Poczęcie dziecka

Poczęcie dziecka

Poczęcie dziecka – czyli jak to naprawdę jest z tymi pszczółkami i kwiatkami

Wiele młodych kobiet zadaje sobie pytanie jak to właściwie jest z tym zachodzeniem w ciążę, czy rzeczywiście jest totakie proste czy może wręcz odwrotnie? Niby każda z nas uczestniczyła w lekcjach biologii na których pani nauczycielkadzielnie starała się wyjaśnić jak dochodzi do zapłodnienia komórki jajowej przez plemniki ale to było jakiś czas temu imoże warto sobie teraz wiedzę usystematyzować.

Po owulacji , która pojawia się mniej więcej w połowie cyklu, komórka jajowa może być zapłodniona tylko przez 12-18godzin w trakcie jednego cyklu. Dlatego też jeśli chcesz zajść w ciąże wybór odpowiedniego momentu jest kluczowy.Biorąc pod uwagę fakt, że owulacja występuje tylko raz w trakcie cyklu miesięcznego, kobieta  jest płodna  przez krótkiokres czasu w każdym cyklu.

Podczas cyklu miesiączkowego są tylko około 3 dni, kiedy komórka jajowa jest zdolna do zapłodnienia. Natomiast żywotność plemników w pochwie i macicy wynosi 72 godziny, tak więc stosunek płciowy nawet do trzech dni przed okresem płodności może doprowadzić do zapłodnienia. Reasumując, statystycznie w cyklu miesiączkowym kobiety jest tylko około 5 – 6 dni płodnych, kiedy istnieje możliwość zajścia w ciążę: trzy dni poprzedzające owulację (okres płodny) i dwa dni faktycznie występującej owulacji  (dni płodne).

Jeśli komórka jajowa nie zostanie zapłodniona w ciągu tego czasu godzin, wówczas ulegnie rozpuszczeniu i za około 2 tygodnie pojawi się menstruacja.

Zapłodnienie – jak do niego dochodzi

Po stosunku seksualnym, plemniki wpływają, otoczone śluzem szyjkowy  do macicy a następnie do górnego odcinka jajowodów, ponieważ to tam może dojść do zapłodnienia. Tutaj czekają na komórkę jajową. W trakcie wytrysku, kilka milionów plemników przedostaje się do pochwy i natychmiast zaczynają swoją wędrówkę w głąb kobiety. Jeśli środowisko w pochwie jest sprzyjające (np. płodny śluz) przedostanie się plemników do macicy jest kwestią zaledwie kilku minut.

Niektóre z plemników przedostają się do jajowodów wspomagane rytmicznymi skurczami macicy. Pozostałe plemniki czekają w przytulnych fałdach błony macicy, aby dopiero za jakiś czas rozpocząć podróż do jajowodów. W ten sposób plemniki docierają do jajowodów stopniowo co zwiększa prawdopodobieństwo że któryś z nich zapłodni komórkę jajową. Co więcej, jeśli u kobiety nie wystąpiła jeszcze owulacja, plemniki cierpliwie czekają na komórkę jajową – mogą czekać nawet do 5 dni.

Zapłodnienie ma zwykle miejsce w rozszerzonej części jajowodu, zwanej bańką jajowodu. W prawidłowych warunkach komórka jajowa zostaje zapłodniona jednym plemnikiem. Po wniknięciu plemnika do wnętrza oocytu jego osłonka natychmiast twardnieje i staje się nieprzenikliwa dla kolejnych plemników. Zlanie się jąder obu gamet daje zygotę, z której już po 12-36 godzinach od zapłodnienia powstają dwie komórki. Kolejne podziały komórkowe mają miejsce co 12 godzin, a liczba komórek zygoty szybko się powiększa. Zygota przekształca się w blastulę, morulę, a wreszcie zarodek i płód.

Proces zapłodnienia, czyli połączenia dwóch gamet, jest pierwszym etapem życia, ale niezwykle ważnym i decydującym o dalszym rozwoju procesem jest zagnieżdżenie zapłodnionej komórki w błonie śluzowej macicy. Na skutek ruchów perystaltycznych jajowodu, zarodek około 4-5 dnia po zapłodnieniu dociera do jamy macicy i około 6 dnia zagnieżdża się w niej. Dopiero od tego momentu mówimy o ciąży. Przez dziewięć kolejnych miesięcy z dwóch połączonych komórek rozwinie się zdolny do samodzielnego życia człowiek.

poczęcie dziecka, Poczęcie dziecka – czyli jak to naprawdę jest z tymi pszczółkami i kwiatkami, Naturalna Płodność

Odwiedź nasz Sklep

Planujesz dziecko ? Szukasz Bezpiecznej Antykoncepcji ?

marker20 (3)

Szybkie i Łatwe Zakupy w 24 h

Odwiedź nasz Sklep

Masz problemy Zajść w Ciążę ? Szukasz Skutecznej i Bezpiecznej Antykoncepcji?

marker20 (3)Szybkie i Łatwe Zakupy w 24 h

Icon made by Freepik from www.flaticon.com
Translate »