Cycle bezowulacyjne. Czy są normalne? Jak często mogą się pojawiać? Co robić?

sperm-956481_640Cykle bezowulacyjne występują często u młodych kobiet dopiero zaczynających miesiączkować, u pań, które niedawno urodziły dziecko, a także w bliskim sąsiedztwie menopauzy. U kobiet po 25 roku życia, które są w centrum okresu rozrodczego cykle bezowulacyjne mieszczą się w granicach zdrowotnej normy, o ile nie występują częściej niż raz, czy dwa razy w roku. Tutaj kwestia jest dość skomplikowana, ponieważ paniom, które nie obserwują dokładnie swojego cyklu, zazwyczaj trudno stwierdzić, czy pojawiła się w nim owulacja. Jeśli jednak zauważy się częsty brak jajeczkowania, należy udać się w pierwszej kolejności do lekarza ginekologa, ponieważ cykle bezowulacyjne są jedną z najczęstszych przyczyn problemów z zajściem w ciążę i wymagają diagnostyki.

Podczas owulacji pojawiają się w organizmie kobiety pewne zmiany, dzięki którym można stwierdzić, czy jest ona obecnie w trakcie dni płodnych. Do najważniejszych należy zmiana konsystencji śluzu, ból podbrzusza, plamienie z okolic rodnych, podwyższona temperatura ciała. W ustaleniu tego okresu pomagają kobiecie testy owulacyjne (Afrodyta Tester Owulacyjny) lub nowoczesne komputery cyklu (Cyclotest myWay, Cyclotest myPlan czy Cyclotest Baby i Cyclotest 2 Plus), dzięki którym znacznie łatwiej wyznaczyć kobiecie moment owulacji.

Cykl bezowulacyjny to taki, w którym nie dochodzi do pęknięcia pęcherzyka Grafaa i uwolnienia komórki jajowej, co oznacza brak jajeczkowania. Najczęstsze symptomy pozwalające ustalić, że owulacja nie wystąpiła to brak wzrostu temperatury, w okresie, kiedy powinna podskoczyć, a także krótkie i nieregularne cykle menstruacyjne. Wśród kobiet istnieje błędny pogląd, że cykl bezowulacyjny musi oznaczać brak miesiączki, a w rzeczywistości wcale tak nie jest. Nawet, jeśli nie dojdzie do uwolnienia komórki jajowej, może w dalszym ciągu pojawiać się miesiączka, lub w jej miejsce – plamienie.

Przyczyn cyklów bezowulacyjnych może być wiele i mogą mieć różny charakter. Do najczęstszych należą:

-stres,
-depresja,
-problemy z wagą (anoreksja, otyłość),
-zespół policystycznych jajników,
-nadmierna produkcja prolaktyny (hiperprolaktynemia),
-torbiele, guzy macicy i jajników,
-nadmierna produkcja męskich hormonów,
-pewien okres po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej,
-niektóre leki,
-intensywne uprawianie sportu

Leczenie cyklów bezowulacyjnych jest uzależnione od przyczyny ich wystąpienia. Jeśli mają związek z gospodarką hormonalną, konieczna będzie konsultacja z lekarzem endokrynologiem. Gdy problemem okażą się guzy, czy torbiele na narządach rodnych, wtedy nie obejdzie się bez operacji, w celu usunięcia narośli. Na owulację ma także ogromny wpływ styl życia kobiety. Jeśli źle się odżywia, ma problemy z utrzymaniem dobrej wagi i żyje w ciągłym napięciu i stresie – może spodziewać się problemów z normalnym jajeczkowaniem. Na prawidłowe funkcjonowanie cyklu nie działa również dobrze intensywne, wytrzymałościowe uprawianie sportu, które może zaburzać poziom hormonów w organizmie.

Gdy zaobserwuje się u siebie cykle bezowulacyjne należy w pierwszej kolejności próbować ustalić, jak często takie występują oraz zastanowić się, czy przypadkiem nasz tryb życia nie ma na nie wpływu. Kobiety, które starają się od dłuższego czasu o dziecko i mają problemy z zajściem w ciążę powinny jak najszybciej skonsultować się z lekarzem ginekologiem, który rozpocznie diagnostykę, w celu rozpoznania przyczyny braku owulacji i dobierze odpowiednie środki leczenia. Być może wystarczy po prostu poprawienie jakości stylu życia, aby owulacja powróciła do normalności.

1 komentarz

  1. Aga

    Mam pcos i staram się zajść w ciążę. Od pewnego czasu używam testera afrodyty i faktycznie teraz wiem kiedy mam cykle owulacyjne a kiedy nie.

    Odpowiedz

Leave a Reply

Translate »