Ile trwają dni płodne? To wcale nie jest takie oczywiste!

, Ile trwają dni płodne? To wcale nie jest takie oczywiste!, Naturalna PłodnośćUmiejętność obliczania dni płodnych i niepłodnych jest istotna zarówno dla kobiet, które starają się o dziecko, jak i dla tych nieplanujących ciąży w najbliższym czasie. Obserwacja kobiecego ciała bardzo pomaga w poznawaniu własnej płodności, ale trzeba być w tym dokładnym i precyzyjnym, ponieważ wiele różnych czynników może na nią wpływać. W związku z tym obliczanie kiedy się pojawią i jak długo będą trwały dni płodne, to wcale nie jest taka prosta sprawa! Wymaga cierpliwości, dokładności i precyzji, jednak dzisiaj istnieją specjalne pomoce, które zdecydowanie ułatwiają cały proces.

Podręcznikowy cykl kobiety ma wynosić 28 dni i zaczynać się pierwszego dnia miesiączki. W rzeczywistości większość kobiet cierpi na mniej lub bardziej nieregularne cykle trwające u jednych krócej niż 25, a u innych ponad 35 dni – i one również mieszczą się w granicach normy. Owulacja (jajeczkowanie) występuje mniej więcej w połowie cyklu, czyli na 14 dni przed kolejną miesiączką, ale wszystko zależy od organizmu kobiety i różnych czynników zewnętrznych. Dokładne ustalenie, kiedy pojawią się dni płodne i ile będą trwały jest najważniejszym krokiem zbliżającym do poczęcia dziecka.

Dni płodne u kobiety to okres okołoowulacyjny. Największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę występuje na 3 dni przed jajeczkowaniem i do 2 dni po nim. W sumie te 5 dni związane są z przeżywalnością plemników w ciele kobiety, które w sprzyjających okolicznościach mogą znajdować się w ciele kobiety, aż tyle czasu. Wiele jednak zależy od ich żywotności, wieku, a także środowiska pochwy.

Samodzielne obliczanie, kiedy nastąpią i jak długo dni płodne będą trwały wymaga wiele precyzji, jednak dzisiaj możemy wspomóc się różnymi narzędziami, które ułatwiają ustalanie momentu owulacji. Są to specjalne testy owulacyjne, np. Afrodyta Tester Owulacyjny, które pomagają w ustaleniu wystąpienia momentu jajeczkowania. Niezawodne są również komputery cyklu opierające się na naturalnej metodzie termiczno-objawowej, rejestrujące dni płodne i niepłodne na podstawie analizy temperatury ciała oraz dodatkowego wskaźnika owulacji np. z serii Cyclotest.

TAGI: dni płodne, dni niepłodne, test owulacyjny, komputer cyklu, tester owulacyjny, jajeczkowanie, owulacja

 

 

 

 

1 komentarz

  1. koszatka

    Ja mam cyclotest myway. Moim zdaniem jest rewelacyjny. zawsze wiem w jakiej fazie cyklu jestem i kiedy mam owulację.

    Odpowiedz

Leave a Reply

Translate »