Kiedy rozpocząć współżycie po porodzie?

K, Kiedy rozpocząć współżycie po porodzie?, Naturalna Płodnośćiedy rozpocząć współżycie po porodzie?

Urodziłaś dziecko i zastanawiasz się, kiedy będziesz mogła znowu rozpocząć współżycie? Sprawdź, jak długo będziesz musiała czekać!

Poród to ogromny wysiłek dla organizmu, który niesie ze sobą wiele zmian zachodzących w ciele kobiety. Ma to bezpośredni związek z regeneracją ran, które powstały na jego skutek. To jak szybko i dokładnie się goją, wpływa na czas powrotu do współżycia po porodzie.

Każda kobieta jest inna i proces gojenia się przebiega w sposób indywidualny. Wiele zależy również od tego jak przebiegł sam poród i czy był naturalny. Zawsze jednak pozostawia po sobie rany, które muszą mieć czas, aby się zagoić i zabliźnić. Po okresie połogu  zupełnie normalne jest to, że podczas pierwszych stosunków można odczuwać ból. W takich sytuacjach powinno dobierać się pozycje, które nie doprowadzają do zbyt głębokiej penetracji, a partner powinien być szczególnie delikatny. Warto wspomagać się również żelami nawilżającymi i lubrykantami, gdyż w tym szczególnym okresie jest bardzo niski poziom estrogenów w organizmie, które odpowiadają za odpowiednio nawilżoną śluzówkę.

Suchość pochwy jest po porodzie czymś zupełnie normalnym i nie należy się tym zbytnio przejmować.  Kluczowym pytaniem jest jednak, kiedy będzie można już powrócić do współżycia.  Generalna zasada jest taka, że po urodzeniu dziecka należy wstrzymać się od uprawiania seksu przez ok. 6 tygodni. Jest to czas, w którym narządy wewnętrzne kobiety muszą się odpowiednio zagoić.  Im poród był dłuższy, trudniejszy i taki, w którym doszło do rozerwania krocza, tym okres rekonwalescencji się wydłuża, przez co powrót do współżycia może wynosić nawet pół roku.  Bywa również i tak, że dziecko przyszło na świat szybko, bez potrzeby rozcinania i szycia, dzięki czemu rany są mniejsze i szybciej się goją. Wtedy jest szansa, że już po 4 tygodniach można powrócić do normalnego  pożycia seksualnego.

Nim się to jednak uczyni ważna jest konsultacja z lekarzem ginekologiem. Musi on dokładnie sprawdzić jak przebiega rekonwalescencja i wtedy oceni, czy to już odpowiednia pora na seks. Należy porozmawiać z nim również na temat odpowiedniej metody antykoncepcji, jeśli nie planujemy kolejnej ciąży w najbliższym czasie. Musi ona zostać odpowiednio dobrana, w szczególności, gdy kobieta karmi piersią. Powrót do współżycia po porodzie jest kwestią dość indywidualną i zależy od różnych czynników. Niektóre kobiety wracają do seksu już po 4 tygodniach, inne dopiero po 8. Przyjmuje się jednak, że powinien minąć okres minimum 6 tygodni, ponieważ tyle czasu zajmuje wygojenie się poporodowych ran. Nie zawsze także pierwsze zbliżenia będą przyjemne ponieważ kobieta może odczuwać ból, suchość pochwy lub brak ochoty na seks spowodowany wahaniem hormonów w tym okresie. Nie należy się jednak tym zbytnio przejmować, ponieważ są to dość powszechne problemy, z którymi można sobie poradzić.

Leave a Reply

Translate »