Niepłodność idiopatyczna

Niepłodność idiopatyczna

Niepłodność idiopatyczna

Czy może być tak, że całkowicie zdrowa para stara się o dziecko, ale bez efektów? Niestety tak i jest to niezwykle frustrujące zjawisko. W końcu ciężko byłoby każdemu z nas zrozumieć, dlaczego tak się dzieje, skoro nie ma ku temu żadnych medycznych podstaw. A jednak.

Bezskuteczne próby  poczęcia dziecka i niepłodność to problem, który dotyka wiele par. Mówimy o nim , kiedy para stara się systematycznie o dziecko przez okres roku i nie przynosi to pożądanych efektów. Wtedy najczęściej udajemy się do różnego rodzaju specjalistów w celu ustalenia, jaka jest tego konkretna przyczyna. Odkrycie jej często zajmuje wiele czasu i wymaga licznych badań diagnostycznych. Czasem jednak lekarze nie odnajdują, żadnych konkretnych przyczyn z medycznego punktu widzenia, które mogłyby blokować poczęcie. Czasem wszystkie badania są w normie, ale mimo wszystko próby się nie udają.

Nie zawsze jednak przyczyna niepłodności musi mieć aspekt medyczny, czy fizyczny, ponieważ udowodniono, że może mieć również psychologiczne czynniki, które są równie trudne do zdiagnozowania i wyleczenia, jak pozostałe. W momencie, gdy nie można znaleźć żadnej konkretnej przyczyny, która by powodowała problemy z poczęciem, mówimy o niepłodności idiopatycznej. Często u jej podstaw stawia się blokadę psychiczną organizmu.

Psychologiczny aspekt niepłodności to tak naprawdę błędne koło, z którego ciężko się wydostać. Psychogenne czynniki mogą utrudniać zajście w ciążę, a w momencie postawienia takiej diagnozy i zauważenia problemu przez parę, która bezskutecznie stara się o dziecko najczęściej powodują ich jeszcze większe pogłębianie. Trudno się dziwić, ponieważ jest to źródło licznych frustracji, stresów, lęków, depresji, obniżenia popędu seksualnego, aż po kłótnie i wzajemne obwinianie się w związku.

Stres działa destrukcyjnie na wiele elementów składających się na poczęcie dziecka, zaczynając od ochoty na seks, przez problemy z erekcją, aż po niepłodność. Przemęczenie związane z pracą, a także niewłaściwy tryb życia: używki, brak snu, zła dieta, nadmierny wysiłek fizyczny i psychiczny osłabiają organizm oraz cały układ hormonalny, który ma ścisły związek z poczęciem dziecka. Ponadto wielomiesięczne, czy nawet wieloletnie bezskuteczne staranie się o dziecko może przyczyniać się do powstania depresji, która z kolei blokuje płodność.

Stan psychiczny przyszłych rodziców ma ogromne znaczenie w przypadku zapłodnienia. Źle funkcjonujący organizm potrafi się zablokować i uniemożliwić zajście w ciążę. W związku z tym tak istotna jest praca nad samym sobą i całym związkiem. W takich chwilach partnerzy często obwiniają siebie, bądź siebie nawzajem. To powoduje konflikty w związku i oziębienie relacji. Przekłada się to bezpośrednio na sytuację w sypialni. Często również można popaść w schemat i niebezpieczne „mechaniczne” podejście do seksu, w celach jedynie usilnej prokreacji. W momencie, gdy przestanie on przynosić przyjemność, a jedyną myślą podczas współżycia jest „czy tym razem się w końcu udało?”, powinno to spowodować zapalenie się czerwonej lampki w głowie i dokładne zastanowienie się nad swoją sytuacją. Być może poza metodami wspomaganego rozrodu, czy medycznymi kuracjami warto rozważyć pomoc psychologiczną. Problemy z poczęciem dziecka to poważny problem i czasem terapia u psychologa może być bardzo przydatna.

W przypadku, gdy staramy się bezskutecznie o dziecko dobrze jest czasami na moment odpuścić i przestać o tym obsesyjnie myśleć. Bywa, że organizm w takich sytuacjach odpręża się, relaksuje i płodność wraca do normalności. Warto pomyśleć o wspólnym romantycznym wyjeździe, chwilowej zmianie otoczenia, czy po prostu znalezieniu sposobu na wspólny relaks. Jednak nigdy nie należy lekceważyć psychogennych aspektów niepłodności, ponieważ są problemem równie poważnym co fizjologiczne, czy hormonalne czynniki.

O niepłodności idiopatycznej lekarze mówią w momencie, gdy przeprowadzą wszystkie istotne badania w kierunku niepłodności. Poza czynnikami psychologicznymi dopatruje się jej źródeł także w problemach związanych z gęstością śluzu, nieprawidłowym ukrwieniem macicy i wydzielania przez nią substancji toksycznych dla zarodka, zespół niepękniętego Pęcherzyka Graffa, nadmiar prolaktyny i hormonu luteinizującego. Na wszystkie przypadki niepłodności, mówi się, że niepłodność o nieznanym podłożu wynosi ok 10-20%.

TAGI: niepłodność, jak zajść w ciążę, ciąża

0 komentarzy

Leave a Reply

niepłodność idiopatyczna, Niepłodność idiopatyczna, Naturalna Płodność
niepłodność idiopatyczna, Niepłodność idiopatyczna, Naturalna Płodność
FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi
niepłodność idiopatyczna, Niepłodność idiopatyczna, Naturalna Płodność

Odwiedź nasz Sklep !

Masz problemy Zajść w Ciążę ? Szukasz Skutecznej i Bezpiecznej Antykoncepcji?

marker20 (3)Szybkie i Łatwe Zakupy w 24 h

Icon made by Freepik from www.flaticon.com
Translate »