, Jaki jest najlepszy wiek na urodzenie dziecka?, Naturalna PłodnośćJaki jest najlepszy wiek na urodzenie dziecka?

Moment decyzji o dziecku jest kwestią bardzo indywidualną. Niektóre kobiety zachodzą w ciążę w stosunkowo młodym wieku, inne natomiast odkładają  macierzyństwo na nieco późniejszy etap swojego życia.  Trudno określić idealny moment na posiadanie potomstwa, choć wydaje się, że najkorzystniej jest wtedy, gdy sprzyjają ku temu warunki życiowe – np. odpowiedni partner,  stabilna sytuacja finansowa. Jednak czy biologia idzie w parze z naszym życiem?

Z biologicznego punktu widzenia najlepszym momentem na posiadanie potomstwa jest okres między 20 a 30 rokiem życia. Okres ciąży i porodu to spory wysiłek fizyczny i psychiczny dla kobiety. Dlatego uznaje się, że im jest ona młodsza tym lepiej radzi sobie w tych wymagających momentach. Organizm kobiety jest wtedy w pełni sił, energii i zdrowia. Ma więc większe możliwości regeneracyjne po okresie ciąży. Kobieta łatwiej adaptuje się do zmian, które zachodzą w jej życiu wraz z nadejściem dziecka. Ten etap życia kobiety uznaje się również za najbardziej płodny – cykle są najczęściej regularne, z dużym prawdopodobieństwem wystąpienia comiesięcznej owulacji Jednak wiele kobiet na tym etapie życia zaczyna dopiero stabilizować swoją sytuację finansową i ekonomiczną.  Ponadto świadomość posiadania dziecka u niektórych budzi różnego rodzaju wątpliwości – np. obawy o utratę ,,młodości’’ –  życia towarzyskiego lub poradzenia sobie w nowej roli matki. Należy pamiętać, że okres między 20 a 30 rokiem to życia to etap budowania głębszych relacji intymnych. Brak odpowiedniego partnera może znacząco opóźnić świadomą decyzją posiadania dziecka.

 

Na brak stabilizacji życiowej nie skarżą się natomiast panie między 30 a 40 rokiem życia. Jest to moment w życiu kobiety, kiedy zazwyczaj osiąga ona odpowiedni status materialny, jej ambicje zawodowe zostają spełnione, a życie płynie w stabilnym i długoletnim związku u boku odpowiedniego mężczyzny. Uznaje się także, że macierzyństwo na tym etapie życia pozytywnie oddziałuje na relacje z partnerem –  dodaje młodości, energii i witalności. Wyrozumiałość i cierpliwość dojrzałej mamy to kolejny pozytywny aspekt posiadania dziecka  na tym etapie życia. Niestety, wraz z wiekiem (w szczególności po 35 roku życia) znacząco rośnie ryzyko wystąpienia różnych trudności związanych z poczęciem i porodem. Po przekroczeniu 30 roku życia płodność kobiety zaczyna stopniowo spadać, wzrasta też ryzyko wystąpienia powikłań poporodowych, problemów z donoszeniem ciąży oraz wystąpienia u dziecka różnych wad genetycznych. W szczególności dotyczy to kobiet, które dotychczas prowadziły stresujący tryb życia.

Trudno wskazać, który moment życia kobiety jest najbardziej odpowiedni na zajście w ciążę. Dobrze jeśli decyzja ta jest świadomym wyborem i wynika z prawdziwych pragnień kobiety lub partnerów, a nie z np. nacisków społecznych. Należy jednak pamiętać o ewentualnych komplikacjach związanych z okresem ciąży i porodu, których ryzyko wzrasta wraz z przekroczeniem przez kobietę pewnej bariery wiekowej.

TAGI: ciąża, urodzić dziecko, kiedy zajść w ciążę, potomstwo

0 komentarzy

Leave a Reply

, Jaki jest najlepszy wiek na urodzenie dziecka?, Naturalna Płodność
, Jaki jest najlepszy wiek na urodzenie dziecka?, Naturalna Płodność

FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi

, Jaki jest najlepszy wiek na urodzenie dziecka?, Naturalna Płodność

Odwiedź nasz Sklep !

Masz problemy Zajść w Ciążę ? Szukasz Skutecznej i Bezpiecznej Antykoncepcji?

marker20 (3)Szybkie i Łatwe Zakupy w 24 h

Icon made by Freepik from www.flaticon.com
Translate »