, Niepłodność pierwotna i wtórna. Co to jest? Jakie są przyczyny i rozwiązania?, Naturalna PłodnośćNiepłodność pierwotna i wtórna. Co to jest? Jakie są przyczyny i rozwiązania?

Dla wielu par posiadanie potomstwa jest bardzo ważnym  aspektem życia. Niestety, niektóre kobiety mają duże trudności z zajściem w ciążę, pomimo regularnych stosunków seksualnych. Mówimy wtedy o niepłodności, która  albo może towarzyszyć  od zawsze (niepłodność pierwotna), albo pojawia się z czasem, pomimo, że kobieta zaszła już kiedyś w ciążę (niepłodność wtórna). Dowiedz się,  co powinnaś wiedzieć o niepłodności i jakie mogą być jej przyczyny.

Niepłodność pierwotna i wtórna

O niepłodności mówimy wtedy, jeśli po okresie 12 miesięcy współżycia, z częstotliwością ok. 4 razy w tygodniu przy niestosowaniu metod zapobiegania ciąży poczęcie nie jest możliwe. Problem ten rozpatruje się w odniesieniu do obojga partnerów. Jeśli kobieta nigdy nie była w ciąży i  w ciągu jej życia nie doszło do poczęcia  niepłodność możemy określić jako  pierwotną.  Natomiast jeśli trudności  z zapłodnieniem dotyczą okresu poprzedzonego co najmniej jedną ciąży mówimy wtedy o niepłodności wtórnej.  Podział ten jest jednak często umowny i w głównej mierze odnosi się do kryterium czasu i pojawienia się nowych okoliczności, które mogą wpływać na pojawienie się kłopotów z poczęciem.

Przyczyny niepłodności

Przyczyny niepłodności wtórnej i pierwotnej często wzajemnie się przenikają. Za  organiczne przyczyny  niepłodności zazwyczaj wskazuje się niedrożność jajników, najczęściej spowodowaną  m.in.: endometriozą jajowodową, chorobą zapalną miednicy mniejszej, zrostami w okolicy jajowodów lub polipami w ich obrębie.

Choroby macicy

Inną grupą czynników, które sprzyjają pojawieniu się niepłodności są patologie macicy. Dotyczą one mięśniaków macicy, występujących zrostów wewnątrzmacicznych jako powikłań po zabiegach ginekologicznych lub wad wrodzonych – np. macicy dwudrożnej lub podwójnej.

Zaburzenia czynnościowe

Tego typu zaburzenia powodują nieprawidłowości w przebiegu procesów fizjologicznych.  Jedną z głównych przyczyn braku owulacji jest zespół policystycznych jajników. Owulacja nie pojawia ze względu na zatrzymanie rozwoju pęcherzyków jajnikowych. Często odpowiedzialny jest za to obniżony poziom hormonu folikulotropowego w stosunku do nadmiernie wydzielającego się hormonu luteinizującego. Niekiedy brak owulacji jest wynikiem zaburzeń w obrębie podwzgórza. Za jego przyczyny uznaje się

– zaburzenia odżywiania,

– stres

– nadmierny wysiłek fizyczny

Niepłodność męska

Opisane przyczyny dotyczą głównie kobiet, jednak niepłodność może również wynikać z patologii w obrębie męskie układu płciowego. Często problem dotyczy ilości i jakości męskiego nasienia.  Jego zaburzone parametry mogą wynikać m.in. z chorób genetycznych, mechanicznego uszkodzenia jąder, narażenia na toksyny – alkohol , dym tytoniowy,  rozwijającego się nowotworu jąder czy też zaburzeń hormonalnych,  które  spowodowane są niewydolnością przysadki mózgowej.

 TAGI: niepłodność, nie mogę zajść w ciążę, przyczyny niepłodności, bezpłodność, ciąża, jak zajść w ciążę

0 komentarzy

Leave a Reply

, Niepłodność pierwotna i wtórna. Co to jest? Jakie są przyczyny i rozwiązania?, Naturalna Płodność
, Niepłodność pierwotna i wtórna. Co to jest? Jakie są przyczyny i rozwiązania?, Naturalna Płodność

FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi

, Niepłodność pierwotna i wtórna. Co to jest? Jakie są przyczyny i rozwiązania?, Naturalna Płodność

Odwiedź nasz Sklep !

Masz problemy Zajść w Ciążę ? Szukasz Skutecznej i Bezpiecznej Antykoncepcji?

marker20 (3)Szybkie i Łatwe Zakupy w 24 h

Icon made by Freepik from www.flaticon.com
Translate »