vagiwellgesamt72dpiSuchość pochwy, ból w trakcie stosunku – z czego wynikają i jak sobie z nim radzić?

Pierwszym skojarzeniem dla słowa seks jest przyjemność, niestety w przypadku wielu kobiet ok. 30% słowo seks kojarzysię z bólem. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele, najczęściej spotykane to suchość pochwy, obniżony poziomestrogenów, infekcje i stany zapalne, dyspareunia, pochwica czy wielkość narządów rozrodczych męskich.

Suchość pochwy – spowodowana jest niewystarczającą produkcją śluzu, który ma za zadanie ułatwić i uprzyjemnić zbliżenie, w momencie podniecenia mózg wysyła do pochwy sygnał by ta zaczęła wydzielać zwiększoną ilość śluzu. Dlaczego w przypadku wielu kobiet sytuacja wygląda inaczej? Wpływ na produkcję śluzu ma cały szereg czynników, podstawowym są hormony a najbardziej estrogen którego poziom spada u kobiet w połogu i w trakcie karmienia piersią a także u kobiet które są w okresie menopauzy. Wpływ na suchość pochwy mają również leki  np. leki antyhistaminowe stosowane podczas leczenia alergii, leki stosowane w trakcie leczenia mięśniaków, endometriozy czy nietrzymania moczu. Do tej grupy można też zaliczyć tabletki antykoncepcyjne, które zawierają progestagen  oraz wkładki wewnątrzmaciczne. Jeśli chodzi o przyczyny środowiskowe to należy do nich przemęczenie, osłabienie po przebytych infekcjach, które mogą być spowodowane użyciem złych środków do higieny intymnej lub częste kąpiele z dodatkiem wysuszających płynów kąpielowych.

Infekcje i stany zapalne – jeśli podczas stosunku odczuwasz ból, pieczenie czy swędzenie ich przyczyną może być grzybica pochwy lub stan zapalny. Tym schorzeniom najczęściej towarzyszy zaczerwienienie okolic intymnych, obfite upławy o nieprzyjemnym zapachu, swędzenie i podwyższona temperatura. W takim przypadku należy udać się do lekarza ginekologa który przepisze odpowiednią kurację.

Dyspareunia – to choroba przewlekła, charakteryzująca się bólem w okolicach krocza oraz wnętrza pochwy. W zależności od typu choroby występujący ból może być stały lub pojawiać się tylko w trakcie stosunku. Ból może wywoływać też próba założenia tamponu, jazda na rowerze czy obcisłe spodnie a więc wszystko co podrażnia okolice intymne. Ból może być efektem przebytych infekcji, wad wrodzonych, zmian poporodowych lub urazów mechanicznych. Dyspareunia występuję u kobiet w stanach depresyjnych, mających trudności w kontakcie z partnerem lub u ofiar molestowania seksualnego. W przypadku dyspareunii konieczna jest wizyta zarówno u ginekologa jak i seksuologa, który skupi się na „leczeniu”  w obrębie podłoża psychosomatycznego.

Pochwica – polega na niezależnym od kobiety skurczu mięśni pochwy, które uniemożliwiają penetrację. Przyczyny pochwicy można podzielić na dwie grupy: fizjologiczne oraz psychologiczne. Do pierwszej grupy należą: nieprawidłowa budowa pochwy, endometrioza, złe ułożenie macicy i zmiany wywołane menopauzą. Do grupy czynników psychologicznych zaliczamy przemoc seksualną, silne przekonania religijne i negatywne postrzeganie seksu. Niezależnie od przyczyny, kobieta powinna udać się do ginekologa, który stwierdzi co jest przyczyną bólu i w razie potrzeby zaordynuje odpowiednią kurację lub skieruje do specjalisty seksuologa bądź psychologa. Pomocne w leczeniu są tzw. rozszerzacze pochwy.

Wielkość narządów rozrodczych –  wielu osobom może wydawać się to dziwne lub zabawne ale w przypadku niedobrania partnerów, zbliżenie zamiast być czymś przyjemnym staje się koszmarem. Jeśli partner jest nader hojnie obdarzony przez naturę a partnerka posiada wąską pochwę, penetracja dająca przyjemność i satysfakcję jest bardzo trudna.

O ile w przypadku dyspareunii, pochwicy czy infekcji miejsc intymnych konieczny jest kontakt z lekarzem ginekologiem, w pozostałych przypadkach kobieta bądź para może sobie poradzić we własnym zakresie. Na rynku istnieje wiele preparatów nawilżających, które maja za zadanie wyeliminować uczucie suchości pochwy i odczuwanie bólu. Globulki dopochwowe, żele czy pianki nawilżające wybór jest spory. Dobrym rozwiązaniem choć raczej doraźnym jest używanie lubrykantów.

Lubrykant to substancja nawilżająca pochwę mająca na celu ułatwienie stosunków płciowych. Lubrykanty można pm_e453857aca98febb1533879c48e6f73bpodzielić na dwie grupy te na bazie wody i na bazie gliceryny, środki nawilżające na bazie wody nie podrażniają okolic intymnych i są łagodne dla środowiska naturalnego pochwy. Lubrykanty na bazie gliceryny czyli wszystkie te żele mające dodatkowe funkcje typu rozgrzewanie, nawilżanie nie powinny zostawać zbyt długo w pochwie gdyż są idealnym środowiskiem do rozwoju bakterii. Bardzo popularnymi lubrykantami dostępnymi na naszym rynku są medyczne lubrykantyPjur Med, powstałe na bazie wody i doskonale nawilżające skórę i miejsca intymne. Preparat ten występuje w wielu pm_9b4d36e984d00b5d7751ce216f45f11bwersjach Energy, Repair, Natural czyWarming to jedne z nich. Kolejną grupą żeli nawilżających  zaliczanych do grupy medycznych jest Klick Natural Glide i Sylk. Klick Natural Glide może być bezpiecznie używany z każdym rodzajem prezerwatyw lub diafragmy. Sylk to żel intymny zapobiegający pękaniu prezerwatywy i zmniejszający ryzyko wystąpienia infekcji. Może być stosowany zarówno z prezerwatywami z naturalnego lateksu jak i silikonowymi urządzeniami. Trzecia grupa to lubrykanty smakowe Fruity Love, które doskonale nawilżają a przy okazji mają przyjemny owocowy zapach i smak najpopularniejsze z nich to Morela/Pomarańcza, Wanilia/Cynamon i Truskawkowe wino musujące. Wszystkie wyżej wymienione żele znajda Państwo na stronie www.NaturalnaPlodnosc.pl.

, Suchość pochwy, ból w trakcie stosunku z czego wynikają i jak sobie z nim radzić., Naturalna Płodność

Odwiedź nasz Sklep

Planujesz dziecko ? Szukasz Bezpiecznej Antykoncepcji ?

marker20 (3)

Szybkie i Łatwe Zakupy w 24 h

FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi

Odwiedź nasz Sklep

Masz problemy Zajść w Ciążę ? Szukasz Skutecznej i Bezpiecznej Antykoncepcji?

marker20 (3)Szybkie i Łatwe Zakupy w 24 h

Icon made by Freepik from www.flaticon.com
Translate »