Jak uchronić się przed chorobami uprawiając seks oralny?

seks oralny, Jak uchronić się przed chorobami uprawiając seks oralny?, Naturalna PłodnośćSeks oralny uważany jest za jedną z bezpieczniejszych aktywności seksualnych ze względu na bardzo niskie ryzyko zajścia w ten sposób w  nieplanowaną ciążą. Nie oznacza to jednak, że uprawiając go możemy czuć się zabezpieczeni przed zakażeniem chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Jakie jest ryzyko zakażenia?

Jama ustna stanowi doskonałe źródło, przez które mogą przedostawać się różne bakterie i drobnoustroje. Jej zdrowie może natomiast wpłynąć na funkcjonowanie całego organizmu – np. nieleczona próchnica lub infekcja jamy ustnej może doprowadzić do zapalenia płuc. Te nieleczone infekcje przyspieszają proces wnikania wszelkich drobnoustrojów do wnętrza organizmu w wyniku  osłabionej bariery ochronnej. Nie oznacza to jednak, że w przypadku braku infekcji nie możemy się zarazić. Ryzyko zakażenia w wyniku uprawiania seksu oralnego jest większe u osoby stymulującej ustami narządy płciowe lub odbyt  niż u osoby przyjmującej pieszczoty (choć również jest możliwe).  Do chorób, które  zazwyczaj przenoszone są drogą seksu oralnego zalicza się:

– rzeżączkę

– kiłę

– wirusa opryszczki pospolitej (HSV)

– wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV)

– ludzkiego wirusa niedoboru odporności (HIV)

– chlamydię

– wirusowe zapalenie wątroby typu A, E oraz S

– Salmonellę i inne bakterie pasożytnicze

Jak uprawiać bezpieczny seks oralny?

Jeśli seks oralny stanowi ważną część naszej aktywności seksualnej, z której trudno nam jest zrezygnować warto rozważyć różne sposoby, które w znacznym stopniu pomogą nam się ustrzec przed zakażeniem chorobami przenoszonymi drogą płciową :

  1. Stosuj chusteczki lateksowe, prezerwatywy lub inne środki, które przystosowane są do uprawiania seksu oralnego.
  2. Unikaj seksu oralnego z nieznaną osobą.
  3. Odczekaj minimum 30 minut po umyciu zębów zanim zaczniesz uprawiać seks oralny.
  4. Nie uprawiaj seksu oralnego, z osobą, która poinformowała Cię o tym, że cierpi na jakiekolwiek choroby, które mogą być przenoszone drogą płciową, ma otwarte rany, owrzodzenia w obrębie narządów płciowych lub infekcje jamy ustnej
  5. Unikaj seksu oralnego z kobietą, która jest w trakcie menstruacji.
  6. Jeśli podczas seksu oralnego doszło do wytrysku w ustach, koniecznie przepłucz jamę ustną dużą ilości wody, tak by rozcieńczyć znajdujące się w spermie wydzieliny i pozbyć się ewentualnych drobnoustrojów.
  7. Staraj się unikać seksu oralnego jeśli miałeś/miałaś w niedalekiej przeszłości przeprowadzany jakiś zabieg w obrębie jamy ustnej.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub podejrzenia zakażenia należy natychmiastowo udać się do lekarza lub specjalistycznej poradni diagnostyczno-badawczej w celu wykonania badań na obecność chorób  przenoszonych drogą płciową. Wcześniejsze wykrycie umożliwia szybsze podjęcie odpowiedniego leczenia, który może pomóc uchronić nas przed postępem choroby i jej negatywnymi konsekwencjami.

Przeczytaj także:

Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya do samodzielnego stosowania, odpowiednia dla 98% kobiet

Monitor płodności do wyznaczania dni płodnych i owulacji na smartfon. Certyfikowana aplikacja antykoncepcyjna. Wyrób medyczny.

Tampony BEPPY bez sznureczków do sauny, na basen i fitness a także do seksu podczas okresu

Kubeczek menstruacyjny BEPPY Cup, który nie przecieka dzięki specjalnemu wewnętrznemu kołnierzowi

TAGI: seks, seks oralny, choroby przenoszone drogą płciową

 

 

 

Leave a Reply

Translate »