, CIĄŻA: W jakich pozycjach należy spać w ciąży?, Naturalna PłodnośćCIĄŻA: W jakich pozycjach należy spać w ciąży?

Zmieniające się w wyniku ciąży ciało kobiety potrafi utrudnić wygodnie ułożenie się do snu. Powiększający się rozmiar brzucha  i bóle kręgosłupa często są przyczyną odczuwanego dyskomfortu podczas zasypiania. Lekarze zalecają  – najlepiej zasypiać na lewym boku.  Okazuje się, że przyjęcie odpowiedniej pozycji może mieć również znaczenie dla zdrowia, a nawet życia dziecka. Jakie pozycje są  najbardziej optymalne w czasie ciąży?

Najlepiej na lewym boku

Okazuje się, że najlepszą opcją zarówno dla matki jak i dziecka jest ułożenie się na lewym boku ciała. Pozycja na lewej stronie przede wszystkim nie zaburza krążenia krwi oraz pracy nerek, których prawidłowe funkcjonowanie umożliwia usuwanie toksyn z organizmu oraz pomaga zapobiegać powstawaniu  obrzęku stóp. Ponadto ułożenie na lewej stronie  zwiększa ilość krwi oraz składników odżywczych, które są transportowane do łożyska.  Learze zalecają także, by w czasie snu nogi były ugięte w kolanach, a pomiędzy nimi dobrze jest  ułożyć poduszkę. Pozycja na boku okazuje się też dobrą alternatywą dla kobiet doświadczających w ciąży bólów pleców. Panie odczuwające częste zgagi w czasie zasypiania powinny podłożyć pod tułów poduszki, by go nieco unieść.  Podobne zalecenia dotyczą kobiety, które w późnym stadium ciąży zmagają się z  trudnościami z oddychaniem w czasie snu – wtedy także warto podeprzeć tułów poduszkami.

W trosce o  zdrowie matki i dziecka

Dlaczego więc powinno unikać się spania na plecach lub prawym boku w  ciąży? W czasie tych pozycji powstaje ucisk na żyłę główną dolną, biegnącą po prawej stronie kręgosłupa. Może spowodować  to zaburzenie prawidłowego przepływu krwi w organizmie kobiety, a w efekcie doprowadzić do słabszego dotlenienia rozwijającego się dziecka. Poza tym kobieta może odczuwać zawroty głowy, pogorszone samopoczucie, a niekiedy może doprowadzić to do  omdlenia, co  w czasie ciąży jest  zjawiskiem ryzykownym. Według brytyjskich naukowców ryzyko urodzenia martwego dziecka zwiększa się dwukrotnie w przypadku kobiet, które śpią na plecach, w szczególności w trzecim trymestrze ciąży. Wiele wskazuje na to, że przyczynia się do tego masa dziecka oraz macica uciskające naczynia krwionośne, co w konsekwencji może  zaburzyć dopływ tlenu do organizmu dziecka. Dlatego tak ważne jest, by kobiety kładąc się do snu przyjmowały pozycję na lewym boku. Nie warto o tym zapominać również w czasie drzemek w ciągu dnia. Kobiety budzące się w pozycji na plecach nie powinny jednak nadmiernie się przejmować, ponieważ najważniejsze  znaczenie ma to jaką pozycję przyjmuje kobieta w momencie zasypiania.

 

TAGI: ciąża, jak zajść w ciążę, planowanie ciąży, dni płodne, owulacja, jak spać w ciąży

 

0 komentarzy

Leave a Reply

, CIĄŻA: W jakich pozycjach należy spać w ciąży?, Naturalna Płodność
, CIĄŻA: W jakich pozycjach należy spać w ciąży?, Naturalna Płodność

FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi

, CIĄŻA: W jakich pozycjach należy spać w ciąży?, Naturalna Płodność

Odwiedź nasz Sklep !

Masz problemy Zajść w Ciążę ? Szukasz Skutecznej i Bezpiecznej Antykoncepcji?

marker20 (3)Szybkie i Łatwe Zakupy w 24 h

Icon made by Freepik from www.flaticon.com
Translate »