, O czym należy poinformować lekarza zanim przepisze antykoncepcję hormonalną, Naturalna PłodnośćO czym należy poinformować lekarza zanim przepisze antykoncepcję hormonalną

 

Antykoncepcja hormonalna cieszy się dużą popularnością wśród dostępnych metod zapobiegania ciąży. Kobiety cenią ją sobie za wygodę i łatwość użytkowania oraz wysoką skuteczność. Wiele kobiet nie wie jednak w jaki sposób poruszyć temat antykoncepcji hormonalnej oraz związanych z nią obaw i oczekiwań podczas rozmowy z  ginekologiem, a odpowiednia konsultacja jest przecież podstawą dobrego doboru pigułek hormonalnych. Na co zwrócić uwagę i o czym należy poinformować lekarza?

Jak zacząć rozmowę z lekarzem?

W czasie konsultacji z ginekologiem dotyczącej wyboru tabletek hormonalnych pamiętaj co jest dla Ciebie ważne i czego chcesz się dowiedzieć. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub pytania – nie wahaj się ich zadawać. Ważne jest, aby przy wyborze odpowiednich pigułek lekarz mógł poznać szczegóły dotyczące Twoich obaw lub oczekiwań. Poruszanie niektórych kwestii może wydawać Ci się wstydliwe, ponieważ dotyczą intymnych przeżyć z Twojego życia (np. stosowałaś już kiedyś antykoncepcję hormonalną i zaobserwowałaś u siebie spadek libido), jednak nie wahaj się mówić o ważnych dla Ciebie sprawach, ponieważ mogą okazać się one bardzo ważne w czasie doboru odpowiednich pigułek.

O czym poinformować ginekologa?

Jeśli nie stosowałaś wcześniej antykoncepcji hormonalnej, podczas rozmowy z lekarzem ważne jest abyś poruszała następujące kwestie:

Dolegliwości zdrowotne – poinformowanie lekarza o aktualnych chorobach i przyjmowanych lekach jest niezmiernie ważną kwestią. Niektóre leki mogą bowiem osłabiać działanie antykoncepcji hormonalnej i tym samym zmniejszyć ich skuteczność.

Dolegliwości dotyczące cyklu miesiączkowego – jeśli doświadczasz dokuczliwych objawów na danym etapie cyklu miesiączkowego  np. silnych dolegliwości bólowych lub obfitego krwawienia– nie wahaj się o tym powiedzieć lekarzowi. Dobrze dobrana antykoncepcja może pomóc zmniejszyć przykre objawy oraz skłonić lekarza do wykonania dodatkowych badań w celu sprawdzenia ich przyczyny.

Problemy skórne, nadmierne owłosienie – jeśli towarzyszy Ci trądzik i zależy Ci na poprawie cery również poinformuj o tym ginekologa.  Przy wyborze odpowiedniej antykoncepcji może mieć także znaczenie nadmierne owłosienie w różnych miejscach ciała – odpowiedni zestaw pigułek może zniwelować ten problem.

Planowanie dziecka – jeśli w przeciągu kilku najbliższych miesięcy planujesz zajść w ciążę, a zamierzasz stosować antykoncepcję hormonalną musisz o tym planach powiadomić lekarza, który postara się wybrać taką metodę, umożliwiającą szybki powrót płodności.

Gdy przepisana antykoncepcja szwankuje…

Jeśli w związku z przyjmowaną antykoncepcją doświadczasz różnego rodzaju dolegliwości (lub kiedyś przyjmowałaś tabletki hormonalne i masz negatywne wspomnienia) nie wahaj się o tym powiedzieć lekarzowi. Najczęściej dotyczą one:

Spadku libido – wiedz, że niska ochota na seks nie musi być normą w przypadku antykoncepcji hormonalnej. Obecne na rynku pigułki niwelują tego typu skutki uboczne. Jeśli jednak od dłuższego czasu obserwujesz nagły spadek ochoty na seks koniecznie poinformuj o tym ginekologa.

Opuchnięć bólu głowy i bolesności piersi – objawy te najczęściej są oznaką zatrzymywania się wody w organizmie, co niekiedy może wynikać ze źle dobranej antykoncepcji. Zmiana pigułek powinna zniwelować ten problem.

Nudności, wymiotów – niekiedy w pierwszych cyklach stosowania antykoncepcji hormonalnej niektóre kobiety skarżą się na nudności lub wymioty. W tym wypadku często pomocna okazuje się zmiana pory przyjmowania (z porannej na wieczorną). Jeśli jednak dolegliwości ciągle się utrzymują koniecznie poinformuj o tym ginekologa – być może konieczne będzie odstawienie lub zmiana rodzaju pigułek.

TAGI: antykoncepcja, antykoncepcja hormonalna, pigułka hormonalna

, O czym należy poinformować lekarza zanim przepisze antykoncepcję hormonalną, Naturalna Płodność
, O czym należy poinformować lekarza zanim przepisze antykoncepcję hormonalną, Naturalna Płodność
, O czym należy poinformować lekarza zanim przepisze antykoncepcję hormonalną, Naturalna Płodność

FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi

Odwiedź nasz Sklep

Masz problemy Zajść w Ciążę ? Szukasz Skutecznej i Bezpiecznej Antykoncepcji?

marker20 (3)Szybkie i Łatwe Zakupy w 24 h

Translate »