Błona dziewicza – co to jest i kiedy dochodzi do jej przerwania?

, Błona dziewicza – co to jest i kiedy dochodzi do jej przerwania?, Naturalna PłodnośćTematyką błony dziewiczej interesują się przede wszystkim młode kobiety, które planują  rozpocząć inicjację seksualną. Pojawia się wtedy wiele pytań, dotyczących samego faktu jej przerwania – czy to boli, czy zawsze pojawia się krwawienie, czy jest jakimkolwiek zabezpieczeniem przed ciążą? Ponadto młode dziewczyny, które mają przed sobą pierwszą wizytę u ginekologa lub jeszcze nigdy nie korzystały z tamponów, martwią się, czy mogą w ten sposób ją naruszyć.  Sprawdź, jak to jest z błoną dziewiczą i czy jej przerwanie zawsze musi być związane z pierwszym razem!

Błona dziewicza jest to fałd błony śluzowej znajdujący się w przedsionku pochwy. Można ją zobaczyć, kiedy rozchyli się wargi sromowe i przyłoży lusterko. Posiadają ją wyłącznie kobiety – żadne inne ssaki nie zostały w nią wyposażone. Może przybierać różne kształty, np. półksiężycowaty, pierścieniowaty, postrzępiony, płatkowaty, wielootworowy i jest to subiektywna kwestia organizmu zależna od różnych czynników. Z biologicznego punktu widzenia nie pełni żadnej konkretnej funkcji. Można jedynie powiedzieć, że w pewien sposób chroni wejście do pochwy przed drobnoustrojami i zanieczyszczeniami. Większe znaczenie ma jej etyczna i środowiskowa funkcja, gdyż nienaruszona błona dziewicza jest dowodem czystości i cnoty zachowanej przez kobietę. W krajach o ortodoksyjnych poglądach i wierze jest to surowo wymagana cecha przyszłej żony, a jej przedmałżeńskie naruszenie bywa karane śmiercią. Stąd też zdarza się, że kobiety, które nie zachowały swojej czystości dla męża –dokonują jej odnowienia w gabinetach chirurgii plastycznej.

Przerwanie błony dziewiczej

Do przerwania błony dziewiczej najczęściej dochodzi podczas pierwszego stosunku seksualnego. Zdarza się, że powoduje to lekki ból i krwawienie. Tego najczęściej obawiają się młode kobiety, ale nie powinien być to w żaden sposób powód do strachu, ponieważ przerwanie błony dziewiczej nie zawsze musi być związane z tymi dolegliwościami. Wszystko zależy od elastyczności i grubości błony. Ponadto nawet jeśli pojawi się krwawienie to przypomina zazwyczaj lekkie plamienie, a ból trwa chwilę i nie jest bardzo doskwierający. Do przerwania błony dziewiczej może również dojść podczas masturbacji i używania wibratora, pettingu, intensywnych ćwiczeń fizycznych, czy nieprawidłowej aplikacji tamponów (stąd też dziewice powinny wybierać te najmniejsze).  Zdarza się to jednak bardzo rzadko. Nie należy się również obawiać badania ginekologicznego, ponieważ lekarz, wiedząc, że pacjentka jest dziewicą użyje mniejszej końcówki do badania lub zrobi zewnętrzne USG.

Błona dziewicza a ciąża

Wśród nastolatków  niestety nadal funkcjonuje mit, że błona dziewicza zabezpiecza przed ciążą, ponieważ blokuje plemnikom dostęp do wnętrza pochwy. Jest to absolutnie nieprawda i do zapłodnienia może dojść także podczas pierwszego razu. Po pierwsze dlatego, że błona dziewicza posiada otwory, przez które wydostaje się krew miesięczna, a także wszelkiego rodzaju wydzieliny z narządów rodnych. W związku z tym nasienie może się bez problemu przez te otwory przedostać. Po drugie, podczas stosunku najprawdopodobniej dojdzie do przerwania błony dziewiczej i wytrysk nastąpi, tak jak w przypadku każdego kolejnego razu – we wnętrzu kobiety.

Można urodzić dziecko posiadając błonę dziewiczą?

Zdarza się to bardzo rzadko, ale faktycznie, jest taka możliwość. Błona dziewicza jest to elastyczny fragment błony śluzowej. Jeśli będzie bardzo gruba i elastyczna nie musi dojść do jej przerwania po pierwszym, a także po kolejnych stosunkach. Wtedy ginekolog najczęściej ją przecina, co jest bezbolesne i w żaden sposób nieinwazyjne.

 

Leave a Reply

Translate »