, Jak szybko można zajść w ciążę po porodzie., Naturalna PłodnośćJak szybko można zajść w kolejną ciążę po porodzie?

Niedawno urodziłaś, ale już planujesz kolejne dziecko? Powinnaś jednak chwilę odczekać, ponieważ twoje ciało w ostatnim czasie wiele przeszło i musi się odpowiednio zregenerować, aby kolejny raz podjąć tak duże wyzwanie, jakim jest dla niego ciąża i poród.

Zajście w ciążę po porodzie jest sprawą indywidualną i związaną z różnymi czynnikami.

Pierwszą kwestią jest to, czy powróciła już do kobiety płodność. Nie ma jednego terminu, w którym się to dzieje, ponieważ u każdej mamy wygląda to inaczej. Jedne bardzo szybko mogą zajść  w kolejną ciążę, co czasami bywa dużym zaskoczeniem i wywołuje spore zdziwienie, gdyż wiele kobiet sądzi, że w okresie połogu są zabezpieczone przez naturalne hormony i karmienie piersią. Otóż niekoniecznie. W przypadku, gdy kobieta karmi wyłącznie naturalnie, w stałych porach i godzinach – na „żądanie” utrzymuje się w jej organizmie wysoki poziom prolaktyny, która blokuje owulację i faktycznie ryzyko ciąży jest wtedy niskie. Nigdy jednak nie powinno się traktować laktacji, jako formy antykoncepcji, a jedynie jako okres obniżonej płodności. Czasem wystarczy jedno opóźnienie z nakarmieniem dziecka, by zajście w ciążę było możliwe, co przy obowiązkach i trybie życia młodej mamy może się łatwo wydarzyć. Natomiast, gdy kobieta nie karmi piersią lub robi to łącznie z butelkowym dokarmianiem, wtedy ryzyko zapłodnienia znacznie rośnie. W takich przypadkach młode mamy powinny pomyśleć o antykoncepcji i przedyskutować tę sprawę z ginekologiem. Jeśli wcześniej stosowały pigułkę hormonalną, teraz również będą mogły z niej korzystać, ale musi być ona pozbawiona estrogenów (minipigułka).

Drugą istotną kwestią w przypadku zajścia w ciążę po porodzie jest to, kiedy w ogóle organizm będzie na tyle zregenerowany, by podjąć się kolejny raz tak ogromnego wysiłku. Ciąża, poród i połóg to bardzo specyficzny czas dla każdej kobiety i jej ciała. Przez cały ten okres zachodzi w niej wiele zmian  hormonalnych, fizycznych i psychicznych, co nie jest obojętne dla organizmu. Ciąża i noszenie dziecka to duże obciążenie dla kręgosłupa, poród powoduje rany potrzebujące czasu, aby się odpowiednio zagoić, połóg to utrata cennych witamin i minerałów, a także nieprzespane noce i ogólne zmęczenie. Do tego dochodzą ciągłe wahania hormonalne w organizmie i wdrożenie się w sytuację, która dla kobiety jest zupełnie nowa – bycie mamą. Wszystkie te elementy oznaczają, że zbyt wczesne zajście w kolejną ciążę nie jest najlepszym pomysłem. Oczywiście, zdrowa, silna, młoda kobieta, która lekko przeszła przez poród będzie fizycznie gotowa na kolejne dziecko całkiem szybko i takie sytuacje się  zdarzają. Jednak zaleca się odczekać minimum pół roku, a najlepiej rok z planowaniem kolejnej ciąży. Jest to okres, w którym macica i rany poporodowe zdążą się odpowiednio zregenerować  i zagoić. Zbyt szybkie zajście w kolejną ciążę, przy niedostatecznie wygojonych narządach może prowadzić do poronień i przedwczesnego porodu. W przypadku, gdy poród odbierany był przez cesarskie cięcie – wtedy okres ten powinno się wydłużyć do 2 lat, ponieważ blizny na macicy muszą się odpowiednio zespolić.

Nie spiesz się z planowaniem kolejnej ciąży. Daj swojemu ciału czas na zregenerowanie i nabranie sił. Kiedy będziesz przemęczona, a rany jeszcze odpowiednio się nie wygoją – poród może przebiegać z utrudnieniem. Ponadto każde dziecko chce być choć przez chwilę jedynakiem, tak aby cała uwaga i czas były poświęcone tylko jemu. Jeszcze zdąży się nacieszyć urokami bycia starszym bratem, czy siostrą, a Ty podwójną mamą.

0 komentarzy

Leave a Reply

, Jak szybko można zajść w ciążę po porodzie., Naturalna Płodność
, Jak szybko można zajść w ciążę po porodzie., Naturalna Płodność

FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi

, Jak szybko można zajść w ciążę po porodzie., Naturalna Płodność

Odwiedź nasz Sklep !

Masz problemy Zajść w Ciążę ? Szukasz Skutecznej i Bezpiecznej Antykoncepcji?

marker20 (3)Szybkie i Łatwe Zakupy w 24 h

Icon made by Freepik from www.flaticon.com
Translate »