, Tycie po tabletkach antykoncepcyjnych: Prawda czy Mit?, Naturalna PłodnośćTycie po tabletkach antykoncepcyjnych: Prawda czy Mit?

Antykoncepcja hormonalna to jedna z najpopularniejszych metod  zapobiegania ciąży. Kobiety cenią ją przede wszystkim za wysoką skuteczność i łatwość użytkowania. Mimo to stosowanie antykoncepcji hormonalnej jest  pewną ingerencją  w organizm  i w związku z tym może wywoływać niepożądane objawy.  Oprócz  skutków ubocznych, dotyczących zmniejszonego libido czy problemów skórnych niektóre kobiety  skarżą się również na przyrost masy ciała. Czy stosowanie antykoncepcji hormonalnej rzeczywiście może wpłynąć na przybieranie na wadze?

  1. Zatrzymywanie wody w organizmie

Jedną z przyczyn przybierania dodatkowych kilogramów w czasie stosowania antykoncepcji hormonalnej jest zatrzymywanie sodu oraz wody w organizmie, co dzieje się za sprawą zawartych w tabletkach hormonów. Najczęściej dodatkowy przyrost  masy może mieć miejsce w pierwszych dwóch tygodniach ich stosowania. Niektóre kobiety  przybierają nawet  dodatkowe 3 kilogramy w tym czasie.

  1. Winne są hormony

Zawarte w tabletkach antykoncepcyjnych estrogeny mogą  spowalniać spalanie tkanki tłuszczowej oraz sprzyjać jej magazynowaniu. Kobieta, która  próbuje zrzucić kilogramy na początku stosowania antykoncepcji hormonalnej może być zaskoczona nagłym zatrzymaniem procesu odchudzania. Nie bez znaczenia jest też wpływ progestagenów, czyli drugiego składnika tabletek antykoncepcyjnych. Powodują one zatrzymanie jodów sodu w organizmie, tak by nie było możliwe wydalanie ich  wraz z moczem. Wiążą one cząsteczki wody, przez co nie może być ona usuwana z organizmu. Podobna sytuacja ma miejsce w drugiej fazie cyklu owulacyjnego, kiedy w organizmie kobiety wzrasta poziom hormonu progesteronu, podobnego w działaniu do tego, który zawarty jest w tabletkach antykoncepcyjnych.

  1. Zwiększony apetyt

Jednym ze skutków ubocznych stosowania antykoncepcji hormonalnej jest wzmożony apetyt. Niektóre kobiety skarżą się na nadmierne łaknienie  w wyniku stosowania tabletek. W tym wypadku więc mogą one pośrednio wpłynąć na przyrost masy ciała. W szczególności może dotyczyć to kobiet, które już wcześniej miały problem z kontrolowaniem ilości spożywanych produktów i  to właśnie im może być najtrudniej zachować silną wolę. Przy antykoncepcji hormonalnej warto więc zadbać o odpowiednią dietę – zwiększyć ilość spożywanego błonnika, ograniczyć ilości cukrów, soli i tłuszczy w diecie, nie należy również  zapominać o regularnej aktywności fizycznej.

  1. Nowoczesna antykoncepcja

Obecnie na rynku dostępne są  tabletki antykoncepcyjne, które zawierają co raz mniejsze ilości hormonów, wciąż jednak wykazując przy tym wysoką skuteczność. Dzięki tej ,,umniejszonej” w hormony recepturze zminimalizowane zostały również skutki uboczne  ich stosowania, w tym również przybieranie na masie. Warto więc w czasie konsultacji z lekarzem zapytać o ten rodzaj tabletek hormonalnych.

 

 

, Tycie po tabletkach antykoncepcyjnych: Prawda czy Mit?, Naturalna Płodność
, Tycie po tabletkach antykoncepcyjnych: Prawda czy Mit?, Naturalna Płodność
, Tycie po tabletkach antykoncepcyjnych: Prawda czy Mit?, Naturalna Płodność

FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi

Odwiedź nasz Sklep

Masz problemy Zajść w Ciążę ? Szukasz Skutecznej i Bezpiecznej Antykoncepcji?

marker20 (3)Szybkie i Łatwe Zakupy w 24 h

Translate »