, CIĄŻA: Samoistne poronienie. Co to jest? Co je powoduje? Kto jest w grupie ryzyka? Jak można mu zapobiec?, Naturalna PłodnośćCIĄŻA: Samoistne poronienie. Co to jest? Co je powoduje? Kto jest w grupie ryzyka? Jak można mu zapobiec?

Ciąża to dla  kobiety  czas radosnych oczekiwań, a najważniejszym z nich jest  urodzenie zdrowego dziecka. Niekiedy jednak szereg różnych niekorzystnych czynników wpływa na to, że nie może dojść do  szczęśliwego rozwiązania i dotrzymanie ciąży nie jest możliwe . Jednym z powodów  jest zjawisko samoistnego poronienia. Co warto o nim wiedzieć i czy da się w jakiś sposób go uniknąć?

Czym jest samoistne poronienie?

Poronienie samoistne to utrata ciąży przed 22 tygodniem, czyli w momencie, w którym nie ma możliwości utrzymania przy życiu niedojrzałego jeszcze płodu. Największe ryzyko wystąpienia samoistnego poronienia ma miejsce w ciągu  2 miesięcy od terminu ostatniej miesiączki i wynosi ok. 15 %. Wyróżnia się poronienie jednoczasowe – czyli inaczej poronienie wczesne, które ma miejsce zazwyczaj ok. 12 tygodnia ciąży . Wówczas wydalony zostaje zarodek wraz z workiem owodniowym.  Najczęstszym objawem jest  krwawienie z dróg rodnych. O poronieniu dwuczasowym – czyli późnym mówimy, gdy ma miejsce  ok. 13 tygodnia. Ten typ odbywa się 2 fazach – najpierw pojawiają się skurcze, po których dochodzi do wypłynięcia wód płodowych i rozwierania się kanału szyjki macicy, a następnie zostaje wydalony płód oraz łożysko. Pierwszymi objawami tego typu poronienia są nasilające się skurcze i odczuwalny odpływ płynu owodniowego. Niekiedy do poronienia może dojść bardzo szybko – zaledwie kilka dni po zapłodnieniu,  wtedy częstym jego objawem jest występujące nagle plamienie.  Niekiedy kobieta może  nawet nie zdawać sobie sprawy, że doszło do samoistnego poronienia, ponieważ może nie być świadoma, że wcześniej miało miejsce zapłodnienie.

Przyczyny poronienia

Przyczyny wystąpienia samoistnego poronienia czasami są trudne do ustalenia. Jednak najczęściej winne są dolegliwości związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem organizmu kobiety, takie jak:

Niedobór progesteronu

Progesteron ma ogromne znaczenie  w utrzymaniu ciąży,  ponieważ hamuje wydzielanie oksytocyny (hormonu odpowiedzialnego za skurcze macicy w czasie porodu). Jego zbyt niski poziom może powodować problemy z zagnieżdżeniem zarodka w błonie śluzowej macicy oraz wpływać na prawidłowy  przebieg ciąży, co w efekcie  sprzyja  przedwczesnemu porodowi. Wiedząc o dolegliwościach związanych z niskim poziomem progesteronu lekarz powinien zalecić przyjmowanie tego hormonu do ok. 18 tygodnia ciąży.

Obecność przeciwciał

Obecność we krwi przeciwciał antykardiolipinowych sprawia, że traktują one obecność płodu w organizmie jako ciało obce i za wszelką cenę próbuję je usunąć. Przy stwierdzeniu tego typu przeciwciał lekarz powinien zalecić przyjmowanie od samego  początku ciąży kwasu ascetylosalicylowego w formie tabletek oraz heparyny drobnocząsteczkowej w postaci codziennych zastrzyków.

Nieprawidłowa budowa szyjki macicy

Prawidłowy kształt macicy pozwalający na rozwój dziecka przypomina gruszkę. Szyjka macicy powinna rozwierać się jedynie w czasie porodu. Jednak czasami w wyniku  wady anatomicznej kanał szyjki macicy może być zbyt szeroki , co w efekcie może doprowadzić do poronienia. W takiej sytuacji lekarz powinien założyć specjalny szew lub krążek, który pomoże zapobiec takiej sytuacji.

Stany zapalane i zakażenia w obrębie macicy i dróg moczowych

Zaburzenie równowagi flory bakteryjnej dróg rodnych i układu moczowego także może sprzyjać wystąpieniu przedwczesnego porodu.  Wówczas rozwijające się dziecko nie jest chronione przed działaniem chorobotwórczych zarazków. Wiedząc o występującej infekcji w obrębie szyjki macicy, lekarz powinien zalecić dokładne badanie jakie bakterie są obecne, a następnie przepisać odpowiednie lekkie – globulki lub tabletki dopochwowe. W przypadku zakażenia dróg moczowych zaleca się wykonanie ogólnego badania moczu i jego posiewu.

Do dodatkowych czynników sprzyjających samoistnemu poronieniu można zaliczyć:

– czynniki środowiskowe, długotrwały  kontakt  z substancjami chemicznymi, zmiany ciśnienia, temperatur, promieniowanie

– urazy psychiczne,  nadmierny stres;

– stosowanie niektórych leków i używek;

– występowanie chorób nerek i cukrzycy;

– zaburzenia w wydzielaniu hormonów tarczycy;

– choroby autoimmunologiczne, np. zespół antyfosfolipidowy;

– niewydolność ciśnieniowo–szyjkowa;

– choroby zakaźnie, np. różyczka, toksoplazmoza

 Po stronie rozwijającego się płodu  za winne uznaje się wszelkie wady rozwojowe, które nie pozwalają na prawidłowy jego rozwój i wzrost.  Należą do nich:

– zjawisko pustego jaja płodowego

– anomalie chromosomowe

– zaśniad zarodkowy, krwisty lub groniasty

Jak zwiększyć szansę na zdrową ciążę?

– bezwzględnie zrezygnuj z używek, ogranicz spożycie kofeiny,

– bądź ostrożna w przyjmowanie leków, w szczególności przeciwzapalnych np. ibuprofenu

– zadbaj o zdrowie ducha, ogranicz stres

– przed planowanym zajściem w ciąży postaraj się wyeliminować obecność w Twoim organizmie chorób, które mogą być szkodliwe dla życia dziecka

– wspomagaj się suplementami zawierającymi żelazko, cynk, selen, witaminy C, B1, B12 oraz kwasem foliowym

TAGI: ciąża, jak zajść w ciążę, poronić, poronienie, samoistne poronienie, planowanie dziecka, planowanie ciąży, zdrowa ciąża

0 komentarzy

Leave a Reply

, CIĄŻA: Samoistne poronienie. Co to jest? Co je powoduje? Kto jest w grupie ryzyka? Jak można mu zapobiec?, Naturalna Płodność
, CIĄŻA: Samoistne poronienie. Co to jest? Co je powoduje? Kto jest w grupie ryzyka? Jak można mu zapobiec?, Naturalna Płodność

FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi

, CIĄŻA: Samoistne poronienie. Co to jest? Co je powoduje? Kto jest w grupie ryzyka? Jak można mu zapobiec?, Naturalna Płodność

Odwiedź nasz Sklep !

Masz problemy Zajść w Ciążę ? Szukasz Skutecznej i Bezpiecznej Antykoncepcji?

marker20 (3)Szybkie i Łatwe Zakupy w 24 h

Icon made by Freepik from www.flaticon.com
Translate »