, Karmienie piersią a choroba mamy. Kiedy można kontynuować, a kiedy należy przerwać karmienie piersią., Naturalna PłodnośćKarmienie piersią a choroba mamy. Kiedy można kontynuować, a kiedy należy przerwać karmienie piersią?

Karmienie piersią wydaje się być  najbardziej naturalną i fizjologiczną czynnością dla każdej młodej mamy. Czasami jednak w wyniku choroby – choćby przeziębienia, bólu gardła lub kataru wiele kobiet zastanawia się czy powinno kontynuować karmienie. W głównej mierze ma to związek z obawami odnośnie przyjmowanych leków, które mogą negatywnie odbić się na procesie laktacji. Niektóre kobiety boją się również, że zarażą maluszka.

Gwałtowne odstawienie dziecka od piersi może przynieść wiele niekorzystnych konsekwencji zarówna dla malca jak i matki. Przepełnione piersi i nieodciągnięty pokarm mogą powodować duży dyskomfort i  ból. Częstym skutkiem ,,odstawienia” od piersi jest zapchanie kanalików mlekowych lub co gorsza  zapalenie piersi. Dodatkowo może  źle odbić się to na dziecku, które  zwykle nie jest przyzwyczajone do takiej  separacji. Podjęcie decyzji o zaprzestaniu karmienia powinno być więc dobrze przemyślanym krokiem, uargumentowane wyraźnymi przeciwskazaniami.  Większość chorób i infekcji nie stanowi powodu, dla którego kobieta powinna przerwać karmienie. Podobnie sytuacja wygląda z przyjmowaniem leków, które również w przeważającej większości nie mają negatywnego wpływu na pokarm i zdrowie dziecka.

Karmienie w czasie choroby

Karmienie malca w czasie dolegliwości chorobowych takich jak przeziębienie  lub grypa żołądkowa nie powinno stanowić zagrożenia dla dziecka.  Można powiedzieć, że choroby infekcyjne są nawet wskazaniem, ponieważ wraz z pokarmem dziecko przyjmuje ważne przeciwciała, które pomagają uchronić je przed infekcjami i walką z chorobą w przyszłości. Zagrożenia dla zdrowia dziecka nie powinny również stanowić choroby takie jak żółtaczka zakaźna, wirusowe zapalenie wątroby typu B, czy cukrzyca. Jednak w tym wypadku warto skonsultować się z lekarzem.

Przeciwskazania dla karmienia

Istnieją jednak choroby, które ze względu na swój przebieg uniemożliwiają odpowiednią opiekę nad dzieckiem jak i również jego karmienie. Do tego typu chorób należą:

– zaawansowana niewydolność krążenia,

– ciężkie choroby psychiczne,

– HIV

– zaawansowana choroba nowotworowa

Karmienie piersią a leki

Zdecydowana część powszechnie stosowanych leków jest bezpieczna zarówno dla kobiety jak i dziecka. Kobieta nie powinna godzić się na przyjmowanie leków, ze wskazaniem, aby na czas ich stosowania zaprzestać karmienia, ponieważ powrót do niego jest często bardzo trudny. Ważne jest, aby przy konsultacji z lekarzem poinformować, go, że jest się karmiącą, tak by mógł dobrać najkorzystniejsze leki. Zaleca się by była to taka grupa leków, które nie wchłaniają się bezpośredniego z przewodu pokarmowego do  krwi matki. Dostępne są również lekarstwa, które mogą negatywnie odbić się na procesie laktacji lub zdrowiu dziecka. Najczęściej są to leki z grupy L4 i L5, których negatywny wpływ na zdrowie dziecka udowodniono w badaniach.  Nie zaleca się również stosowania antybiotyków takich jak chloramfenikol czy chinolony. Przy antybiotykoterapii powinno się rekomendować  podawanie malcowi probiotyku, który uchroni jego florę jelitową. Karmienie piersią uniemożliwia stosowanie środków halucynogennych, leków przeciwnowotworowych lub preparatów radioaktywnych.

TAGI: karmić piersią, karmienie piersią, laktacja, zapalenie piersi, jak zajść w ciążę

 

 

0 komentarzy

Leave a Reply

, Karmienie piersią a choroba mamy. Kiedy można kontynuować, a kiedy należy przerwać karmienie piersią., Naturalna Płodność
, Karmienie piersią a choroba mamy. Kiedy można kontynuować, a kiedy należy przerwać karmienie piersią., Naturalna Płodność

FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi

, Karmienie piersią a choroba mamy. Kiedy można kontynuować, a kiedy należy przerwać karmienie piersią., Naturalna Płodność

Odwiedź nasz Sklep !

Masz problemy Zajść w Ciążę ? Szukasz Skutecznej i Bezpiecznej Antykoncepcji?

marker20 (3)Szybkie i Łatwe Zakupy w 24 h

Icon made by Freepik from www.flaticon.com
Translate »