, Ból piersi. Przyczyny bólu piersi., Naturalna PłodnośćBól piersi. Przyczyny bólu piersi

Często jest tak, że zwlekamy z okresowymi badaniami piersi (USG, Mammografia), ale gdy tylko poczujemy jakiś ból albo kłucie w piersi, to od razu zapisujemy się do lekarza, bo mamy już czarne wizje poważnych chorób, w tym raka piersi. Otóż okazuje się, że ból piersi rzadko kiedy pojawia się przy nowotworach, chyba, że ten jest już  w bardzo zaawansowanym stadium. Jeśli kobieta bada się regularnie, nie ma prawa dojść do takiego etapu, ponieważ rak nie rozwija się ekspresowo i coroczne USG i comiesięczne samobadanie pozwolą na wczesne wykrycie ewentualnych zmian. Jakie w takim razie są najczęstsze przyczyny bólu piersi, który niestety wielu paniom jest nieobcy?

  1. Zespół napięcia przedmiesiączkowego

To właśnie PMS jest najczęściej odpowiedzialny za bóle w piersiach, które pojawiają się w drugiej połowie cyklu i bywają bardzo dokuczliwe. Pod wpływem hormonów w organizmie zaczyna zbierać się woda, piersi są wtedy większe, nabrzmiałe, wrażliwe na dotyk i bardzo często odczuwamy w nich ból. Zazwyczaj dotyczy on obu piersi i najsilniejszy jest kilka dni przed spodziewaną miesiączką, tak by podczas niej zniknąć. Objawy te najczęściej słabną w przypadku, gdy kobieta stosuje doustną antykoncepcję hormonalną, która powoduje zmniejszenie się dolegliwości związanych z PMS.

  1. Ciąża i karmienie piersią

I w tym przypadku bolesność piersi jest ściśle związana ze zmianami hormonalnymi, które zachodzą w ciele kobiety podczas ciąży i połogu. Już w drugim miesiącu ciąży piersi zaczynają rosnąć i mogą robić się obrzmiałe i bolesne. Później ból będzie spowodowany przez pokarm, którym będą wypełnione piersi. Czasem dochodzi nawet do zapalenia gruczołów mlecznych spowodowane zapchaniem się kanalików, co bywa bardzo bolesne.

  1. Torbiele

Nie są groźne, ale gdy urosną mogą powodować ból przez ucisk na nerw. Zawierają w środku płyn, który usuwa się w znieczuleniu miejscowym, gdy torbiel jest duży i wywołuje dyskomfort. Zazwyczaj przybierają formę małych cyst, które pojawiają się najczęściej u pań po 30 roku życia.

  1. Gruczolaki

Pojawiają się najczęściej u młodych kobiet z powodu nadmiernego rozwoju tkanki  gruczołowej i włóknistej w piersi. Rzadko powodują ból, chyba, że są bardzo duże. Zazwyczaj się ich nie usuwa, gdyż u pań w młodym wieku nie mają tendencji do złośliwienia, jednak należy je obserwować . U starszych kobiet przeprowadza się biopsję, ponieważ rośnie już wtedy ryzyko wystąpienia nowotworu złośliwego.

  1. Mastopatia

Przyczyną mastopatii, czyli bolesności piersi są najczęściej zaburzenia hormonalne, które powodują liczne zgrubienia w piersiach, a także ich obrzęk, drażliwość i ból. W jej leczeniu stosuje się głównie środki hormonalne, które osłabiają przykre objawy.

  1. Czynniki zewnętrzne

Ból piersi może być spowodowany również przez czynniki zewnętrzne, takie jak: źle dobrany biustonosz, naciągnięty mięsień, uraz fizyczny, zbytnie przeciążenie na siłowni, zbyt ciężki plecak lub torba itd. dlatego zawsze zastanówmy się, czy któryś z podobnych czynników nie wywołał u nas takiego problemu.

, Ból piersi. Przyczyny bólu piersi., Naturalna Płodność
, Ból piersi. Przyczyny bólu piersi., Naturalna Płodność

FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi

, Ból piersi. Przyczyny bólu piersi., Naturalna Płodność
, Ból piersi. Przyczyny bólu piersi., Naturalna Płodność

Odwiedź nasz Sklep !

Masz problemy Zajść w Ciążę ? Szukasz Skutecznej i Bezpiecznej Antykoncepcji?

marker20 (3)Szybkie i Łatwe Zakupy w 24 h

Icon made by Freepik from www.flaticon.com
Translate »