Tampony – wszystko co musisz o nich wiedzieć

, Tampony – wszystko co musisz o nich wiedzieć, Naturalna PłodnośćMiesiączka to czas, kiedy o higienę osobistą powinno się dbać ze wzmożoną siłą. Ma to związek ze zwiększoną ilością bakterii, dla których krew menstruacyjna jest idealnym środowiskiem rozwojowym. W celu zachowania odpowiedniej higieny kobiety decydują się głównie na korzystanie z podpasek i tamponów. Jedna i druga opcja posiada zarówno swoich zwolenników, jak przeciwników, jednak zdecydowanie więcej obaw wśród kobiet, a przede wszystkim młodych dziewcząt, budziły od zawsze tampony. Co w takim razie powinnyśmy o nich wiedzieć?

Oto najczęstsze pytania nurtujące wiele kobiet.

 1. Czy dziewice mogą korzystać z tamponów?

Zazwyczaj mogą, jednak istnieje pewne ryzyko przerwania błony dziewiczej. Pojawia się ono w momencie, gdy wybierze się zbyt duży rozmiar tamponu (dziewice powinny korzystać z rozmiaru mini), a także, gdy błona dziewicza przesłania prawie całkowicie wejście do pochwy. Wiadomo nie od dziś, że kształt błony dziewiczej jest kwestią indywidualną i u każdej kobiety może wyglądać inaczej.

 1. Czy tampon może się “zgubić”?

Nie ma takiej możliwości. Ciało kobiety jest tak skonstruowane, że tampon nie jest w stanie przesunąć się w głąb organizmu. Po pierwsze szyjka macicy jest zbyt wąska, a po drugie mięśnie pochwy skutecznie przytrzymują tampon.

 1. Czy wkładka wewnątrzmaciczna jest przeciwwskazaniem do stosowania tamponów?

Tak. Paniom, które mają założoną wkładkę nie zaleca się korzystania z tamponów, ponieważ istnieje ryzyko, że w trakcie wyciągania tamponu wraz z nim może wypaść wkładka

 1. Czy można korzystać z tamponów pomiędzy miesiączkami, tak by przejęły funkcję wkładek higienicznych?

Nie. Tampony przeznaczone są do wchłaniania krwi, a nie innych płynów, czy śluzów. Stosowanie ich poza miesiączką może skutkować podrażnieniem błony śluzowej i w efekcie pogłębieniem lub doprowadzeniem do infekcji.

 1. Czy tampony można stosować na noc?

Można, są do tego przeznaczone odpowiednie wielkości tamponów. Jednak lepszym wyborem podczas snu wydaje się być podpaska.  Tamponów nie powinno trzymać się zbyt długo w pochwie, ponieważ powoduje to namnażanie bakterii. Lepiej w tym czasie umożliwić skórze oddychanie.

 1. Czy zaleca się stosowanie tamponów kobietom, które mają obfite okresy?

Mimo iż tampony zapewniają lepsze zabezpieczenie w trakcie miesiączki niż podpaska, to nie poleca się ich paniom, które mają  obfite krwawienia. W takich sytuacjach często wraz z krwią miesięczną pojawiają się także skrzepy krwi, które nie wsiąkną w tampon i istnieje ryzyko, że cofną się do organizmu, a to może być przyczyną endometriozy.

 1. Czy zbyt długie przetrzymywanie tamponów w organizmie może być niebezpieczne?

Tak. Tampony powinno zmieniać się jak najczęściej. W przypadku, gdy będą w organizmie kilkadziesiąt godzin może doprowadzić to do powstania zespołu wstrząsu toksycznego, który jest niebezpieczny dla zdrowia, a nawet życia.

 1. Czy podczas wyciągania tamponu może urwać się sznureczek?

Zdarza się do rzadko, jednak istnieje takie prawdopodobieństwo. Pod wpływem krwi, tampon robi się cięższy i stopniowo przesuwa niżej, dzięki czemu same jesteśmy w stanie go wyciągnąć. Najlepiej w takiej sytuacji przykucnąć i zacząć lekko „przeć”. Jeśli jednak nie jesteśmy w stanie same tego zrobić należy udać się jak najszybciej do ginekologa, ponieważ tampon nigdy nie powinien być zbyt długo przetrzymywany w organizmie.

 1. Czy można uprawiać seks, gdy ma się zaaplikowany tampon?

Tak, można, o ile będą to specjalne tampony, których producent podaje do wiadomości takie informacje. Przykładem tego typu tamponów są tampony  Beppy – nie posiadają sznureczków, przypominają małą, miękką gąbkę i w wyglądzie zupełnie nie przypominają klasycznych tamponów. Można w nich uprawiać seks, pływać, korzystać z sauny, uprawiać intensywne sporty, co jest bardzo wygodne i komfortowe.

TAGI: tampon, tampony, tampon do seksu, tampony Beppy

1 komentarz

 1. koszatka

  Ja od wielu lat używam tylko tamponów. Głownie ob, ale od czasu do czasu też beppy bo można w nich uprawiać seks.

  Odpowiedz

Leave a Reply

Translate »