tcu-380-plusWkładka wewnątrzmaciczna – skuteczna antykoncepcja zamiast pigułki

Wkładka wewnątrzmaciczna, inaczej spirala jest jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcji, ponieważ jej skuteczność wynosi ponad 99 %, a więc jest równa pigułce antykoncepcyjnej. Stąd też cieszy się dużą popularnością wśród pań. Światowa Organizacja zdrowia (WHO) podaje, że liczba kobiet stosujących tę formę antykoncepcji wynosi nawet 160 milionów.

Na rynku medycznym istnieją  różne rodzaje wkładek wewnątrzmacicznych, najpopularniejsze zawierają odpowiednią dawkę hormonów lub miedzi w przypadku wkładek niehormonalnych. Długość ich skuteczności zależy od producenta i rodzaju wkładki, ale generalnie liczona jest w latach w przedziale od 5 do nawet kilkunastu lat.

Działanie wkładki wewnątrzmacicznej opiera się na paru aspektach. Spirala umieszczana jest przez lekarza ginekologa wewnątrz jamy macicy i ma utrudniać plemnikom przedostanie się do jajowodu, ponieważ jej ramiona mechanicznie blokują wejścia do jajowodów. Umożliwia to jej specyficzny kształt w postaci litery T lub S. Spirala powoduje również zwiększoną gęstość śluzu szyjkowego, który blokuje plemniki, a także wywołuje stan zapalny, który je unieruchamia.

Spiralę można założyć jedynie w gabinecie ginekologicznym i najlepszy moment jej aplikacji to menstruacja, ponieważ wtedy jest pewność, że kobieta nie jest w ciąży, a także zmniejsza się ewentualny ból, który może powstać podczas umiejscawiania spirali.  Wkładka zawsze pozostaje w macicy i nie ma prawa zmienić swojego położenia. Nie powoduje żadnego dyskomfortu podczas współżycia, ponieważ jest niewyczuwalna ani dla kobiety ani także dla mężczyzn.

Kobiety zachwalają sobie tę metodę antykoncepcji z punktu widzenia spontaniczności w łóżku. Nie trzeba przerywać miłosnych uniesień w celu, np. założenia prezerwatywy, przez co często atmosfera w sypialni znacznie opada. Należy jednak pamiętać, że spirala nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, dlatego odpowiednia jest dla pań posiadających stałego partnera.  W żaden sposób jednak nie przyczynia się do powstawania chorób intymnych. Może powodować natomiast obfitsze krwawienia miesiączkowe i plamienia w środku cyklu.

Nie ma również żadnych potwierdzonych badań, które by wskazywały, że wkładka domaciczna mogłaby mieć działanie wczesnoporonne, natomiast płodność kobiety powraca od razu od momentu wyciągnięcia spirali, co może uczynić jedynie ginekolog.

Może być stosowana przez kobiety karmiące piersią, bezpośrednio po urodzeniu lub po poronieniu. Jest zalecana zarówno młodym, jak i dojrzałym kobietom. Odradza się ją natomiast w momencie, gdy jest podejrzenie ciąży lub zakażenia w obrębie narządów rodnych (również wirusem HIV), kiedy kobieta przebyła ciążę pozamaciczną, ma mięśniaki macicy, guzy przydatków, wady anatomiczne macicy itd.

 

0 komentarzy

Leave a Reply

, Wkładka wewnątrzmaciczna – skuteczna antykoncepcja zamiast pigułki, Naturalna Płodność

Odwiedź nasz Sklep

Planujesz dziecko ? Szukasz Bezpiecznej Antykoncepcji ?

marker20 (3)

Szybkie i Łatwe Zakupy w 24 h

, Wkładka wewnątrzmaciczna – skuteczna antykoncepcja zamiast pigułki, Naturalna Płodność

FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi

Odwiedź nasz Sklep

Masz problemy Zajść w Ciążę ? Szukasz Skutecznej i Bezpiecznej Antykoncepcji?

marker20 (3)Szybkie i Łatwe Zakupy w 24 h

Translate »