Czy można zajść w ciążę biorąc tabletki antykoncepcyjne?

Czy można zajść w ciążę biorąc tabletki antykoncepcyjne?

Czy można zajść w ciążę biorąc tabletki antykoncepcyjne?

Czasami zdarza się, że w natłoku obowiązków zapominamy wziąć tabletkę antykoncepcyjną. Moment, w którym zdajemy sobie z tego sprawę, może być przerażający, ale nie zawsze oznacza to, że zaszłyśmy w ciążę. Ponieważ żadna metoda kontroli urodzeń nie jest perfekcyjna, ważne jest, aby zrozumieć, jak działa antykoncepcja hormonalna i jak można zwiększyć jej skuteczność.

Jak skuteczna jest tabletka antykoncepcyjna?

Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych jest bliska 100%, jeśli są przyjmowane perfekcyjnie, czyli o tej samej porze każdego dnia.

Istnieją różne rodzaje pigułek antykoncepcyjnych, w tym pigułki dwuskładnikowe i minipigułki. Bez względu na to, jakiego rodzaju używasz, ważne jest, aby przyjmować je zgodnie z zaleceniami, nawet w dni, w których nie uprawiasz seksu.

Tabletki dwuskładnikowe zawierają dwa hormony, estrogen i progestagen. Zwykle w opakowaniu znajduje się 21 tabletek aktywnych oraz 7 pigułek placebo, podczas których przyjmowania występuje tzw. krwawienie z odstawienia. Natomiast tabletki jednoskładnikowe, czyli minipigułki, zawierają tylko jeden hormon, progestagen. Jeśli bierzesz minipigułki, bardzo ważne jest, aby przyjmować wszystkie 28 tabletek dokładnie o tej samej porze każdego dnia. Jeśli spóźnisz się z zażyciem pigułki o zaledwie 3 godziny, musisz użyć zapasowej metody antykoncepcji, takiej jak prezerwatywa.

Co powoduje, że antykoncepcja hormonalna zawodzi?

Pewne czynniki mogą zwiększyć prawdopodobieństwo, że antykoncepcja nie będzie tak skuteczna w zapobieganiu ciąży i wówczas może wzrosnąć ryzyko zapłodnienia.

Pigułki antykoncepcyjne mają na celu utrzymanie stałego poziomu hormonów w organizmie. Jeśli pominiesz daną dawkę, poziom hormonów może spaść. W zależności od tego, gdzie jesteś w swoim cyklu, może to spowodować owulację, co zwiększa szanse na zajście w ciążę.

Spożywanie alkoholu może również spowodować niepowodzenie działania antykoncepcji. Będąc pod wpływem alkoholu, niektóre kobiety mogą zapomnieć o zażyciu pigułki we właściwym czasie. Co więcej, jeśli zwymiotuje się po zażyciu pigułki, ciało może nie być w stanie wchłonąć hormonów.

Dodatkowo przyjmowanie innego leku lub suplementu w tym samym czasie co tabletki antykoncepcyjne może również wpływać na skuteczność pigułek.

Jak zapobiegać niepowodzeniom w stosowaniu antykoncepcji hormonalnej?

Upewnij się, że przyjmujesz pigułkę antykoncepcyjną o tej samej porze każdego dnia. Ustaw przypomnienie w telefonie lub zegarku, jeśli potrzebujesz. Możesz również rozważyć przyjmowanie pigułki w trakcie wykonywania określonej codziennej czynności, na przykład podczas śniadania czy po umyciu zębów.

W przypadku pominięcia dawki należy zastosować awaryjną metodę antykoncepcyjną lub unikać seksu przez następny tydzień. Co więcej, trzeba postępować zgodnie z zaleceniami z dołączonej do opakowania instrukcji.

Gdy stosuje się tabletki dwuskładnikowe, zazwyczaj w blistrze znajdują się aktywne pigułki na trzy tygodnie i tabletki placebo (bez hormonów) na tydzień. Chociaż przyjmowanie tabletek placebo nie jest konieczne z medycznego punktu widzenia, może to pomóc w utrzymaniu rutyny. Jeśli zdecydujesz się pominąć pigułki placebo, istnieje szansa, że możesz spóźnić się z rozpoczęciem kolejnego opakowania pigułek. Może to zakłócić poziom hormonów w organizmie i spowodować owulację.

Jak wspomniano wyżej, niektóre leki mogą wpływać na skuteczność antykoncepcji. Zanim zaczniesz przyjmować nowy lek, zapytaj swojego lekarza lub farmaceutę, czy powinnaś zastosować zastępczą metodę ochrony podczas przyjmowania tego środka.

Przeczytaj także:

Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya do samodzielnego stosowania, odpowiednia dla 98% kobiet

Monitor płodności do wyznaczania dni płodnych i owulacji na smartfon. Certyfikowana aplikacja antykoncepcyjna. Wyrób medyczny.

Tampony BEPPY bez sznureczków do sauny, na basen i fitness a także do seksu podczas okresu

 

 

Translate »