, , Naturalna PłodnośćOwulacja i cykle bezowulacyjne czym się objawiają, jak je rozpoznaćleczyć

Owulacja lub inaczej jajeczkowanie to jeden z etapów cyklu miesięcznego kobiety, w którym dochodzi do pęknięcia pęcherzyka Graafa i uwolnienia komórki jajowej; owulacja jest istotnym elementem cyklu kobiety gdyż w jej trakcie możliwe jest zajście w ciążę.
Owulacja objawia się na wiele sposób, najłatwiej ją rozpoznać obserwując swoje ciało i sygnały, które do nas wysyła.
Do najczęstszych objawów owulacji należą:
– przeźroczysty, rozciągliwy śluz, który wyglądem przypomina białko jajka kurzego,
– podwyższona temperatura ciała,
– ból w okolicy podbrzusza i jajników
– zwiększony popęd seksualny
Jeśli regularnie obserwujesz swoje ciało, bez problemu jesteś w stanie określić czy owulacja występuje czy nie, natomiast jeśli nie zauważasz żadnego w w/w czynników w trakcie cyklu oznaczać to może, że cykl jest bezowulacyjny.
Co to jest cykl bezowulacyjny? Jest to cykl, w którym nie dochodzi do pęknięcia pęcherzyka Graafa i uwolnienia komórki jajowej.  Nie występuje ani płodny śluz, ani skok temperatury a cykle mają wydłużony charakter , powyżej  35 dni. Według lekarzy, zdrowej  kobiecie, która ukończyła 25 rok życia, cykle bezowulacyjne  zdarzają się 1-2 razy w roku i jest całkowicie normalna sytuacja. Jeśli natomiast sytuacja powtarza się, należy udać się do lekarza ginekologa w celu diagnozy i podjęcia leczenia, które często trwa wiele miesięcy.
Za główne przyczyny braku owulacji (cykli bezowulacyjnych) uważa się, zespół policystycznych jajników lub choroby tarczycy a także czynniki środowiskowe tj. stres, zły styl życia, otyłość czy zła dieta.
Leczenie chronicznych cykli bezowulacyjnych polega na stosowaniu tabletek hormonalnych zawierających progesteron i progestyn mających na celu ustabilizowanie gospodarki hormonalnej w organizmie. Jeśli kobiecie zależy na tym by szybko zajść w ciążę a cierpi na cykle bezowulacyjne, lekarz indukuje owulacje za pomocą doustnych środków farmakologicznych lub zastrzyków.

Leave a Reply

Translate »