Białko w moczu w ciąży – czy jest niebezpieczne, przyczyny, jak zapobiegać?

Białko w moczu w ciąży - czy jest niebezpieczne, przyczyny, jak zapobiegać?

Białko w moczu w ciąży – czy jest niebezpieczne, przyczyny, jak zapobiegać?

Chociaż obecność białka w moczu jest czymś naturalnym zdarzają się sytuacje, gdy podwyższony poziom białka w moczu może sygnalizować problem. Sprawdź kiedy jest to niebezpieczne w ciąży i jak temu zapobiegać.

Białko w moczu – dlaczego jest niebezpieczne?

U osób niebędących w ciąży normalna ilość białka w moczu wynosi około 150 mg/dzień. Ale w przypadku ciąży liczba ta może wzrosnąć do 300 mg/dzień.

W czasie ciąży ciała przechodzą różne zmiany. Jedną z oczekiwanych zmian jest zwiększony poziom białka w moczu. Jeśli jednak poziomy przekraczają 300 mg/dzień, będzie to wymagało dalszej oceny przez specjalistę.

Zależy to również od tego, w którym momencie ciąży jesteś. Podwyższony poziom białka w moczu we wczesnej ciąży może nie być tak poważnym problemem, jak wyższy poziom w późniejszym okresie ciąży.

Przyczyny białka w moczu podczas ciąży

Jeśli w pierwszych 20 tygodniach ciąży występuje podwyższony poziom białka w moczu, jedną z możliwych przyczyn jest uszkodzenie nerek. Co więcej, niektóre kobiety cierpią na choroby podstawowe, takie jak nadciśnienie, cukrzyca, toczeń, lub choroba nerek, które mogą powodować powstawanie znacznych ilości białka w moczu.

Podwyższone stężenie białka w moczu we wczesnej ciąży może mieć również mniej niepokojące przyczyny, np. łagodna infekcja dróg moczowych lub odwodnienie.

Po połowie ciąży głównym problemem związanym z podwyższonym poziomem białka w moczu jest to, że może to wskazywać na stan przedrzucawkowy – poważny stan w czasie ciąży, który może narazić Cię i Twoje dziecko na ryzyko niebezpiecznych powikłań.

Jak zapobiegać obecności białka w moczu podczas ciąży

Większości przypadków obecności białka w moczu podczas ciąży nie można zapobiec. Stany takie jak stan przedrzucawkowy są często chorobami dziedzicznymi. Choroby podstawowe, które mogą powodować zwiększenie ilości białka w moczu, takie jak cukrzyca, toczeń i nadciśnienie, mogą również mieć podłoże genetyczne lub mieć złożone przyczyny medyczne i autoimmunologiczne.

Niemniej istnieją dowody na to, że ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego można zmniejszyć, kontrolując poziom cukru we krwi i ciśnienie krwi, regularnie ćwicząc, zmniejszając spożycie soli i kofeiny oraz dbając o odpowiednią ilość snu.

Jeśli podejrzewasz, że coś jest nie tak, ważne jest, aby porozmawiać ze swoim lekarzem, wcześniej niż później. Istnieje wiele oznak, o których należy pamiętać, jeśli w czasie ciąży w moczu znajduje się białko. Większość tych objawów wiąże się ze stanem przedrzucawkowym. Symptomy stanu przedrzucawkowego, na które należy zwrócić uwagę, obejmują podwyższone ciśnienie krwi wykryte w domu lub w gabinecie lekarza, nagły przyrost masy ciała, obrzęk kończyn lub twarzy, nudności lub wymioty, zaburzenia widzenia, ból w prawym górnym nadbrzuszu i silne bóle głowy.

Przeczytaj także:

Monitor płodności AFRODYTA Smart – innowacyjny test owulacyjny na smartfon do wyznaczania dni płodnych i niepłodnych

Prefert żel – specjalny żel wspomagający zajście w ciążę zwiększający żywotność i ruchliwość plemników

Monitor płodności do wyznaczania dni płodnych i owulacji na smartfon. Wyrób medyczny.

 

Leave a Reply

Translate »