Mało obfite miesiączki. Co ma wpływ na skąpe miesiączkowanie?

skąpa miesiączka, Mało obfite miesiączki. Co ma wpływ na skąpe miesiączkowanie?, Naturalna PłodnośćW czasie miesiączki kobieta w sposób naturalny  traci określoną ilość krwi. Zbyt skąpe krwawienie może oznaczać, że organizm nie funkcjonuje prawidłowo. Mało obfite miesiączki  nierzadko są też objawem wielu schorzeń, tj.: chorób tarczycy, zaburzeń hormonalnych lub niedoboru masy ciała.  

Czym jest skąpa miesiączka?

Skąpa miesiączka jest zazwyczaj krótka (utrzymuje się przez  ok. 2 dni) , a w czasie jej trwania kobieta traci średnio nie więcej niż 30 ml krwi. Fizjologicznie powinno dojść w tym  okresie  do utraty ok. 50-150 ml krwi. Skąpe miesiączki często towarzyszą młodym dziewczętom w  pierwszych 2 latach od daty pojawienia się krwawienia. Nie należy się tym jednak nadmiernie martwić, ponieważ po tym czasie  dochodzi do ustabilizowania się gospodarki hormonalnej. Niekiedy jednak  niezbyt obfity okres może oznaczać  nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu rozrodczego lub być sygnałem, że coś się dzieje z organizmem kobiety.

Ciąża

Wystąpienie skąpego krwawienia zamiast miesiączki może oznaczać, że kobieta jest w ciąży. W tym wypadku jest to naturalne zjawisko  i nie powinno nadmiernie niepokoić.  Czasami jednak   skąpa miesiączka może być objawem ciąży o nieprawidłowej lokalizacji (np. ciąży pozamacicznej). Dlatego, jeśli kobieta ma podejrzenie, że mogło dojść do poczęcia i zaobserwowała u siebie skąpą miesiączkę powinna wykonać test ciążowy  i koniecznie  udać się do lekarza.

Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych

W wyniku stosowania hormonalnej antykoncepcji  u wielu kobiet pojawia się skąpa miesiączka. Jest to dosyć powszechne zjawisko i pojawia się znacznie częściej niż obfite krwawienia. Wynika to z mechanizmu, na którym opiera się działanie tabletek antykoncepcyjnych  – przyczyniają się one do hamowania wzrostu endometrium, czego objawem są krótkie oraz skąpe krwawienia.  Nie świadczy to jednak o nieprawidłowościach, jest zjawiskiem naturalnym,  a po zaprzestaniu przyjmowania antykoncepcji obfitość i czas trwania miesiączki powinien się  unormować.

Zaburzenia gospodarki  hormonalnej

Jednym z czynników sprzyjającym pojawieniu się skąpych miesiączki są zaburzenia hormonalne, często związane z zespołem policystycznych jajników. Poza mało obfitym krwawieniem niektóre kobiety przybierają także na masie, pojawia się u nich trądzik oraz nadmierne owłosienie (na twarzy, udach, pośladkach, plecach). W tym wypadku niezbędna jest hormonoterapia.  Innym przyczyną mało obfitych miesiączek może być nadmierne wyłyżeczkowanie  jamy macicy po porodzie lub w wyniku poronienia. Taki zabieg może doprowadzić do uszkodzenia błony śluzowej macicy i pojawienia się zrostów, zapalenia błony śluzowej macicy, co często skutkuje krótkim i skąpym miesiączkowaniem.

Innym powodem skąpych miesiączek mogą być torbiele jajników,  które dodatkowo objawiają się bolesnością jajników, mdłościami, zaparciami i częstomoczem. Jeśli są one stosunkowo małe nie wymagają leczenia. Duże natomiast leczy się za pomocą kuracji hormonalnej. Niekiedy konieczne jest ich operacyjne wycięcie. Czasami powodem skąpego miesiączkowania może być podwyższony poziom hormonu  prolaktyny we krwi. Dodatkowymi objawami w tym wypadku są bóle głowy, otyłość, trądzik lub nadmierne owłosienie.

Choroby tarczycy

Za wystąpienie skąpego miesiączkowania może być również odpowiedzialna tarczyca, a dokładnie jej niewyrównana funkcja, np. niedoczynność. Wówczas często dochodzi do podniesienia poziomu prolaktyny, która prowadzi do zaburzeń miesiączkowania i mało obfitych krwawień. Nadczynność tarczycy może przyczynić się natomiast do szybkiej utraty masy ciała i w rezultacie doprowadzić do zaburzenia funkcji hormonalnej w osi podwzgórze-przysadka mózgowa, co również może  sprzyjać występowaniu skąpego okresu.

Niedobór masy ciała

Duży spadek masy ciała może również skutkować pojawieniem się skąpych miesiączek. Często jest także objawem chorób takich jak anoreksja czy bulimia. Duża utrata tkanki tłuszczowej może doprowadzić nawet do całkowitego braku miesiączki.

Przeczytaj także:

Efemia – skuteczny pessar podpierający eliminujacy niekontrolowany wyciek moczu w wysiłkowym nietrzymaniu moczu

Diafragma Caya – skuteczna wkładka antykoncepcyjna do samodzielnego stosowania – stosujesz tylko, kiedy chcesz. Jeden uniwersalny rozmiar. Odpowiednia dla 98% kobiet. Certyfikowany wyrób medyczny.

Tester Afrodyta do wyznaczania dni płodnych na podstawie kropli śliny. Badania kliniczne – Skuteczność 98%.

Monitor płodności cyclotest mySense do monitorowania cyklu i wyznaczania owulacji. Darmowa aplikacja w j. polskim na smartfon. Certyfikowana aplikacja. Wyrób medyczny. Made in Germany

EFEMIA pessar podpierający

 

 

 

 

Leave a Reply

Translate »