Jakie cechy powinien mieć dobry ginekolog?

doctor-563428_640Jakie cechy powinien mieć dobry ginekolog?

Mężczyzna, czy kobieta? Słuchać opinii koleżanki, czy tych zawartych na forach internetowych ? Czym powinnyśmy kierować się przy wyborze ginekologa? Poznaj cechy, które musi posiadać dobry lekarz, a także jakich specjalistów w tej dziedzinie omijać z daleka.

Strach, wstyd, zakłopotanie – właśnie to czuje większość młodych kobiet, które mają przed sobą pierwszą wizytę u ginekologa. Czy będzie bolało? O co mnie zapyta? – siedząc w poczekalni jesteśmy w stanie myśleć tylko o tym. Czy da się zminimalizować podobne stresy przed pierwszym badaniem w ogóle, a także u nowego ginekologa.

Nikt z nas nie chodzi do lekarza dla przyjemności. Zawsze wiąże się to z pewnego rodzaju dyskomfortem, stresem i niepewnością. Nawet, jeśli jest to rutynowa kontrola – wolelibyśmy tego uniknąć. W przypadku wizyty u ginekologa, sprawa wygląda jeszcze trudniej, ponieważ związana jest z szeroko pojętą sferą intymności, a także tematami, które często uważamy za tabu. Największy stres pojawia się, gdy po raz pierwszy idziemy do ginekologa, ponieważ niewiedza związana z tym, co nam będzie robił, o co pytał – powoduje strach. Podobnie bywa, gdy zmieniamy lekarza i musimy wybrać nowego. Jakie cechy powinien posiadać dobry ginekolog, tak aby wizyty u niego nie wywoływały dodatkowych stresów?

Zasięgnij opinii

Popytaj koleżanek, znajomych, rodziny. Lekarz „z polecenia” to bardzo dobry sposób na zmniejszenie dyskomfortu związanego z sytuacją, gdy zupełnie nie wiemy, czego się po nim spodziewać. Mamy pewność, że skoro bliska nam osoba jest zadowolona i chwali sobie konkretnego lekarza to nie musimy się tak bardzo przejmować. Niech opowie nam jak wygląda u niego przebieg wizyty, podejście do pacjenta – zadajmy jej wszystkie nurtujące nas pytania. Trzeba jednak pamiętać, że opnie bywają  dość subiektywne i lekarz może być bardzo zachwalany przez koleżankę, natomiast kuzynka będzie nam go stanowczo odradzała.

Ginekolog to też człowiek, który ma prawo mieć gorszy dzień. Bierzmy także pod uwagę, że odwiedzając prywatne gabinety, które działają zazwyczaj w godzinach popołudniowych – najprawdopodobniej, przyjmujący w nich lekarze są już po wielu godzinach pracy i mogą być zmęczeni, co ma wpływ na obniżoną jakość kontaktu z pacjentem. Oczywiście, nie powinno mieć to w ogóle miejsca, ale zdarza się. Ponadto każda z nas ma inne oczekiwania i priorytety, dlatego dla jednej konkretny, poważny lekarz będzie najlepszym rozwiązaniem, dla innej wyda się zbyt gburowaty, czy niesympatyczny. Stąd też nie bierzmy sobie tak bezwzględnie do serca opinii innych. Niech będą dla nas wskazówką, ale patrzmy na to z pewnym przymrużeniem oka. A już z całą pewnością, powinniśmy w ten sposób traktować opinie przeczytane w Internecie. Można się bardzo zniechęcić, bądź też zbytnio zachwycić danym lekarzem – co nie zawsze jest adekwatne do prawdziwej sytuacji, gdyż wpisy często dodaje konkurencja, lekarze, o których mowa, albo po prostu tzw. hejterzy.

Kobieta, czy mężczyzna

Zastanów się, kto będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem. Sprawa jest bardzo indywidualna, gdyż niektóre kobiety paraliżuje strach na samą myśl, że miałyby się rozebrać przed obcym mężczyzną. W takich sytuacjach, gdy nie mamy możliwości wyboru kobiety – powtarzajmy sobie, że jest to lekarz, który przecież na co dzień ma masę pacjentek takich jak my i dla niego nagość, tematyka seksu, chorób intymnych, antykoncepcji itd. to chleb powszedni. Bywają również i panie (a nawet całkiem sporo), które zdecydowanie wolą mężczyznę, jako ginekologa, gdyż panuje opinia, że mężczyźni są delikatniejsi. Oczywiście, nie ma zasady i wszystko zależy od podejścia i charakteru lekarza, bez względu na to czy jest on mężczyzną, czy kobietą.

Kompetentny i dostępny

Jest to oczywiście jedna z najważniejszych cech każdego lekarza. Ważne są dodatkowe specjalizacje, a także lata doświadczenia i praktyki.  Dobrze jeśli pracuje w szpitalu, w którym planujemy rodzić. Ponadto musimy czuć, że faktycznie zależy mu na naszym zdrowiu i nie zbywa nas szybkim badaniem i krótką rozmową. Zawsze powinien przeprowadzić wywiad na temat przebytych chorób, ogólnego samopoczucia, przyjmowanych leków, a także zlecić dodatkowe badania w razie potrzeby. Dodatkowo poza badaniem ginekologicznym powinien również zbadać piersi lub zachęcić do zrobienia USG, czy Mammografii. Ginekolog musi być dostępny i w razie możliwości oddzwonić, jeśli próbowałyśmy się z nim skontaktować, w szczególności, jeśli prowadzi naszą ciążę. Dodatkowym atutem jest dobrze wyposażony gabinet ginekologiczny, a także to czy czujemy się tam dyskretnie i komfortowo ( nie zastanawiamy się, czy czekający na nas chłopak nie słyszy właśnie za drzwiami o naszej infekcji grzybiczej).

Komunikatywny i delikatny

Dobry ginekolog powinien być delikatny, tak aby zminimalizować dyskomfort przeprowadzania wszystkich badań w swoim gabinecie. Sam fakt, że musimy się tam rozebrać i rozłożyć nogi nie jest przyjemny, a co dopiero, gdyby lekarz wykonywał badanie szybko i gwałtownie. Ponadto ważne jest, aby mówił nam, co teraz będzie robił i pytał, czy nie powoduje bólu.  Po badaniu istotna będzie rozmowa na temat, co nam dolega itd., gdyż niektórzy lekarze kończą swoją rolę po przepisaniu recepty i informacji, jak dane leki dawkować.  Ginekolog również powinien być taktowny i nie wyrażać osobistych opinii na tematy, np. naszego wyglądu,  hormonalnych, czy naturalnych metod antykoncepcji itd.

 

 

Leave a Reply

Translate »