, Czy antykoncepcja może chronić przed rakiem?, Naturalna PłodnośćCzy antykoncepcja może chronić przed rakiem?

Nie brak dyskusji i kontrowersji wokół wpływu jaki wywiera antykoncepcja hormonalna na organizm kobiety. Jednak obok informacji na temat ich negatywnego oddziaływania coraz częściej pojawiają się argumenty świadczące o ochronnej i profilaktycznej funkcji pigułek antykoncepcyjnych.

Wiele badań pokazuje, że stosowane tabletki antykoncepcyjne pomagają zabezpieczać kobietę przed niektórymi typami nowotworów. Najnowsze odkrycia w tej dziedzinie dowodzą, że panie stosujące antykoncepcję hormonalną znacznie rzadziej chorują na raka jelita grubego, trzonu macicy oraz jajnika. Jak się okazuje efekt ten może utrzymywać się przez długi okres czasu.

To niemal pewne!  Według długoletniego badania (Oral Contraception Study) prowadzonego przez lekarzy z UK Royal College of General Practitioners stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej znacznie ogranicza  ryzyko zachorowania na raka jelita grubego (o 19%), raka trzonu macicy (o 34%) oraz raka jajnika ( o 33%).  Według ustaleń na każde 3 kobiety będące w grupie ryzyka zachorowań na raka jajnika bądź trzonu macicy, jedną z nich może uchronić fakt, że stosuje ona antykoncepcję. Podobnie sprawa ma się w przypadku raka jelita grubego, przed którym pigułki ochronią jedną piątą stosujących je kobiet.

Panie, które w ciągu swojego życia nigdy nie korzystały z antykoncepcji hormonalnej są o wiele bardziej narażone na pojawienie się u nich wyżej opisanych typów nowotworów. Badania przeprowadzone w tym kierunku opierały się na  longituidinalnej (długoletniej – bo aż 44-letniej) analizie obserwacji przyjmowania doustnej antykoncepcji, która rozpoczęła się w 1968 roku. Dzięki tak długiemu okresowi zbierania danych można je uznać za wiarygodne i rzetelne. Były to najdłuższe trwające na świecie badania dotyczące stosowania antykoncepcji hormonalnej.

Ciekawym doniesieniem  jest okres, w czasie którego kobieta stosująca pigułki jest chroniona przed nowotworami. Jak dowiodły badania, stosujące antykoncepcję  hormonalną kobiety są ,,zabezpieczone’’ przed nowotworami jeszcze co najmniej 30 lat po zażyciu ostatniej dawki.

Dodatkowo badacze zweryfikowali inne dane na temat stosowania antykoncepcji hormonalnej (Collaborative Group on Hormonal Factors in Breast Cancer) mówiące o wzroście ryzyka zachorowań na nowotwór piersi u kobiet stosujących pigułki, które wskazały różnicę w zachorowalności na raka piersi o ok. 1,25 raza większą w stosunku do kobiet nie przyjmujących antykoncepcji.

TAGI: antykoncepcja, antykoncepcja hormonalna, pigułka hormonalna, doustna antykoncepcja, metody antykoncepcji, rak jajnika, rak trzonu macicy, pigułki antykoncepcyjne, nowotwór piersi, rak piersi

 

 

 

, Czy antykoncepcja może chronić przed rakiem?, Naturalna Płodność
, Czy antykoncepcja może chronić przed rakiem?, Naturalna Płodność
, Czy antykoncepcja może chronić przed rakiem?, Naturalna Płodność

FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi

Odwiedź nasz Sklep

Masz problemy Zajść w Ciążę ? Szukasz Skutecznej i Bezpiecznej Antykoncepcji?

marker20 (3)Szybkie i Łatwe Zakupy w 24 h

Translate »