Konsekwencje uprawiania seksu nieregularnie

, Konsekwencje uprawiania seksu nieregularnie, Naturalna Płodność

Badania polskich seksuologów wskazują, że niemal 50% par uprawia seks od  2 do 3 razy w tygodniu. Trudno określić, czy jest to dużo czy mało. Okazuje się,  większe znaczenie odgrywa nie ilość, ale… regularność stosunków.  Niepokój, rozdrażnienie, stany depresyjne – to tylko niektóre z konsekwencji wynikających z nieregularnych stosunków seksualnych.

Dlaczego regularny seks jest taki ważny?

Regularne uprawianie seksu wpływa na ogólną jakość życia człowieka. Badania amerykańskie wskazują, że osoby, które współżyją regularnie są zdrowsze i żyją dłużej. Wynika to z większej liczby przeciwciał, które chronią naszą odporność. Osoby regularnie uprawiające seks mają ich niemal 30% więcej niż osoby, które robią to rzadziej. Ponadto regularna aktywność seksualna sprzyja lepszej jakości snu. Okazuje się również, że regularne uprawianie seksu ma wpływ na nasz wygląd. Według badań osoby, które regularnie kochają się wyglądaj średnio o 10 lat młodziej .

Czym skutkuje nieregularne uprawianie seksu?

Depresja to jedne z najczęstszych schorzeń u kobiet i mężczyzn, którzy uprawiają seks nieregularnie. Przyczyną najczęściej jest zaburzona równowaga emocjonalna , brak stałej bliskości fizycznej i psychicznej z partnerem i obniżone poczucie własnej wartości, które wynikają z okresów dłuższej abstynencji seksualnej. Dla obu płci długie przerwy w aktywności seksualnej mogą wpływać na gorsze radzenie sobie w sytuacjach stresujących, wywoływać rozdrażnienie oraz problemy ze snem.

Od dawna wiadomo, że sperma ma dla kobiet dobroczynne działanie. Zawarta w niej melatonina, oksytocyna i serotonina wpływają w korzystny sposób na samopoczucie kobiety. Brak regularnego kontaktu ze spermą może znacznie obniżyć psychiczny i fizyczny dobrostan kobiety. Panie, które nie podejmują aktywności seksualnej skarżą się również na intensywniejsze dolegliwości związane z okresem napięcia przedmiesiączkowego – np. silniejsze bóle brzucha przed okresem (co wynika z braku odpowiedniej regulacji hormonalnej, którą zapewnia uprawianie seksu). Dla mężczyzn brak regularności również niesie negatywne skutki. Stany depresyjne, obniżone poczucie pewności siebie, zmiany hormonalne i neurogenne to jedne z wielu z problemów które dotykają panów z długimi okresami abstynencji seksualnej. Ponadto mężczyźni ci znacznie częściej skarżą się na  problemy z erekcją lub przedwczesne wytryski.

TAGI: seks, uprawianie seksu, współżycie

 

Leave a Reply

Translate »