinniśmy lekceważyć takich plamień i zawsze konsultować je z lekarzem. Nim jednak się do niego wybierzemy zaobserwujmy dokładnie, w którym momencie pojawia się krwawienie: w trakcie, czy po stosunku; czy bezpośrednio po seksie, czy dopiero po jakimś czasie; czy w trakcie współżycia odczuwałyśmy dodatkowo jakiś ból – wszystkie te informacje pomogą w zdiagnozowaniu przyczyny. Lekarz przeprowadzi badanie ginekologiczne, w razie potrzeby zrobi USG i cytologię lub zasugeruje dodatkowe badania. Jakie mogą być przyczyny krwawienia po stosunku?

Przerwanie błony dziewiczej

Krwawienie po przerwaniu błony dziewiczej jest czymś naturalnym i akurat nim nie musimy się zbytnio przejmować. Zazwyczaj nie jest obfite i przypomina bardziej plamienie. Nie musi również pojawić się przy pierwszym stosunku, ponieważ błona dziewicza jest bardzo elastyczna i może ulec całkowitemu przerwaniu dopiero przy drugim, czy trzecim stosunku. Krwawienie może nawet w ogóle nie wystąpić, ponieważ wszystko zależy od ukrwienia błony.

Suchość pochwy 

Jest to jedna z częstszych przyczyn pojawiającego się krwawienia po stosunku. W momencie, gdy śluzówka nie jest odpowiednio nawilżona, w trakcie seksu dochodzi do zbyt mocnego tarcia i może dojść do lekkich uszkodzeń naskórka, a przez to do plamień z pochwy podczas lub po współżyciu. Warto w takim razie zadbać o odpowiednią wilgotność pochwy poprzez dłuższą grę wstępną lub stosowanie lubrykantów, których mamy dzisiaj ogromny wybór. Suchość pochwy mogą powodować również źle dobrane tabletki antykoncepcyjne. W takiej sytuacji warto wybrać się do ginekologa i poprosić o ich zmianę.

Wewnętrzne otarcia

Krwawienie po stosunku może być spowodowane zbyt gwałtownymi pieszczotami, które czasem przyczyniają się do powstania otarć i lekkich urazów śluzówki. Może się to przytrafić paniom, które są aktywne seksualnie bez względu na wiek. Takie rzeczy czasem się zdarzają i nie są niebezpieczne. W przyszłości pomyślmy o stosowaniu środków nawilżających, które zmniejszają tarcie i ryzyko urazów mechanicznych wewnątrz pochwy.

Zdarza się jednak, że krwawienie po stosunku jest spowodowane poważniejszym czynnikiem, w tym chorobą lub nawet nowotworem. W związku z tym tak istotna jest nasza obserwacja i zgłoszenie się do lekarza w odpowiednim momencie. Gdy tylko podejrzewamy, że krwawienie nie jest spowodowane czynnikiem mechanicznym, występuje po każdym stosunku lub w jego trakcie odczuwamy ból – jest to moment, by niezwłocznie udać się do ginekologa. Oznaką jakich chorób może być krwawienie po współżyciu?

Polipy i mięśniaki – Mogą pojawiać się w szyjce macicy lub pochwie na skutek zmian hormonalnych. Nie są to groźne zmiany, jednak ich uraz podczas współżycia często powoduje krwawienie, które może wystąpić bezpośrednio po stosunku lub w jego trakcie.

Nadżerka – Również może być przyczyną krwawień lub plamień po stosunku. Jest to uszkodzenie błony śluzowej, która w danym miejscu jest bardzo podatna na urazy.  Powody jej powstania są różne: nieleczone infekcje, urazy mechaniczne, duża ilość partnerów seksualnych, porody, poronienia.

Infekcje i zapalenia narządów rodnych – Przyczyn tego typu dolegliwości może być naprawdę wiele, a jednym z licznych objawów bywają bolesne stosunki, po których zdarza się, że występuje krwawienie.

Choroby przenoszone drogą płciową – Krwawienie bez przyczyny, w tym właśnie po seksie jest również objawem różnych chorób przenoszonych drogą płciową, np. kiły, rzeżączki, grzybicy, chlamydii itd.

Nowotwory – Niestety zdarza się, że krwawienia są oznaką bardzo niebezpiecznych chorób, w tym nowotworów złośliwych, m.in. raka sromu, szyjki macicy, czy raka pochwy. Są to już wtedy zazwyczaj zaawansowane stadia, dlatego nigdy nie wolno lekceważyć żadnych niepokojących nas objawów. Pamiętać trzeba również o profilaktyce i regularnych badaniach.

Leave a Reply

Translate »